Anasayfa » slide » 2017 YILINDA KAÇ ZİYARETÇİ GELDİ, NE KADAR HARCADI?

2017 YILINDA KAÇ ZİYARETÇİ GELDİ, NE KADAR HARCADI?

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
7

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılının IV. Çeyreğine ve yılın geneline ilişkin turizm istatistikleri açıkladı.

Açıklanan verilere göre, ekim-aralık arasındaki IV. Çeyrekte Türkiye’nin turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27.7 oranında artarak 6 milyar 109 milyon dolar olarak gerçekleşti. IV. çeyrek turizm gelirinin  yüzde 77,7’si yabancı ziyaretçilerden, yüzde 22,3’ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

  1. ÇEYREKTE 1 MİLYAR 49 MİLYON DOLARLIK PAKET ZİYARETÇİSİ

2017 yılının IV. çeyreğinde yapılan harcamaların 5 milyar 59 milyon dolarını kişisel, 1 milyar 49 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

TURİZM GELİRİ 26.3 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin 2017 yılındaki toplam turizm geliri ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 18.9 oranında artarak 26 milyar 283 milyon dolar oldu. Söz konusu gelirin, (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç), yüzde 77,4’ü yabancı ziyaretçilerden, yüzde 22,6’sı ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

2017’DE 4.8 MİLYAR DOLARLIK TÜRKİYE PAKET TURU SATILDI

Bu yıl ki gelirin 21 milyar 461 milyon dolarını kişisel harcamalar, 4 milyar 822 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

2017’DE TURİST BAŞINA ORTALAMA HARCAMA 630 DOLAR

2017 yılının IV. Çeyreğinde ziyaretçi başına ortalama harcama 741 dolar olurken, bu tutar yabancı ziyaretçilerde 687, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarında ise 978 dolar olarak ölçüldü. Yıl genelinde ise, yanacı ziyaretçinin kişi başına ortalama harcaması 630 dolar, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ortalama harcaması 903 dolar ve ziyaretçi başına ortalama harcama 630 dolar oldu.

SON ÇEYREKTE 8.2 MİLYON ZİYARETÇİ GELDİ

Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2017 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 23,1 artarak 8 milyon 248 bin oldu. Bunların yüzde 83,2’sini 6 milyon 861 bin kişi ile yabancılar, yüzde 16,8’ini ise 1 milyon 387 bin kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

YIL GENELİ ZİYARETÇİ SAYISI 38.6 MİLYON

Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23,1 artarak 38 milyon 620 bin  kişi oldu. Bunların yüzde 83,1’ini 32 milyon 79 bin kişi ile yabancılar, yüzde 16,9’unu ise 6 milyon 540 bin kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

TURİZM GİDERLERİ YÜZDE 53 ARTTI

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden Türk vatandaşlarının harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 53,2 artarak 1 milyar 334 milyon dolar oldu. Bunun 1 milyar 153 milyon dolarını kişisel, 180 milyon 740 dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde; turizm gideri, geçen yıla göre yüzde 1,7 artarak 5 milyar 137 milyon dolar oldu. Bunun 4 milyar 95 milyon dolarını kişisel, 1 milyar 42 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

YURT DIŞINA ÇIKAN TÜRKLERİN SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 21,4 artarak 2 milyon 180 bin oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 612 dolar olarak gerçekleşti.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde; yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artarak 8 milyon 886 bin oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması ise 578 dolar olarak gerçekleşti.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

HOLLYWOOD’UN ‘KÖTÜ ADAM’I ANTALYA’YA GELİYOR

Sosyal Medyada Paylaş:Views:3Hollywood’un ‘kötü adam’ı Antalya’ya geliyor Hollywood’un ‘kötü adam’ı Antalya’ya geliyor. Son yıllarda canlandırdığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir