Anasayfa » TURİZMDE KİŞİSEL GELİŞİM VE YÖNETİM » Ekip » KUŞAKLAR ARASI MOTİVASYON YÖNETİMİ

KUŞAKLAR ARASI MOTİVASYON YÖNETİMİ

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
15

KUŞAKLAR ARASI MOTİVASYON YÖNETİMİ- BB , X , Y , Z . . .    

Mustafa YARICI

NLP Trainer

“Neredeyse bir milyon yıldır doğup ölüyoruz bu gezegende, ama sadece son altı bin yıldır yazıyoruz” demiş bir düşünür. Peki ya son 25-30 yıl ?

Babam ve oğlum diye bir yerli film vardı. Tam da öyle olduk aslında. Peki nedir bu kuşak olayı ? 

  1. dünya savaşı ile birlikte başlayan BB kuşağı ki, 1946-47 ile 1964-65 arasına denk gelirler. İletişim şekilleri yüz yüzedir. Belki de emekli olana kadar hiç iş değiştirmemişlerdir. Büyük bir dünya krizinin hemen ardından gelen bir nesil (kuşak) olarak dünya ve nimetlerine daha çok sahip çıkmışlardır. Birçoğumuzdaki (maalesef) fazla kilonun nedeni olan “kıtlık bilinci” bize bu kuşağın bir hediyesidir.

Sayın X ‘ler ; 1964-65 ile 1980-81 arası doğanlar. Internetin hayatımıza hızla girmesi, teknolojinin baş döndürücü gelişmesi ile artan bir iş hayatı ile karşı karşıya kalmışlardır. Boşanmalar, birkaç defa iş değişikliği sıradan bir hale gelmiştir. Çeşitliliğe açıktırlar. Sınavlarda çoktan seçmeli soruların başladığı nesildir.  Geleceklerini sınavlardan aldıkları puanlar belirlemiştir. İletişim şekli olarak kablolu telefonlar ve son dönemlerde e-postalar kullanılmıştır.

Peki ya Y ler ; 1980-81 ile 2000-01 arası doğanlar.

Aşırı bireyselleşmenin başladığı ve hedeflerin çok çeşitli bazen uç hatta ulaşılmaz olabildiği kuşaktır. Akıllı cihazlar bu kuşakta yerleşti gezegenimize. Ve bağımlılıklar bu kuşakta başladı. O kadar ki akıllı cihazlarına “yangında ilk kurtarılacak”  yaklaşımı gelişti. Biraz yalnız büyüdüler. Daha çok sosyal medya ve akıllı cihazlara tepki verdiler. Esas büyük değişimin başladığı kuşak oldular. Anne ve babalarıyla hatta öğretmenleriyle bir türlü anlaşamadılar. Aslında bu kuşaktır : “Babam ve oğlum”  . iki elini hızlı bir şekilde klavyede kullanmayı başaran ilk kuşaktır. Ayrıca bitmeyen moda “selfie” bu kuşakta girmiştir hayatımıza. Kelimelerin kısaltılarak mesajlaşma ve sosyal medyada yer almanın esas olduğu kuşaktır. Çıralı daki meşhur Ağaç Evler gibi sosyal medya başarıları artık sıradan gelmektedir. Yalnızlık kaderleri olsa da iş hayatlarında tam bir ekip çalışanıdırlar. Ama sürekli bir motivasyona ihtiyaç duyarlar.  Bir önceki ve bir sonraki kuşaklara göre daha fazla sınav yaşamışlardır. Araştırmacı ve sorgulayıcıdırlar ama dikkat süreleri kısadır.

Veeeee Z Kuşağı : 2000-01 ile günümüz.

Bu ufaklıklar henüz iş hayatında değiller ama okullardaki kargaşaya bakılırsa yakın bir gelecek çok renkli olacak J Aslında bu konuyu tekrar işlemek isteyişimin nedeni de öğretmen olan bir çok arkadaşımın bir nevi isyanları ve bir İK direktörü olan arkadaşımın endişeleri. Bu kuşak hem network çocukları hem de “wifi siz yapamayan bir nesil. Hani bir yere gittiğinde ilk şifreyi soran grup. Çok kolay teknolojiye adapte olmalarına rağmen çok kolay da el ve ayak motor becerilerini geliştirebiliyorlar. Aynı anda bir çok sayfa ve ekran açıp , anlamlandırabiliyorlar. Neredeyse tüm temsil sistemlerinde çok iyiler.  Defter kitap yerine tabletler, tebeşir tozu yerine akıllı tahtalar. Karar verirken sorgulayan bir nesil. Her işin başı “teknoloji” diyen bir kuşak J

Şu an öğretmenlerimizin kontrol sağlamakta zorlandığı bu nesil iş hayatına atıldığında neler olacak ? Aslında; şu an bir çok şirkette BB lerin son yıllarından kalan “tecrübeli” ve belki biraz “eski kafalı” yöneticileri ve çalışanları ile X ve Y kuşakları iç içe. Ve gümbür gümbür gelen bir Z kuşağı.

Sanırım İK ların işi zor ama bizim de bu konudaki eğitimimiz hazır J    “Kuşaklar arası performans ve motivasyon”

Bu güzel mozaiği en iyi nasıl yönetiriz . . .

 

 

 

 

 

Farkında ve AN da olun.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

HOLLYWOOD’UN ‘KÖTÜ ADAM’I ANTALYA’YA GELİYOR

Sosyal Medyada Paylaş:Views:3Hollywood’un ‘kötü adam’ı Antalya’ya geliyor Hollywood’un ‘kötü adam’ı Antalya’ya geliyor. Son yıllarda canlandırdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir