Anasayfa » EDİTÖR » SELÇUK MERAL –YARISI VAR YARISI YOK !

SELÇUK MERAL –YARISI VAR YARISI YOK !

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
8

Yeni sezon için 2016 kadar kötü olamaz dedik, ancak 2016 krizinin üstüne  bir 2017, olarak değerlendirilmesi gerektiğini atladık ve ikisinin birlikte inanılmaz zor olduğunu şu sıralar yaşıyoruz.   Sektör olarak gösterdiğimiz tüm çabaya rağmen, tarihinin en zor iki sezonu içerisinde olduğumuzu söylemek abartı olmaz ve büyük bir sınav vermekle birlikte, yapısal sorunlarımızı çözebilecek bu fırsatı da harcamaktayız.

Zira her işletme kendi derdine düşmüş durumda.

Yapısal sorunları çözebilecek mercilerin farkındalıkları ve koordinasyon eksiklikleri ve günü kurtarmaya yönelik konsantrasyonları, yapısal çözümlerin önündeki en büyük engel.Tüm iyi niyete rağmen, tribünlere yönelik açıklamalar, saha gerçeğine rağmen, dilek ve temenniler ile oluşturulan çözümler maalesef potansiyelimizi bir kez daha heba etmekte.İşin kötüsü herkes gerçeği de biliyor.

Örneğin,TUROB Başkanı Timur Bayındır ile yaptığımız bir röportajda, nasıl kurtulur ki bu sektör diye sormuşuz, bakın kelimesi kelimesi şöyle cevap vermiş :

“Yine eski rakamları bulma ihtimali çok zayıf. Eğlence programları satmamız lazım. Sadece deniz, kumve güneşle olmaz. Türkiye’de bundan 20 yıl önce bir turistin harcadığı para 800 Dolar’mış. Şimdi 820 Dolar’a çıkmış. Demek ki 20 yılda 20 Dolar artmış. Değişik bir program sunmak lazım. Turist baleden, operadan hoşlanabilir. Bizim operamız yok. Bırak binamız yok. Satabileceğiniz şeyler üretmek gerekiyor. Sadece yatak satmakla bu işler olmuyor.”

Doğru bir açıklama , ancak bu yöndeki çalışmalara bu 20 yılda hangi katkıyı, kim sunmuş tartışılır ? Neden, bunu örnek gösterdiğime gelirsek, Chapito adında Avrupa’nın En  Büyük Gösteri Çadırı’nı Antalya’da kurduk ve Avrupa’nın en iyi prodüksiyonlarını sektöre sunmaya çalışmaktayız. Hangi zorluklarla karşılaştığımızı veya kurumsal olarak hangi destekleri alamadığımızı anlatsam şaşırırsınız.

Sözü uzatmayacağım, ne yazık ki bazı açıklamalara göre eksiğimiz yok,  bazılarına göre ise çok.

Doğrusu, bize göre, her şeyin yarısı var, yarısı yok.

Büyük bir ikilemdeyiz .

Türk Turizmi bir yumurta gibi, beyazı var,sarısı yok.

Ya da yemyeşil bir dağ gibi, sürüsü var, çobanı yok.

Biraz da amber balı gibi, arısı var, kovanı yok.

Söylesenize terk edilmiş saraylar neye yarar ?
Köşklerimiz var, perisi yok.
Türk Turizmi rıhtımda bekler,
Ancak gemisi var, kaptanı yok…

 

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ

Sosyal Medyada Paylaş:Views:25FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ Sezon sonuna yaklaşır iken 12 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir