Anasayfa » TURİZMDE KİŞİSEL GELİŞİM VE YÖNETİM » Satış » UYANIK LİDERLİK İÇİN YOL HARİTASI

UYANIK LİDERLİK İÇİN YOL HARİTASI

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
11

Uyanık liderlik, bencilliğin getirdiği hüsrandan, hırs temelinden ve geçtiğimiz on yılın akılsız liderlik icraatlarından doğmuş, “yeni çağ”ın çeşitli liderlik tarzlarından biri olarak etiketlenebilir veya ona bütünlüklü bir varoluş şekli olarak da bakılabilir.

UYANIK

Sizin ona nasıl bakmaya karar verdiğinize bakmaksızın, ister kişisel veya profesyonel, ister küçük, orta veya büyük ölçekli, ya da ister kendiyle veya diğerleriyle ilgili olsun her ortamda, liderliğin sorumluluklarının üstesinden gelmek için oldukça kullanışlı bir yol olarak kalıyor. Peki, onu bu kadar kullanışlı kılan nedir? Ana neden şudur: uyanık liderlik düşünce mahsulüdür. Bir şeyler hakkında kafa yorduğunuzda, onları farklı bir açıdan ele alırsınız ve onlar hakkında yüzeysel bir fikirden çok, derinlemesine düşünürsünüz veya her ikisi de. İşiniz, pozisyonunuz, iş ilişkileriniz, ilgili olduğunuz sektör, hatta performansınızın amacı, özel veya sosyal ilişkileriniz, söylediğiniz şeyler, yaptığınız şeyler ve söylemekten, yapmaktan kaçındığınız şeyler: yukarıda ifade edilenlerin hepsi, kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve bundan sonrasında sizi daha düşünceli biri yapar.

Kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri, yaptıklarınızı neden yaptığınızı ve yaptığınız eylemlerin kimleri etkilediğini anlamanızdır. Özellikle önemli bir karar vermenin eşiğindeyken, mesela işçi sayısını azaltırken, yeni bir üretime veya hizmet ağına başlarken veya ona son verirken, yeni bir ilişki içine girerken veya eski bir ilişkiye son verirken, algılanan etkiyi not düşmek sizin için yararlı olabilir. Önemli adımları göz önünde bulundururken, genellikle bu adımlardan hayatları etkilenecek olan ilgili tarafların sayısını göz ardı ederiz. Birkaç dakika durun ve yazmaya başlayın. Etkilenen taraf grupları genellikle baştaki düşüncelerinizin sizi inandırmak istediğinden beş kat daha fazladır.

Uyanık liderlik, uyurgezer liderliğin zıddıdır. Öncelikle uyurgezer liderlik nedir? Şunları göz ardı ederek karar alma eğilimidir:

1)      Her şey değişir ve dün gibi bugün de önemsizdir, bu yüzden aynı sonuçları elde edeceğinizi umarak, dün aldığınız kararları bugün almaya devam edemezsiniz.

2)      “Gerçeklik”i sizin nasıl gördüğünüzle, başkalarının nasıl gördüğü aynı şeyler değildir. Sizin gerçekliğiniz; yetiştirilme tarzı, kültür, karakter, nesil, eğitim, değerler ve diğer birtakım faktörler tarafından şekillendirilmiştir. Bu nedenle, diğerlerinin bakış açınızı anlayacağını ve takdir edeceğini düşünemezsiniz.

3)      Geleneksel kalıplar veya alışkanlıklar sizi otomatiğe bağlamaya itmenin en yaygın yollarıdır; uyurgezer mod da öyledir: Eğer bugün bu kalıplar sizin hayatınızda bir anlam ifade ediyorsa, kesinlikle düşünmeden bu kalıpları izlersiniz veya bu alışkanlıkları düşünmeden uygularsınız. Akılsızca, yinelenen kalıplara ve alışkanlıklara boyun eğmek bizi lider değil, takipçi yapar.

4)      Detaylar üzerine çok fazla odaklanmanız, bir şeylerin daha büyük amacını gözden kaçırmanıza sebep olur. Detayları çalışmalarının amacı haline getiren insanlar, detayların içinde kaybolabiliyor ve bu onların, büyük resmin izini tümüyle kaybetmelerine neden oluyor.

 

5)      Akılsız liderlik, bizi küresel ekolojik krize soktu ve şu andan itibaren -bireysel olarak ya da kitlesel olarak- giriştiğiniz her plan, adım, karar ve eylem, ya olumlu geriye dönüşün bir aracı olacak, ya da bizim, insan türünün geçtiğimiz yüzyılda neden olduğumuz problemleri daha da çoğaltacak.

Yukarıda şart koşulanlarla, aşağıdaki davranışsal yol haritası aracılığıyla uyanık liderlik kolaylıkla anlaşılabilir. Uyanık liderlik, düşüncelerinizde, eylemlerinizde ve iletişimlerinizde sürekli farkındalık olmasıdır; böylelikle:

1)      Kararlarınızı, geçmiş tecrübelerinizden öğrendiğiniz dersleri derinlemesine düşünerek ancak daha çok da gelecek için isteklerinizi ve kararlarınızın bu dilekler üzerinde oluşacak etkilerini derinlemesine düşünerek almalısınız.

2)      Diğerlerinin bakış açılarını göz önünde bulundurmalısınız ve anlayışınızı, içgörünüzü ve sonuç olarak ilerleyeceğin yolu zenginleştirebileceği için olası farklı fikirlere karşı açık görüşlü olmalısınız.

3)      Yerleşik kalıp ve prosedürlerin çoğu oluşturulduğunda; zaman, beklentiler, şartlar, amaçlar ve zihniyetler bütünüyle farklı olduğundan, onları sorgulamalı, hatta onlardan şüphe etmelisiniz.

4)      Şunu unutmayın: her şeyde kaliteyi korumak için detaylar önemliyken, yine de büyük resmi aklınızda tutmak zorundasınız. Böylece uzun vadede gerçekten neyin önemli olduğuna odaklanabilirsiniz.

5)      Akıllı liderliği yeni alışkanlığınız yapmalısınız. Aklınız harika bir enstrümandır ancak yakaladığı her fırsatta sizi yanlış yola saptırma eğilimindedir. Şimdi, farkındalıkla yeniden başlamanın ve aklınızı hareket ettiren emirlerin kontrolünü geri kazanmanın zamanıdır.

Önceliklerinizi doğru sırayla yeniden düzenleyin ve kendiniz de dahil olmak üzere her şeyin geçiciliğinin farkına varın. Eğer bu dünyayı karşılaştığınızdan daha iyi bir yer olarak bırakmak istediğiniz gerçeğinin farkındaysanız, uyanık liderlik yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Joan Marques, P.h.D, Twenty-first Century: The Art of Successful Job Transition kitabının “Courage” bölümünün yazarıdır. Woodbury Üniversitesi İşletme Bölümü Dekan yardımcısı ve İş İdaresi Lisansı ve Yönetim Bölümü başkanıdır.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir