Anasayfa » TURİZM YAZARLARI » Melih Yetiş » MELİH YETİŞ -TURİZMİN BİR HİKAYESİ OLMALI

MELİH YETİŞ -TURİZMİN BİR HİKAYESİ OLMALI

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
9

MELİH YETİŞ-AİDA ALAÇATI OTEL- İŞLETME SAHİBİ

Çok uzun süren turizm tecrübelerimden öğrendiğim önemli bir husus da gerek bir turizm destinasyonunun, gerekse turizmin içerisinde yer alan tüm fonksiyonların misafirlerine bir hikaye, bir masal sunma gerekliliği olmasıdır.

Seyahati zevkli kılacak olan hikayelerdir. Bu hikayelerle seyahatiniz anlam kazanır. Önemli olan mekanın büyük ya da küçük, konforlu ya da konforsuz olması değildir. Asıl mühim olan o yerin, mekanın, yörenin kişilikli olması ve ziyaretçisine hoş bir hikaye anlatmasıdır.

Bu öngörüyü şu anda yaşamakta olduğum Ege’nin incisi doğa ve mimarisinin güzelliği ile ön planda olan Alaçatı ile örneklemek isterim. Bu cennet köşede doğanın bizlere bahşetmiş olduğu elimizde her türlü hazır malzeme var, dünyanın en muhteşem iki rüzgar surf bölgesinden birisi burası. Kaliteli yeme- içme kültürü, gastronomi burada, her türlü eğlence ve dinlence olanakları, gelen misafirleri rahatsız etmeden sabahın geç saatlerine kadar Alaçatı sokaklarında eğlenmek burada. Son derece keyifli, Ege mutfağının gizemli baharatları ve otlarından oluşan sayısız meze, sebze ve değişik balık çeşitlerinin en lezzetli çeşitlerini burada bulmak mümkün, fabrikasyon turizmden ve aşırı kalabalıktan uzak insanların kendilerini özel hissedebileceği, kendisini evindeki huzuru ile baş başa şımartılmış bir sevecenlikle tatilin keyfini çıkarmanın dayanılmaz hafifliği ise müthiş.

Bir dostumdan duymuştum, çok haklıydı. Bana; ” Alaçatı insanları çocukluğunun masumiyetine ve geçmişe götürüyor, unutulmuşlukları hatırlatıyor, Alaçatı’yı işte bu yüzden seviyorum” demişti.

İşte tüm bu perspektiften bakınca Alaçatı insanlara bir hikaye yazmayı ve kendisinden bu hikayenin bir parçası olma şansını sunuyor. İşte geleceğin turizminde yer alacak olan tüm destinasyonların, otellerin, çalışanların ve turizmin içinde yer almakta olan tüm aktörlerin bir hikayelerinin olması ve misafirlerine bu hikayeleri sunması ve kendi hikayelerini yazma ve bu hikayeyi yaşama şansı sunması gerektiğine inanmaktayım.

İnsanlar gittikleri yerlerde farklı hikayeler aramaktalar, farklı hikayeler duymak, gittikleri yeri hissetmek, yaşamak istiyorlar “Buraya geldiğim andan itibaren sanki eski Türkiye’yi görür gibi oldum, beni en çok etkileyen ve buralara çeken de bu oldu.

İşte bu bağlamda bunu bir hikaye unsuru haline getirerek, Alaçatı’da işletmeye açmış olduğum şirin Otel’i açarken deneyimlerimin bana yol gösterici olmasına gayret ettim ve oteli işletirken de tüm misafirlerimize eşsiz bir deneyim sunarak başarılı olunacağını deneyimledim. Ne olur tesislerimize hepimiz bir kişilik katalım, yaşatalım, onların yaşayan bir ruhu olsun. Çünkü ruhsuz mekanlar, bir süre sonra yok olmaya mahkumdur. Tıpkı canlı bir varlık gibi tesislerimiz de işletme sahibinin ruhunu ve kişiliğini yansıtmalı misafirlerine ve Alaçatı’yı özel kılanın da bu detaylar olduğunu düşünmekteyim.

Geleceğin turizminde de işte bu tarz hikayesi ve ruhu olan canlı, yaşayan ve yaşatan kişiye özel küçük ölçekli otellerin ve misafirlerine bir hoş seda tadında hikayeler anlatan küçük destinasyonların ön planda olacağı inancı ile barış ve huzur dolu bir turizm geleceği hayal ediyorum canım ülkem için.

 

Sevgiyle kalın,

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OTELCİLİKTE GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEYEN DEĞERLER

Sosyal Medyada Paylaş:Views:6MERHABA Değerli Meslektaşlarım, Dostlarım; Sektörümüzde kurumların farklı kültürleri, farklı işleyişleri ve farklı amaçları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir