Anasayfa » slide » İZMİR, 2018 TURİZM İÇİN İDDİALI

İZMİR, 2018 TURİZM İÇİN İDDİALI

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
6

ETİK tarafından yayınlanan Ocak ayı yönetim raporundaki verilere göre yüzde 82,5 artışla 24 bin 330 yabancı ziyaretçi ağırlayarak 2018 yılına büyük bir ivmeyle giren İzmir turizmi için iyi bir sezonun geçmesi öngörülüyor.

Rapordaki verileri değerlendiren ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “İnanıyoruz ki 2018 yılı İzmir’e iyi gelecek. İzmir turizmi 2015 rakamlarını yakalayacak gibi gözüküyor” dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) yayınladığı rapora göre 2017 yılını yüzde 13,6 büyümeyle kapatan İzmir turizmi, başta Almanya, İngiltere, Hollanda olmak üzere neredeyse bütün pazarlarda gelişme gösterdi.

2018 yılına büyük bir ivmeyle giren İzmir turizmi 2018 yılı Ocak ayında yüzde 82,5 artışla 24 bin 330 yabancı ziyaretçi ağırladı. Bu seviye geçmiş yılların rekorlarından biri oldu. Diğer yandan yurt dışından gelen vatandaş ziyaretçiler de eklendiğinde İzmir, Ocak ayında 67 bin 297 kişi çekti.

KRUVAZİYER TURİZMİNİN DURUMU DEĞİŞMEDİ

Son yıllarda duran kruvaziyer turizmi 2018’in ilk ayında da eğilimini korudu. Alsancak Limanı’na bin 515 kişi geldi. Adnan Menderes Havalimanı girişleri de yüzde 55 artarak 19 bin 275’e çıktı.

ANA PAZARLARDA TOPARLANMA VAR

İzmir’e yurt dışından gelen vatandaş ziyaretçi sayısı da yüzde 18 artarak 42 bin 967’ye yükseldi. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, Ocak ayında İzmir turizminin ana pazarlarının tamamında, özellikle Almanya, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, Ukrayna, Fransa’da önemli bir toparlanma yaşadığını söyledi.

“TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN TURİSTLER İZMİR’İ SEÇİYOR”

Yılın ilk ayında büyümenin yüzde 80’i geçtiğine dikkat çeken İşler, 2018 yılına ilişkin beklentilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Yılın ilk ayında görülen ivme, 2018 yılında iyi bir sezon yaşayacağımızın işaretlerini veriyor. Şimdiden her şey iyi olacak gibi gözüküyor. Çevremizde olan tüm olumsuzluklara rağmen yerli ve yabancı turist İzmir’i tercih ediyor. 2016 – 2017 çok kötüydü. İnanıyoruz ki 2018 yılı İzmir’e iyi gelecek. İzmir turizmi 2015 rakamlarını yakalayacak ve belki de bu rakamları geride bırakacak gibi gözüküyor.”

“İZMİR TANITIMLARI HAK ETTİĞİ NOKTADA DEĞİL”

İzmir turizminin özellikle Rusya, Almanya, Hollanda, Belçika, İran ve İngiltere pazarlarında çok iyi durumda olduğunun altını çizen Mehmet İşler, yaşanan olumlu gelişmelere rağmen İzmir turizminin hak ettiği yerde bulunmadığını vurguladı.

İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir hedef pazarlarda yeterince tanıtılmıyor. Ülkemize en çok turist gönderen, yüksek gelire sahip tüketicilerin tatil için harcama eğiliminde olduğu ülkelerde etkin tanıtım çalışmaları yapılması gerekiyor. Altın yumurtlayan tavuktan yeterince yararlanamıyoruz. İzmir yüzünü turizme dönmeli. İzmir’e en az nüfusu kadar turist gelmeli. İzmir’in yüzü 2018’de gülecek, ancak yeterince tanıtılmadığı için yine hak ettiği yerde olmayacak.”

İzmir’e gelen yabancı ziyaretçiler (Ocak)

Gelişme eğilimleri

Almanya: Alman pazarında gerileme eğilimi 2018’de geçti. Pazar yüzde 77 artışa geçti.

İran: Son yıllarda sürekli büyüyen İran pazarı 2018’in başında 150 gibi yüksek oranlı eğilim gösterdi.

İngiltere: İngiltere pazarı 2018’e yüzde 52 büyüme ile başladı. 2015’in ivmesine yaklaştı.

Hollanda: 2017’de yüzde 9 dolayında daralan pazar 2018’in ilk ayında yüzde 66 gelişme ile dikkat çekti.

Belçika: Son yıllarda keskin düşüşler yaşayan Pazar 2018’e yüzde 56 artışla başlarken Ocak ayı eğilimi de artış gösterdi.

Fransa: 2017’ de toparlanan Fransa, 2018’in ilk ayında önemli bir ivme gösterdi, ancak 2015’in hala gerisinde.

Yunanistan: 2018’e yüzde 77 artışla başlayan pazar geçmiş yıllara göre daha iyi performans sergiledi.

Rusya: 2017’de en toplanan pazar olan Rusya, 2018’in ilk ayında yüzde 489 gibi yüksek oranı büyüme ile yine umut veriyor.

Filipinler: 2018’ de ön sıralara çıkan bu pazar geçmişe göre ekstra bir grafik çizdi..

Avusturya: 2017’de krizi aşarak 2015’e yaklaşan Avusturya, 2018’e yüzde 82 gelişmeyle başlayarak yeni bir trende girdi.

Bulgaristan: Bulgaristan 2018’in hızlı yükselen pazarları içine girdi. Pazar ilk ayda yüzde 109 artışı yakaladı.

İsviçre: 2017 yılında 2016 seviyesini yakalayan pazar 2018’e yüzde 41 artışla başladı.

ABD: 2017 yılında ılımlı bir toparlanma yaşayan ABD pazarı, 2018’e yüzde 14 büyümeyle başladı.

Polonya: 2017’de en çok umut veren pazarlardan olan Polonya 2017’deki yüzde 54’lük artıştan sonra 2018’e yüzde 19 gelişme ile başladı.

KKTC: KKTC pazarı 2018’de büyümesine devam etti. Yılın ilk ayında pazar yüzde 47 büyüdü.

Ukrayna: 2017’de hızlı ve rekor yükseliş yaşayan pazar, 2018’e de yüzde 325 artışla başlayarak umut veriyor.

Danimarka: Krizden bu yana sürekli gerileyen pazar 2017’deki yüzde 24 daralmanın ardından 2018 Ocak ayında da varlık gösteremedi.

İtalya: Kruvaziyerden kaybeden İtalya, 2017’de olduğu gibi 2018’de de geriliyor. Pazar yüzde 8 daha düştü.

İzmir’e Gelen Yabancı Ziyaretçiler (Ocak)

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

YURTDIŞINDAKİ TANITMA MÜŞAVİRLİKLERİ KAPANIYOR MU?

Sosyal Medyada Paylaş:Views:2Yurtdışındaki tanıtma müşavirlikleri kapanıyor mu? Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtdışındaki 45 Tanıtma müşavirliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir