Anasayfa » TURİZM YAZARLARI » Hakan Toksöz » HAKAN TOKSÖZ -ARTIK TURİZM SERBEST BÖLGELERİNE GEÇME ZAMANI GELMEDİ Mİ?

HAKAN TOKSÖZ -ARTIK TURİZM SERBEST BÖLGELERİNE GEÇME ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
8

Neredeyse dünyada turizm hareketi alanında 7.sıraya kadar gelmiş Türkiye için yeni turizm yatırım ve işletme planlarını devreye sokma zamanının geldiğini hatta biraz da geç kalındığını söylemek yanlış olmaz.

Özellikle, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki belirli alanları serbest turizm bölgeleri olarak nitelendirip orada bulunan ve yapılacak yeni turizm yatırımlarını şekillendirerek daha da yeni bir vizyonla yol almak belki de zaman zaman önü tıkanan ve yaşadığı sıkıntıları cansiperhane aşmaya çalışan turizmciler için bir çıkış kapısı olabilir.

Tamamen çevrilmiş ya da sınırlandırılmış büyük bir bölgenin içinde dev eğlence tesisleri, oteller, limanlar, spor tesisleri, kongre merkezleri, botanik alanlar ve belki de kumarhaneler…

Bu turizm serbest bölgelerinin vergi avantajı, yatırım avantajı, teşvik avantajı ile desteklenmesi ve mevcut ve yeni yapılacak yatırımların geri dönüşlerinin bürokrasiye takılmadan daha hızlı olması belki de tam şu anda ülkenin turizm alanındaki ihtiyacıdır.

Yapay doğal güzelliklerin insanları akın akın çektiği bir dünyada , gerçek doğal güzelliklerle altı doldurulacak bir TURİZM SERBEST BÖLGESİ anlayışı hem dış yatırımcının ,hem yerli yatırımcının hem de kaliteli istihdamın önünü açarak turizmde bir ekonomi dalgasını mutlak suretle harekete geçirecektir.

Yıllar önce Avrupa’da ismi bile çok duyulmamış bir ülke olan LIECHTENSTEIN adlı ülke masal gibi bir ülke yakıştırmasını böyle bir uygulama ile aldığını unutmamak gerekir. AyrıcaTürkmenistan’nın Hazar İç Denizi kıyısındaki Avaza’da kurulmaya başlanan  Serbest Turizm Bölgesi ve belli bir turizm türü için oluşturulmuş serbest bölge örneği olarak da, 2012’de Dubai’de kurulmuş olan Sağlık Turizmi Serbest Bölgesi gösterilebilir.

Yaklaşık 25 sene önce böyle bir projeyi hem akademik hem de işlevsel anlamda anlatmak için iki senelik gerek yurtiçi gerek yurtdışı araştırma ve yazışmalarla defalarca ilgili makamlarla iki kardeş paylaştık.

Umarım, her siyasi dönemde de gündeme gelen bu konu sonuca ulaşır bir gün. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgileri diğer sayılarda vereceğim. Çok faydalı olacağına inandığım bu proje için en azından 2017 yılı bir başlangıç olur umuduyla…

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ

Sosyal Medyada Paylaş:Views:25FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ Sezon sonuna yaklaşır iken 12 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir