Anasayfa » EDİTÖR » SELÇUK MERAL – LÜTFEN TEKRAR DENEYİN !

SELÇUK MERAL – LÜTFEN TEKRAR DENEYİN !

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
6

Sevgili Meslektaşlarım;

Kapağımıza bir kez daha dikkatli bakmanızı rica ediyorum, yaşadıklarımızın özeti orada.

Krize dair bilhassa kişi sayılarından yola çıkarak birçok kar- zarar hesabı yapılmakta, ancak 2016 yılının farkında olmadığımız en büyük zararı, misafir ile olan bağımızın kopması!

Her şey mükemmele yakınken onlarla olan bağımız aniden koptu ve bu yıl tekrar bağlantı kurmayı denedik. Bu deneme sadece fiziki bir temas değil, gerçekte asıl olan ruhen temas edebilmemizde.

2015 ve öncesinde hizmet veren Rusya pazarı tur operatörleri ve incoming acenteleri, 2016’nın zararının neler olduğunu yeni yeni fark etmekte.

Şöyle ki; 2015 ve öncesinde ülkemize gelen Rus turist profili ile şuan ki Rus turist profilinin birbirine benzer yanı çok az. Tur operatörleri ve acenteleri de eski formlarında değil. Bunların izdüşümünde konaklama sektörü de bu erozyondan kaçamadı.

2016 yılında aniden kontağı kapatan tur operatörleri, 2017 yılında o büyük gövdeli yapılarını çalıştırmakta oldukça zorlandılar. Keza, otellerde ani strateji ve pazar değişikliğinden dolayı bilinç kaybı yaşadı. Zaten uzun vadeli planlama yapmakta zorlanan Türk Turizmi, dün ne yediğini unutup, yarın ne yiyeceğini bilemez hale geldi.

Bu kaosun üzerine Avrupa pazarında yaşanan son gelişmeler ise; efsaneleşmekte olan Türk Turizm yatırımcısının, profesyonelinin ve çalışanının özgüveninden çaldı. Elimizde de çıkarılabilecek dersler dışında pek bir şey kalmadı!

Buyurun bazıları;

  • Konaklama sektöründeki yatak ve oda artışının acilen frenlenmesi şart.
  • Pazar sayısının çoğaltılması zorunlu.
  • Turizmin sadece otelle değil, kültür, eğlence, tarih ve doğayla birlikte bir değer olduğu yüzde yüz bir gerçek.
  • Türk Turizm’indeki büyümenin bazı kurum, kuruluş ve kişilerde özgüven patlaması yarattığı ve onları tembelleştirdiği üstelik şımarttığı net.
  • İç müşteri diye tabir ettiğim, sektörden kaçan personel için pek az şey yapıldığı ve yakın gelecekte bu sıkıntının sektördeki tüm sorunların önüne geçeceği ortada.
  • Devlet, sektöre verdiği teşviklerle ve uzattığı bayram tatiliyle sektörü önemsediğine dair bazı ipuçları verdi, ancak hala milletimizin turizmin önemini kavrayamadığı ise üzücü bir sonuç.

 

Turizme dair yazılacak o kadar çok şey var ki,  sayfalar yetmez…

 

Uzun lafın kısası, Türk Turizmi misafir ve çalışanlarıyla yitirdiği bağlantısını tekrar kurmak zorunda. Ancak tekrar denemek dışında ve tekrar aynı yöntemleri kullanarak denemek dışında derinlemesine bir stratejisi yok.

Yani son tahlil de , “Bağlantı zaman aşımına uğradı, lütfen tekrar deneyin”

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ

Sosyal Medyada Paylaş:Views:25FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ Sezon sonuna yaklaşır iken 12 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir