Anasayfa » TURİZM ARAŞTIRMA HABERLERİ » Sektörden » YÜZDE 444 ARTIŞLA 4.72 MİLYON RUS TURİST TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

YÜZDE 444 ARTIŞLA 4.72 MİLYON RUS TURİST TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
9
Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 yılında Türkiye’ye gelen ziyaretçi verilerini açıkladı. 
NTV’nin aktardığına göre, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıl yüzde 27.84 artışla 32.41 milyon kişiye yükseldi.
Aralık ayında ziyaretçi sayısı yüzde 30.84 artışla 1.7 milyon kişi olarak gerçekleşti.
Rusya ile yaşanan uçak krizinin en ağır etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde, iki ülke ilişkilerinin yeniden normale dönmesi ile birlikte sert artışlar yaşandı.
Bakanlık verilerine göre; 2017 yılında yüzde 444 artışla 4.72 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. 2016 yılında Türkiye’yi yaklaşık 866,000 Rus ziyaret etmişti.
Turizm Bakanlığı verilerine göre 2014 ve 2015’te sırasıyla 36.8 ve 36.2 milyon olarak gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016’da 25.3 milyona gerilemişti. Rusya etkisi ve güvenlik endişeleri ile 2016’da 11 milyon turist ve sekiz milyar dolar gelir kaybedilmişti.
2017 yılında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 14.55 pay ve 4.72 milyon ile birinci sırada yer aldı. Rusya’yı, yüzde 11.1 pay ve 3.58 milyon ziyaretçi ile Almanya ve 7.72 pay ve 2.5 milyon ziyaretçi ile İran izledi.

Rusya, Türkiye turizm pazarındaki birincilik kolltuğuna yeni rekorla döndü. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2017 yılında Rusya’dan gelen turistlerdeki artışın etkisiyle yüzde 27.84 artışla 32.41 milyon kişi oldu. Böylece 5 milyon kişilik turist hedefi 2018 için ufukta belirdi.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

HOLLYWOOD’UN ‘KÖTÜ ADAM’I ANTALYA’YA GELİYOR

Sosyal Medyada Paylaş:Views:3Hollywood’un ‘kötü adam’ı Antalya’ya geliyor Hollywood’un ‘kötü adam’ı Antalya’ya geliyor. Son yıllarda canlandırdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir