Anasayfa » TURİZMDE KİŞİSEL GELİŞİM VE YÖNETİM » Ekip » TEMEL EKİPLER: MODERN LİDERLİK EFSANELERİNE KARŞI KOYMA

TEMEL EKİPLER: MODERN LİDERLİK EFSANELERİNE KARŞI KOYMA

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
8

İş dünyasında her yerde zarar verici ekip normlarını görüyorsunuz. Çoğu ekibin uygulamaları insan doğasıyla çelişmektedir. Bunlar, ayrı ayrı ekip üyelerinin duygusal gereksinimlerini yok sayıyor ve beyinlerinin temel sistemini göz ardı ediyorlar.

ekip-2

Primal Teams: Harnessing the Power of Emotions to Fuel Extraordinary Performance kitabının yazarı Jackie Barretta “daha iyi bir yol” olduğunu söyler: “İnsan ruhunu besleyen ekipler kurmak ve böylelikle eşi görülmemiş performans düzeylerine götüren keskinlik ve yaratıcılığı tetiklemek en iyisidir”. Burada bu temel ekiplerin modern iş dünyasındaki efsanelere nasıl karşı koyacaklarını gösteren yolları açıklar.

Efsane 1 – Her zaman Pozitif Olun

İş ortamları sıklıkla stres ve endişeyle doludur. Çoğu ekip üyesi en zor koşullarda bile serinkanlı, sakin ve kendine hakim görünmesi gerektiğini düşünür. Ancak yüz ifadeleri, vücut dili ve diğer psikolojik sinyaller bir ekip üyesi ne kadar saklamaya çalışırsa çalışsın negatif duyguları açığa vurur. Başkaları sahte pozitiflik ardında yetersiz bir şekilde maskelenmiş bu sinyalleri gördüğünde ekip arkadaşlarının özgünlüğüne ilişkin güvenlerini kaybederler.

Gerçek: Negatif duyguları ifade etmek yararlıdır

İnsanlar negatifliği işlemelerine yardımcı olacak şekillerde negatif duygularını ifade etmeyi öğrenebilirler. Bu onları bağlı kılar ve tüm bir ekibi cansızlıktan uyanıklığa doğru ateşleyebilir. Ayrıca ekip içerisinde güven doğurmaya yardımcı olur.

Eylem: İnsanların gerçek duygularını ifade etmelerine izin verin. Bu enerjiyi ekibi kösteklemeyen, destekleyen yollara kanalize edin.

Efsane 2 – İlişkiler Profesyonel Kalmalı

Çoğu ekip, ilişkilerin üyelerin içten ve eşit derecede sorumluluk sahibi olduğu ancak kişisel bağlılıklarla engellenmeden zorlu iş kararları verebildikleri yüzeysel bir düzeyde tutulması gerektiğine inanır.

Gerçek: İnsanlar kişisel olarak birbirlerine bağlanmaya yönelik temel bir gereksinime sahiptir.

Ekip arkadaşları içten önem ve duygusal ilgiyle birbirleriyle ilişki kurduklarında temel bir insani gereksinimi tatmin ederler. Aslında, insanlar güçlü bir aidiyet duygusu hissetmedikleri kimselerle etkileşim kurduklarında sıklıkla korku, kaygı ve depresyon gibi etkili ve hatta zehirli negatif hislerle yüklenirler.

Eylem: Ekiplerdeki kişilerin duygusal bağ kurmasına yardımcı olun. Katı ve zorlu bir iş ortamında yakın bağların gizli tuzaklarından kaçınmayı öğrenirken birbirleriyle kişisel ilişkiler kurabilirler.

Efsane 3 – Liderler Kuralları Koymalıdır

Pek çok lider herkesin sıkı çalıştığından, müşterilerle ilgilendiğinden ve iyi bir ekip oyuncusu olduğundan emin olmak adına ekipleri için geniş çaplı kurallar koymaları gerektiğine inanır.

Gerçek: İnsanlar doğru şeyleri yapmak adına kendilerine esneklik verildiğinde daha güvenilir davranırlar.

İnsanlar kendilerine güvenildiğini hissettiklerinde beyinleri kimyasal oksitosin salgılar. Doğal olarak daha kendilerine güvenli, daha işbirlikçi, daha cömert ve daha vicdanlı hale gelirler. Performans, işbirliği, yaratıcılık ve verimlilik hep birlikte artar.

Eylem: Çalışanlarınızı güçlendirin. Kısıtlayıcı kurallar koyma itkisine direnin. Ekibinizin doğru şeyi yapacağına güvenin.

Efsane 4 – Etkinlik & Uzmanlık Kutsaldır

Çoğu ekip verimlilik ve etkinliğini artırmaya odaklanır ve üyelerini işlerinde uzman olmaya teşvik eder.

Gerçek: Bu uygulamalar aslında günümüzde çoğu ekibin karşı karşıya geldiği zorlu sorunları çözmede onları daha beceriksiz yapar.

İnsan beyni etkinlik için evrilmiştir ve bir sürecin mükemmelleştirilmesinde ya da bir uzman haline gelmede gerekli sürekli tekrarlarla dövülen dişliler arasında kolayca sıkışabilir.

Eylem: Her bir ekip üyesine her bir duruma tazelik ve yenilikle yaklaşmada yardımcı olun. Merak, keşif ve öğrenmeyi destekleyin; böylelikle ekibiniz zihinsel sıkışmalardan kaçınıp daha iyi çözümler bulabilir.

Efsane 5 – Yanıtlar Büyük Çaplı Verilerdedir

Ekipler karar alma süreçlerini bilgilendirmede gitgide daha fazla bilgisayar temelli verilerin devasa depoları haline geliyor.

Gerçek: Ekip üyelerinin kolektif bilgisi çoğunlukla verilerin en iyi kaynağıdır.

Ekipler sürekli ürün ve hizmetlere müşteri tepkileri gibi hiçbir zaman bir bilgisayarın bit ve baytları içerisinde kodlanamayacak değerli ayrıntılara maruz kalırlar. Bu ayrıntılar, sıklıkla bilinçli bir şekilde haberdar olmadıkları şekillerde üyelerin zihinlerinin bilinçaltında depolanır.

Eylem: İnsanları içgüdülerini kullanmaya teşvik edin. İnsanlar zihinlerinin bilinçaltı bölmesinde yatan verileri okumak üzere içgüdülerini kullandıklarında, bu salt bir önsezi ya da tahmin değildir; gerçek verilere dayanır. Bu verileri yaratıcı sorun çözmede kullanacak uygulamaları benimseyin.

Efsane 6 – Sevgiye Yer Yoktur

Çoğu iş ortamında “sevgi” hâlâ yabancı bir sözcüktür.

Gerçek: Ekiplerin günümüzün zorlu sorunlarla uğraşmak için yürekten duygulara ihtiyaçları vardır.

Bu, eşinize karşı hissettiğiniz fışkıran türden sevgi değildir; anlamlı bir şey yapmanın verdiği ilhamla kalbinizde hissettiğiniz duyumsamadır. Bu yürekten duygular ekibinizin enerji, içgörü, odak ve yaratıcı sorun çözmede en yüksek düzeylerini tetikleyecek biletlerdir.

Eylem: Sevgiyi bir şart olarak benimseyin. Ekiplerinizin işlerinde derin anlamı bulma ve deneyimlemelerine yardımcı olun.

Jackie Barretta, başarılı bir Fortune 500 üst düzey yönetici ve Bilgi Teknolojileri endüstrisinde Büyük Dörtlü danışmanı olarak 25 yıllık geçmişe sahiptir. Zor zamanlarda ve önemli dönüşümlerde yüzlerce çalışana sahip büyük kurumlara liderlik etmiştir. Ekip yenilikçiliği ve performansını iyileştirmeye adanmış bir danışmanlık firması olan Nura Group kurucu ortağıdır. Elit ekiplerin süper-enerjilerini tanımlama ve kurumların onu kendi ekiplerinde yaratmaları alanında uzmanlaşmıştır. Ayrıca yüksek eğitim kurumlarına teknoloji danışmanlığı yaptığı Virtual Information Executives’de uygulama müdürüdür.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir