Anasayfa » slide » ÖZGÜR OLMAK MI, AİDİYET Mİ ?

ÖZGÜR OLMAK MI, AİDİYET Mİ ?

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
13

Daha önceki yazılarımdan da hatırlarsınız; dualite (karşıtlık) den bahsetmiştim.

Mustafa YARICI

NLP Trainer

mustafa@yarici.net

Hem özgün (farklı) olmak isteriz hem de ait (benzer). Sonuçta sosyal bir canlıyız ve büyüdüğümüz çevre bizim özgün büyümemize engel olabilir. Bir yandan özgün ve/veya özgür olmak isterken bir yandan da bir tarikata, aşirete, futbol takımına hatta memleket ya da yöreye de ait olmak isteriz.

 

Gelelim esas konumuza; maalesef bu iki dürtü de bizim bir şekilde spora, maddeye, sigaraya, alkole, kısacası “bağımlı” olmamıza bir etken olabilir. Evet bu yazımda bağımlı olmayı inceleyelim istedim.

Neden bağımlı oluruz ?

Öncelikle yukarıda paylaştığım iç çatışmamız yani hem özgür olmak ama aynı zamanda da ait olmak duygusu bizi bağımlı yapabilir. Baskıcı bir ortamdan kaçış olarak (özgürlük hissi ile) sigara içen bir ergen ya da arkadaşlarından kopmamak, soyutlanmamak yani ait olmak duygusu ile sigaraya başlayan bir başka ergen. Devam edelim, özgür olmak için evden ayrılan da var, aşırı milliyetçi ya da fanatik olan da.

Bir diğer duygu da ÖDÜL gerçeğidir.   Özellikle toplumumuzda çocuk eğitimi maalesef ödül sistemine dayanmaktadır.  –Dersini yaparsan, -odanı toplarsan,        -yemeğini yersen, -sınavdan iyi not alırsan, -şu okula girersen, -tabağını bitirirsen;  -seni parka götürürüm,       -oyuncak alırım, -çikolata/dondurma alırım vb vb vb. Oysa bazı şeyleri zaten yapmak zorundayız. Bunun çerçevesi de net ve doğru bir şekilde çizildiğinde Ödül (rüşvet) e gerek kalmaz. Sevgi gösterisi olarak “hediye” alınabilir.

Şimdi gelelim bağımlılık ile olan ilişkisine; örneğin sigarayı ele alalım: nikotin ve sigara dumanı beynimizdeki hipotalamusu yani ÖDÜL merkezini tetikleyerek birkaç saniye içinde fazlaca dopamin salgılamamıza neden olur ki bu da bizi keyiflendirir. Geçici süre bize keyif veren bu tip maddeler, dopamin ve seratonin değerlerinin düşmesi sonucu tam bir kısır döngü sonucu tekrar o maddeye yönelmemize neden olur.

Alkol ve maddede de aynı döngü vardır. Bir süre devam eden bu aşırı ve dengesiz hormon salgılama beyinde hasara neden olur ki bu da odaklanma sorunu ya da karar verme yetisinde yetersizliklere neden olabilir.

Ve ödüle şartlanmış olan beynimiz, sigara (alkol, madde vb) kesildiğinde büyük bir yoksunluk yaşar. Bu yoksunluğun giderilmesi için de; asabiyet, yorgunluk, dağınıklık, odaklanamama, keyifsizlik , yalnızlık , öğrenme zorluğu gibi bir çok etkenle bize baskı kurar. Tabi ki bu geçici bir süredir ama (eminim bir çoğumuzun bildiği) çok zorlu bir süreçtir.

Neler yapmalıyız :

Çocuklarımızı yetiştirirken Ödül ile Hediye arasındaki farkın bilincinde olmalıyız. Sevgi için hediye verebiliriz.

Diğer yandan beslenme de en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Zerdeçal, papatya çayı, kivi, yumurta hindi eti, balık gibi bir çok besin doğal yoldan hormonlarımızı dengelemektedir. Araştırmalar göstermektedir ki; özellikle dopamin hormonumuzun değeri bağımlı olmamız ya da olmamamız konusunda önemli bir kriterdir. Her hafta 100 gr badem ve ceviz çok faydalıdır. Beslenmenin yanı sıra mutlaka hareket gerekmektedir. Düzenli yürüyüşler, güneş banyoları ve meditasyonlar da önemlidir. Kabul edilen bir başka gerçek te; ilaçlarla yapılan tedavilerde ilaç bırakıldığında maalesef bağımlılık tekrar kaldığı yerden tetiklenmektedir.

NLP , EFT, Theta ya da Access gibi yöntemler sizdeki mevcut gücü tekrar harekete geçirecektir. Hangi yöntem sizde işe yararsa , o en iyi yöntemdir J .

 

Farkında olun ve AN da kalın.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir