Anasayfa » slide » TÜRKİYE RUS TURİSTTE YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR

TÜRKİYE RUS TURİSTTE YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
3

Antalya’da düzenlenen Türkiye-Rusya Misafirperverlik Forumu’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, “Türkiye geçen yıl 4 milyon 750 bin Rus turist ağırladı. Bu yıl hedef 6 milyon” dedi.

Plaj, turist, deniz, sahil

Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Geleceğe Adım’ adlı Türkiye-Rusya Misafirperverlik Forumu Antalya Belek’te başladı.İki ülkenin turizm ve otelcilik sektöründe hizmet veren şirketlerin temsilcilerinin yanı sıra 200’e yakın Türk ve Rus basın mensubunun katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Rosturizm Başkan Yardımcısı Nikolay Korelev ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu yaptı.

‘4.5 MİLYON RUS TÜRKİYE’YE, 100 BİN TÜRK TURİST İSE RUSYA’YA GİTTİ’

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş
© AA / AHMET İZGİ

Rosturizm Başkan Yardımcısı Nikolay Korelev, “Rus-Türk turizm ilişkilerimiz hızla ivme kazandı. 4.5 milyon Rus turist 2017 yılında Türkiye’ye 100 bin Türk turist de Rusya’ya gitti. Etkin bir süreçteyiz daha da ileri adımlar atmalıyız. Vize meselesi halledilmeye çalışıyor. Potansiyelimiz çok fazla. Turizm deyince akla güneş ve kumsal değil kültür ve sağlık turizmi de akla geliyor. Umuyoruz Türk-Rus Turizm yılının da bu alanda büyük katkısı olur. Turistlerin güvenlik sorunları ve hakları konusunda da neticeler alma niyetindeyiz” dedi.‘VİZE MESELESİNİN ÇÖZÜME KAVUŞMASINI UMUYORUZ’

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov
© AA / MEHMET ALİ ÖZCAN
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, “4 milyon 750 bin Rus turist ağırladık. Bu yıl hedef 6 milyon. 6 milyon Rus vatandaşının başta Antalya olmak üzere Türkiye’de ağırlamaya hazırlanıyoruz. Bu yıl sezona en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Onları memleketlerine en üst düzeyde memnun ederek uğurlamaya çalışacağız” diye konuştu.

Arısoy, “İki ülkenin devlet liderleri arasında görüşme trafiği var. Bu ay sonunda Rusya Kültür Bakanı’nı İstanbul’da ağırlayacağız. İlk kez yapılan bu forumun turizm ilişkilerini iyice derinleştireceğine inanıyorum. TÜROFED ve Tüm Turizm Sektör Birlikleri arasında atılacak imzaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi ve ekledi:

“Vize meselesinin çözüme kavuşmasını umuyoruz. Böyle bir durumda daha çok Türk’ün Rusya’ya gideceğini umuyorum.”

‘TÜRKİYE VE RUSYA LİDERLERİ, İLİŞKİLERİ ÇOK İYİ BİR NOKTAYA TAŞIDI’

Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’na (MITT)
© FOTOĞRAF : HTTP://WWW.MİTT.RU/EN-GB/PRESS/PHOTO-VİDEO/2017/308.ASPX
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Rusya-Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler iki ülkenin liderleri sebebiyle azami seviyelerde. Vize sorununun çözülmesiyle de bu iş birliği daha ileri seviyeye ulaşacaktır. Şu an 20 bine yakın Rus dostumuz Antalyalı oldu, burada yaşıyor. Bu yüzden biz onlara sadece misafir olarak bakmıyoruz. Türkorus dediğimiz çocuklarımız var. O çocuklar büyüyüp ülkeye katkı sağlayacaklar. Bundan da çok memnunuz” diye konuştu.

Vali Karaloğlu, “Bu forumun Rus-Türk ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum. Bu süreçte de basının rolü büyük. 2015 krizinde ilişkileri kötüye götürmede önemli rol oynayan basın, bu süreçte de büyük rol oynadı” diye ekledi.

RUS VE TÜRK TEMSİLCİLER TURİZM İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALADI

Türkiye ve Rusya’dan temsilciler turizm alanında yeni işbirliği anlaşmalarına imza attı. Antalya’da Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Geleceğe Adım’ adlı Türkiye-Rusya Misafirperverlik Forumu son bölümünde Turizm ve Kültür Bakanlığı ile Turizm Federal Ajansı arasında 2018-2019 Turizm Eylem Planı imzalandı./sputniknews

İki ülkenin heyetleri arasındaki bir diğer anlaşma da Türk Otelciler Federasyonu (TUROFED) ve Rusya Turist Birliği arasında imzalandı.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir