Anasayfa » EDİTÖR » SELÇUK MERAL- “SİYAZET”

SELÇUK MERAL- “SİYAZET”

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
8

Şuan dünyamızda siyasi ve ekonomik bir kargaşa yaşanıyor. Dünyanın dört bir yanında pek çok ülkede günümüze çok ta yakışmayan etnik ve dini çatışmalar yaşanırken bunun yanına bir de siyasi gerginlik eklendi. Son yıllarda turizmi etkileyen turist tercihlerinin en önemli faktörü haline gelmeye başladı tatile çıkılacak ülke ile aramızdaki siyasi durumun nasıl olduğu… Terör, imaj, ekonomi, güvenlik ve fiyat konuları tatil tercihlerini etkileyen en önemli konular arasında yer alırken bir anda bu konular unutuldu ya da göz ardı edilerek politik olaylar turizm hakaretliğini etkilemeye başladı.

Turizm çok yönlü bir sektör. Ekonomiden turizmi ayıramayız, güvenlikten turizmi ayıramayız siyasetten de elbette ki turizmi ayıramayız. Hepsi bir bütünün parçaları. Geçen sene Rusya ile yaşanan siyasi çatışma 90’lara kadar Türk turizmini bu pazarda gerilemesine sebep olduğunu hepimiz biliyoruz. Şimdi ise son dönemde Almanya ile yaşanan siyasi gerginlik tırmanarak devam ediyordu ki buna bir de Hollanda eklendi. Bunun sonuçları neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Ama son zamanlarda daha derinden etkilenmeye başladığımız siyasetin turizm üzerindeki etkisini genel olarak değerlendirecek olursak;  Turizmin gelişmesi ile ülkelerin siyasi ve ekonomik istikrarı arasında sıkı bir ilişki vardır. İki ülke arasında yaşanan siyasi gerginliklerde turizmi etkilemiştir.  Bu etkiye geçmişten örnek olaylara ve turizme etkilerine bir göz atalım.

Fransa ile 2001 Ermenistan Krizi : İki ülke arasındaki Ermeni sorunu uzun süregelmektedir. Dönem dönem alevlenen konu politikacıları karşılıklı olarak sertleştirmektedir. Turizm açısından bakıldığında 2001’de yaşanan kriz öncesinde turist sayısında yaşanan artış (1999- 2001 arası ) % 68,83,toplamda Türkiye’nin turist sayısındaki artıştan % 41,32 fazladır.

İtalya ile 1998 Abdullah Öcalan Krizi : İtalya olayın yaşandığı dönemde turizm konusunda görülen düşüşlerle siyasi gerginliğin turizme etkisini en iyi şekilde gözler önüne sermektedir.  İtalyanların 1998’de yaşanan krizin akabinde, Aralık ayında başlayarak 1999’un ilk aylarında ve baharda devam eden turist sayısında yaşanan düşüş önemlidir. 1997 yılında gelen İtalyan turistler, Türkiye’ye gelen yabancıların arasında %2,06’lık, 1998’de %2,78’lik paya sahipken, krizi takiben 1999’da bu pay %1,06’ya düşmektedir.

İsrail ile Çeşitli Krizler (2006 – 2010) : 2008 yılında Davos’ta yaşanan olay sonrasında,  – Türkiye’nin İsrail’le turizm ilişkisinin inişli-çıkışlı olduğu söylenebilir. Örneğin, Ancak 2008 yılında Türkiye’nin turist sayısı %14,83 artarken, İsrailli turist sayısı ilginç biçimde yalnızca %11,15 artmıştır. 2009 yılı sonunda Türkiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre %3,47 artmıştır. Nisan, Ekim ve Aralık ayları değişim oranı %10 dolaylarında iken, 4 ayda düşüş yaşanmış, diğer aylarda düşük artışlar kaydedilmiştir. İsrailli turist sayılarına yakından bakıldığında tüm aylarda düşüş yaşandığı, düşüş oranının %19,51 ile %68,5 arasında olduğu görülebilir. Bunların sonucu olarak önceki yıllarda %2 civarında olan İsrailli turistlerin, toplam turistler içindeki payı düşerek 2009’da %1,16 olmuştur. Bu durumda Davos’ta yaşanan ‘One minute’ krizinin bu ülke vatandaşının Türkiye’ye bakışını olumsuz etkilediği ortadadır.

Yukarıda verdiğim ve yakın geçmişte yaşanan politik krizler ele alındığında;  siyasi ilişkilerin ülke turizmini ne denli etkilediği gözler önüne serilmiştir. Ülkelerdeki insanlar siyasi ilişkilere karşı tepkilerini tatil tercihlerinde o ülkeye gitmeyerek ortaya koymuştur.  Peki, turizmciler olarak bu gibi durumlarla karşılaştığımızda ne yapmalıyız sorusunu duyar gibiyim… Krizlerin proaktif bir yaklaşımla ele alınması, olası politik krizlere her zaman hazırlıklı olunması gereklidir. Bunun için de ülke turizminin hassasiyetini giderecek, turizmcilerin STK’larının ve devletin işbirliğiyle, kontrolü ele almasını sağlayacak politikalar izlenmeli, yapılanma buna göre olmalıdır. Her şeyden önce turizm işletmelerinin yaşananlardan ders çıkarması gereklidir. Son politik siyasi gerilim Almanya ve Hollanda ile yaşanan siyasi krizler ise şuan uzun sürecekmiş hissini uyandırıyor olsa da, turizm sezonu yüksek sezona geçmeden ve Nisan ayında kadar çözüme kavuşacağı ve suların durulacağı umut edilmektedir. Bu dönemlerde turizm profesyonelleri olarak soğukkanlı halimizi korumalı ve kriz psikolojisine bürünmemeliyiz.  2016 yılında yapılan yanlışları gözümüzün önene getirmeli ve 2017 yılına sıkı sıkı sarılmalıyız.

 

 

 

 

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ

Sosyal Medyada Paylaş:Views:25FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ Sezon sonuna yaklaşır iken 12 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir