Anasayfa » TURİZM ARAŞTIRMA HABERLERİ » Sektörden »  KONYAALTI PLAJI’NDA OTELLERİN ŞEZLONGLARI KALDIRILDI, OTELLER MAĞDUR, TURİSTLER ŞOKTA ! – GM ÖZEL HABER

 KONYAALTI PLAJI’NDA OTELLERİN ŞEZLONGLARI KALDIRILDI, OTELLER MAĞDUR, TURİSTLER ŞOKTA ! – GM ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
7

KONYAALTI PLAJI’NDA ŞEZLONG KRİZİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ- ÖZEL HABER

Turizmin Başkenti Antalya’nın Dünyaca Ünlü Konyaaltı Plajı’nda oteller şezlong ve şemsiye krizi yaşıyor. Oteller, zabıtadan gelen kararname ile turistlerin altından şezlonglarını almanın ve plajda şezlong ve şemsiye hizmeti verememenin şoku ile isyanda. Aylar öncesinden rezervasyon yaptırarak  hayallerindeki tatil için  Antalya’yı tercih eden turistler ise durum karşısında hem otellere hem de acentelere ateş püskürüyor.

 

OTELLER, TURİSTLERE ŞEZLONG SERVİSİ VEREMİYOR

Türk turizmi için önemli bir yere sahip ve her yıl yüzlerce turistin akın ettiği Konyaaltı Plajı’nda oteller yaklaşık bir haftadır,  plajlardan faydalanmak isteyen misafirlerine şezlong ve şemsiye servisi veremiyor.

 

Biz de Gm Dergisi olarak otellerin bu mağduriyetini araştırdık. Tesisler, yaklaşık 10 yıldır otellerinin önünde bulunan halk plajlarını Milli Gelirler Dairesi’ne Ecrimisil Bedeli ödeyerek kiralayarak ve halka hiçbir sıkıntı yaratmadan kendi misafirlerine şezlong ve şemsiye servisi sunuyorlardı. Ancak bu yıl aynı plajları aynı bedeli ödeyerek kullanamıyorlar.

OTELLER PLAJLARI NASIL KULLANACAK?

Hepimizin bildiği gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Konyaaltı Sahil Projesi ile kapsamında sahil bandını yenilenmek üzere ihale düzenlemiş ve ihaleyi turizm faaliyetleri ve otelleri olan Alkoçlar kazanmıştı.  İhale ile sahilin işletmesi şuan Alkoçlar’da. Oteller, şezlong ve şemsiye krizinin çözümü için firma ile şuan karşılıklı bir görüşme gerçekleştirilmiş değil. Ancak yetkililer ile iletişime geçen oteller, plaja şezlong ve şemsiye hizmeti verebilmek için ya otellerine en yakın büfeleri kiralamaları gerektiği ya da kiralanan büfe işletmesi ile anlaşma yapmak durumunda. Oteller, plaj kullanımında kendilerine sunulan önerileri tatmin edici ve doğru bulmuyor. Büfe işletmesi olmayan ve turistlere otellerinin hizmet kalitesini ve servisi ile aynı hizmeti sunamayacakları büfelerde plaj hizmeti vermek  istemiyor. Oteller iki ay gibi az bir zaman kalan sezonda misafirlerine karşı zor durumda olmaktan oldukça büyük üzüntü duyarken bu mağduriyetin bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyor.

OTELLER MÜLTECİ GİBİ TURİSTLERİ SERVİSLERLE SAHİLE TAŞIMAK DURUMUNDA KALIYOR

Bu soruna otellerindeki turistleri mağdur etmemek için acil çözüm bulan otellerde de var.  Bazı oteller, otellerine yakın plajlardaki büfe işletmecileriyle anlaşma yoluna gitmek zorunda kalıyor. Bu seferde turistleri servislerle götürmekten rahatsızlar çünkü misafirler “ Mülteci gibi servislerle plaja götürülüyoruz, bu ne rezalet diyebiliyor” Bu durumdan memnun olmayan turistler ise acentelerine oteli şikayet ediyor. Otellerin misafirlerle ve acentelerle ilişkilerinin de zedelendiği gözler önünde.  Bunun başlıca sebebi de otellerin bir yıl öncesinde verecekleri tüm hizmetleri (buna plajlar da tabi ki dahil) acentelere gönderdikleri fact sheet vasıtasıyla turistlere taahhüt ediyor.  Şuan ise kendileri dışında oluşan sebeplerle mağdur olan oteller, bu durumdan çok rahatsız ve çaresiz durumda.

TURİSTLER HAVLU ATIP DENİZE GİRİYOR, ŞEZLONG KONULUNCA ZABITALAR OTEL KAPISINDA

Madalyonun bir diğer yüzünde ise, bazı otellerin önündeki büfeler kiralanmamış durumda, en yakın büfe ise 300 metre ileri de hizmet veriyor. Otellerin karşısındaki sahiller bomboş, sahillerde ne şezlong var, ne de şemsiye.  Bazı otellerin büfecilerle anlaşma şansı yok. Çünkü hizmet verecek büfe otellerine çok uzak. Şuan otellerde kalan turistler turizmin başkenti ve dünyanın sayılı güzellikteki Konyaaltı Plajı’nda havlu serip güneşleniyor.  Şezlong konulmaya çalışıldığında ise zabıtalar otel kapısına dayanıyor.

Gm Turizm ve yönetim Dergisi olarak, Türk Turizmine büyük katkıları olan ve yüksek sezon diye adlandırdığımız bu aylarda ki krizden yeni yeni kurtulan Antalya’da yaşanılan bu mağduriyetin yetkililer tarafından bir an önce çözüme kavuşmasını diliyoruz.

 

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 14 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir