Anasayfa » TURİZM ARAŞTIRMA HABERLERİ » Sektörden » ÇOCUKLARLA YAZ TATİLİNE ÇIKMA REHBERİ

ÇOCUKLARLA YAZ TATİLİNE ÇIKMA REHBERİ

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
8

Çocuklu ailelerin en çok korktuğu şeylerden biridir, çocukla ya da bebekle tatile çıkmak… Eğer ki ilk kez bebeğinizle tatile çıkacaksanız hiç çekinmeyin! Daha önce denediyseniz ve zorlandıysanız da, ya tatilinizi çocuklarınıza geçirecek şekilde düzenlememişsinizdir ya da tatil beklentinizi çocuksuz tatil yaptığınız zamanlarla bir tutmuşsunuzdur.

Bir de çocuklu ailelerde genel anlamda yanlış bir inanç vardır. Sanki çocuklarla tatile çıkılınca sadece her şey dahil otellere, tatil köylerine gidilmesi gerekiyor. O büyük komplekslerde çocukları, çocuk kulübüne bırakıp günlerce aynı mekanın içine hapsolmuş gibi kalmak, açık büfe yiyecekler içinden seçimler yapmak, gürültülü gösteriler izlemek… Tüm bunların yapılması gerektiği inancına sahipseniz hemen bu inanç kalıbınızı yıkın. Çünkü çocukla ya da bebeğinizle tatil yapacağınız zaman bunların hiçbirini yapmanıza gerek yok. Tabii sizin tatil anlayışınız bu değilse!

Eğer ki tatil anlayışınız her şey dahil beş yıldızlı bir otel veya tatil köylerinden ibaret değilse; Neredekal.com editörlerinin hazırladığı, çocukla daha yaratıcı, paylaşımcı, çocukların ve ebeveynlerinde de aynı anda keyif alabileceği bir tatili nasıl planlayabileceğinize dair faydalı bilgilere göz atmanızı öneririz.

1 – En doğru tatil zamanını tercih edin : Çocuğunuzla yapacağınız tatili planlarken ilk önce doğru zamanı seçmelisiniz. Uzmanlar çocuklu tatil için yaz başı ya da yaz sonunun en doğru tercih olacağını söylüyorlar. Bu şekilde belirtmelerinin en temel sebebi yaz ortasında havanın çok sıcak olması ve güneşin çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakması. Yaz sonu ve yaz başı havalar daha serin olduğundan dolayı güneş çocuklar üzerinde çok fazla olumsuz etki göstermez.

2 – Her işin başı sağlık! : Tatilinizi geçireceğiniz konaklama yerinin yakınında bir sağlık kuruluşu ve eczanenin olası sizin için avantajlı olabilir. Sizler her ne kadar çocuklarınızın düzenli kullandığı ya da tatilde ihtiyaç duyabileceğini düşündüğünüz ilaçları yanınıza alsanız da, önceden asla tahmin edemeyeceğiniz bir sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple bir eczanenin ve sağlık kuruluşunun yakınında olması sizin yararınıza olacaktır.

3 – Evinizin konforunu bulabileceğiniz bir yer neden olmasın? :Çocuğunuzun yaşı daha çok küçükse ve özellikle iki yaş altındaysa bebeğinizin düzeninin bozulmaması için apart otelleri, devre mülkleri, günlük kiralık daireleri veya en azından minik de olsa mutfağı olan bir odayı tercih etmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır. Örneğin, bebeğinizin mamasını veya yemesi gereken yiyecekleri kolayca hazırlayabilirsiniz. Ekonomik ve pratik olması da cabası.

4 – Yolculuk süresi ve uyku düzenine dikkat! : Tatil için yola çıkış saati ve eve dönüş saatini iyi ayarlamaya çalışın. Okul çağı çocuklarına nazaran okul öncesi çocuklar oldukça hareketli ve meraklıdır. Bu yüzden okul öncesi çocuklarını, uzun süren yolculuklarda yönetmek sizleri biraz zorlayabilir. Bu sebeple eğer ki çocuğunuz okul öncesi yaştaysa tavsiyemiz, kesinlikle daha kısa sürecek yolculukları tercih etmenizden yana olacaktır. Hatta onlar için uçak yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. Seçimizi uçaktan yana kullanacaksanız eğer uçağın kalkış ve inişi esnasında onların kulaklarında oluşabilecek basıncı azaltmak için emzirebilir ya da su içirebilirsiniz. Kalkış ve iniş anında yutkunmak onların kulak basınçlarını dengelemelerini sağlayacaktır.  Çocuğunuz eğer ki okul çağındaysa onunla birlikte problemsiz bir şekilde araç yolculuğu hatta otobüs yolculuğu bile yapabilirsiniz. Bu noktada da trafiğin yoğun olmadığı saatleri seçmeniz ve seyahatinizin bir kısmının uykuda geçirebileceği saatleri seçmeniz birlikte yapacağınız yolculuğu kolaylaştırır. Yani yola çıkış saatlerinizi çocuğunuzun uyku saatlerine göre ayarlayabilirsiniz. Böylece uyku saatinin düzeni de bozulmamış olur. Çünkü yolculuk öncesi beslenme programı, uyku saatleri gibi durumlarda değişiklik yapılması gidilen yeni yerlerle çocuğun davranışını da etkileyebilir.

5 – Seyahati biraz esnetmeye ne dersiniz? : Sürekli gezmeliyiz diye düşünerek çocuğunuzla oradan oraya koşuşturmanıza hiç gerek yok! Saati saatine uymanız gereken planlar yerine daha spontane ve rahat programlara açık olun. Çünkü çocuğunuzla tatil yapmanın en güzeli yanı rahat olmaktır. Günde bir müze veya sanat galerisi ile başlayıp çocukların hoşlanacağı hayvanat bahçesi, havuzlar veya parklara uğrayarak gününüzü bitirebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun da seyahatten zevk alması için onu günlük planlara dahil etmiş olursunuz ve bunun sonucunda da çocuğunuz bir sonraki tatili iple çekecektir.

6 – Unutmayın! İşin sırrı paylaşmaktır : Kahvaltı ve yemek masalarında mutlaka ailecek sohbet edin. Birçok çocuğun yeme problemi olması ebeveynleri yemek masasında germektedir, özellikle de annelerin en çok yakındığı şey çocukların yeterince yemek yememesidir. Siz siz olun bu gerginlikten kaçınmaya çalışın. Çocuklara evde yemek yedirmek bile zorken, tatilde, peynirin tadının bile farklı olduğu yerde, doğru düzgün beslenmeleri için baskıdan uzak durun. Sadece tatil için biraz daha esnek olun ve sevdiği patates kızartması gibi yiyecekler yemek istediğinde izin verin. Sonuçta evinize döndüğünüzde çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine elbette devam edeceksiniz.

7 – Tatilde telefon, tablet yok! : Teknolojiden uzak olmalarını sağlayın. Çocuklar için yeni bir yere gitmek, gidilen yeri gözlemlemek, öğrenmek ve merak etmek demek. Tatilde cep telefonu ya da tabletle vakit geçiren çocuklar içlerindeki keşfetme ve öğrenme merakını açığa çıkaramazlar. Oysa seyahatin en büyük amacı çocuklara farklı dünyaları deneyimleme ve gözlemleme şansını sunmaktır.

8 – Gözünüzü üzerinden ayırmayın :  Onların güvenliği için tatil boyunca bir gözünüz hep üzerinde olsun. Plajda ya da havuz kenarında oynarken suyun çok yakınında olmamasına dikkat edin. Dışarıya çımadan en az 15 dakika önce çocuğunuzun vücuduna en az 30 faktörlü güneş koruyucu sürün. Güneş ışınlarının dik açıyla yeryüzüne vurduğu öğle saatlerinde çocuğunuzun güneşe çıkmamasına özen gösterin. Çocuklar için en ideal saatler sabah 09:00 – 11:00 ile akşamüzeri 16:00 – 19:00 arasıdır. Güneş koruyucuların yanı sıra şapka takmasını kesinlikle ihmal etmeyin.

Türkiye’nin dört bir yanından konaklama alternatifleri için:www.neredekal.com

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir