Anasayfa » TURİZM YAZARLARI » Hakan Toksöz » HAKAN TOKSÖZ- TURİZM BU ÜLKENİN İÇ DIŞ BARIŞI

HAKAN TOKSÖZ- TURİZM BU ÜLKENİN İÇ DIŞ BARIŞI

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
10

hakan-1

R.HAKAN TOKSÖZ-GENEL MÜDÜR- BELCONTİ RESORT HOTEL

Çok sıkıntılı bir 2016 yaz sezonu yaşamaya devam ederken, son dönemdeki Rusya’dan charter uçuşlarının başlama haberi en azından 2017 ile ilgili bakışımızı bir nebze de olsa pozitife geçirdi.

Ancak asıl önemli olan 2016 senesinde yapılmış olan tüm tanıtım çabalarına hiç ara vermeden hatta artarak devam edilmesidir.

“TÜRKİYE BİR ORTADOĞU ÜLKESİ DEĞİLDİR” söyleminin tüm turizm çevrelerinde üzerine basa basa işlenmesi gerekir. İçinde bulunduğumuz şartlar ve ülkeler arası siyasi durum bu söylemin önemini daha da fazla artırmaktadır.

2017 senesindeki beklentilerin daha olumlu görünebilmesi için; gerek yatırımcılar, gerek yöneticiler, gerekse tüm turizm çalışanları kendi muhatapları ile birebir bu konuyu gönüllü elçiler olarak işlemelidirler.

2017 yılına bakış konusunda; 2016 yılının kayıp pazarlarına alternatif yaratılmaya çalışılan pazarlar göz ardı edilmemeli bu pazarların daha da büyütülmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılmalı. Zira her ne olursa olsun bu sene bu yeni pazarlardaki başlangıç ve hızlanan ivme hepimizi sevindirmiştir.

Dünyadaki internet ortamındaki yapılan tüm satış stratejilerinden; ulaşım ve konaklama sektörleri gün geçtikçe daha fazla pay almaktadır. Online pazarlamaya yapılacak yatırımlar çok hızlı dönüşler sayesinde hem turizm alanındaki tüm sektörleri hem de yan sektörleri oldukça rahatlatabilecek duruma gelecektir. Tahminimce ileriki 5 yıl sonunda online turizm satışları yüzde 50 seviyelerine gelecek ve planlamasını bunun üzerine yapan işletmeler hem doluluk hem de kar anlamında üst seviyelere çıkacaktır.

2017 yılında turizme yönelik çıkması beklenen ticari kanunlar, turizmin ihracat olarak sayılacak bir takım düzenlemelerin yapılması, özel turizm kanunu tasarısı gibi sektörü kucaklayacak bir takım girişimlerde bu ülkede turizmin bir nebzede olsa da hem ekonomik anlamda hem de sosyal anlamda ne kadar etkin ve güçlü bir sektör olduğunu kanıtlayacaktır.

Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır;

Turizm bu ülkenin vitrini,

Turizm bu ülkenin iç ve dış barışı,

Turizm bu ülkenin gülen yüzü,

Turizm bu ülkenin geleceğidir…

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OTELCİLİKTE GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEYEN DEĞERLER

Sosyal Medyada Paylaş:Views:6MERHABA Değerli Meslektaşlarım, Dostlarım; Sektörümüzde kurumların farklı kültürleri, farklı işleyişleri ve farklı amaçları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir