Anasayfa » EDİTÖR » SELÇUK MERAL – BELİRSİZLİK

SELÇUK MERAL – BELİRSİZLİK

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
6

 

Sevgili meslektaşlarım;

Belirsizlik ilkesi, 1927 yılında Werner Heisenberg tarafından öne sürüldü. Kuantum fiziğinde Heisenberg’in belirsizlik ilkesine göre, bir parçacığın momentumu ve konumu aynı anda tam doğrulukla ölçülemez. (momentum değişimi = kütle değişimi x hız değişimi) Dolayısıyla, kuantum mekaniğinde ölçülen fiziksel niceliğin ölçüm sırası önemlidir. Herhangi iki fiziksel niceliği (örneğin; konum ve momentum) ele alalım. Eğer bu fiziksel niceliklere denk gelen iki işlemci yer değiştiremiyorsa bu iki niceliğin (örneğin: momentum ve konum) aynı anda ölçülmesi olanaksızdır. Bu durumda kesin sonuçlardan değil, bir ortalama değer yakınlarında dalgalanan değerlerden söz edebiliriz.

Turizm sektöründe de alışık olduğumuz belirsizliği bir türlü aşamamız belki de bundan. İnsan dünyasının kütlesel ve ruhsal değişimi ve hızı, turizm sektörünü doğrudan etkiliyor. Olasılıklar ise belirsizliği besliyor.

“Sezon nasıl olacak ? ”sorusunun birden fazla cevabı ve olasılıklara bağlı değişkenleri bizleri hareketsizliğe ve kaygıya sevk ederken, günlük akış bizleri zorunluluklara havale ediyor. Zaman durmuyor, aynı zaman diliminde yeni kararlarlar alıyoruz ve yine aynı zaman diliminde gerçekleşen kütlesel algı değişimleri aldığımız kararlar ile buluşabildiği gibi ters köşe de olabiliyor. Sadece zamanın ve değişimlerin önüne geçebilenler  belirsizlikleri yönetebiliyor. Bizim gibi kültürlerin bu belirsizlik durumuyla baş edebilme şansı diğer birçok kültüre kıyasla daha fazla olmasının sebebi de buna alışık olmamızın yanı sıra, kısa mesafelerde hız kazanabilmemiz.

Hem çok rahatsız hem de avantajlı bir hal olan belirsizlikte hiç bir şey başlamamıştır ve her şeyin olabilme şansı vardır.  Belirsizlik, sizi deli edebildiği gibi potansiyelinizi maximize de edebilir. Tabii bu halin kısa sürmesi elzemdir, çünkü sürdürebilir bir süreç değildir.

O yüzden önümüzdeki dönemi atlatabilmemiz için yapmamız gereken en önemli işlerden bir tanesi yapısal sorunlarımızı hızlıca çözerek kendi yarattığımız belirsizlikleri ortadan kaldırmak olmalıdır ki, cepheyi daraltabilelim.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin, “Bir olalım, diri olalım, iri olalım” sözünde olduğu gibi zaman tüm kesimlerin, Turizmin ihtiyacı olan ilkeler çerçevesinde biraya gelme zamanıdır ki ister inanın, ister inanmayın  memleket meselesidir Turizm.

Zira turizm sektörünün sökükleri her geçen gün artmakta ve bu sökükleri dikmek için bir sabah uyandığımızda geç kalmış olabiliriz.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ

Sosyal Medyada Paylaş:Views:25FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ Sezon sonuna yaklaşır iken 12 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir