Anasayfa » TURİZM YAZARLARI » Hakan Toksöz » HAKAN TOKSÖZ- BİR YERDEN DARBE ALDIK MI, HER YERDEN KAYBEDİYORUZ

HAKAN TOKSÖZ- BİR YERDEN DARBE ALDIK MI, HER YERDEN KAYBEDİYORUZ

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
6

Hakan Toksöz-  Belconti Hotel Resort – Genel Müdürü

Türkiye’nin 6. sıradan 16. sıraya gerilemesiyle turizm sektörü olarak hepimiz çok dramatik bir düşüş yaşadık. Bununla birlikte bir türlü rayına oturtamadığımız git-gellerle dolu bir sezona girdiğimizde aslında ne kadar da eksiklerimiz olduğu ortaya çıkıverdi bir anda. Otellerin, tur operatörlerinin ve acentelerin tam dolmamış bir kazana kepçe sallaması gibi her bir yönden ne yapsak ta eski yılları yakalasak diye çırpınıp duruyoruz aslında.

 

Online satışlarımız yakın bir gelecekte yüzde 25’lere ulaşacacak ve biz hala online turizm savaşını nedenli ya da nedensiz olarak sürdürmekteyiz. Bu konu ile ilgili kamudaki bürokratik engellerin çok hızlı giderilmesi gerekmektedir.

 

Öncelikle kamu ve özel sektörünün uzlaşması şart. Aksi taktirde ayrı tellerden çalan, topyekün aynı hedefe yürüyemeyen iki ayrı görüşün birbirlerini eleştirmekten başka ortak bir gidiş yolu bulamayan bir sektör olarak kendi kabuğumuz içinde debelenip dururuz.

 

Ülke politikası haline gelmeyen turizmin bir an önce ülkenin can damarlarından biri olduğu gerçek olarak kabul edilmeli. Daha da önemsenip gereken önlemlerin alınmalı. Düşünsenize ülkemizde maalesef

Turizm Bakanlığı icracı bir bakanlık değil.  Maliye Bakanlığı’na ve Ekonomi Bakanlığı’na bağlı… Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda Turizm Bakanı yok. Böyle olunca da sorunlarla ilgili çözümler sektörün beklediği gibi olmuyor maalesef..

 

Her sene  milyonları bulan  ziyaretçi sayısıyla kültür rotaları konusunda Amerika’dan Avrupa’ya ,Avrupa’dan Asya’ya çoğu ülke hızlı bir atak yaparken, krizle yatıp krizle kalkan güzelim ülkemiz elinde bulunan muhteşem potansiyeli neredeyse unuttu. Yani bir yerden darbe aldık mı, her yerden kaybediyoruz. Yatırımdan, işletmeden, istihdamdan, kültüren, dövizden, mutlu yüzlerden en önemlisi GELECEĞİMİZDEN  kaybediyoruz.

 

Bunun için;

Bir türlü olduğuna inanamadığımız Ülkesel Turizm Politikası oluşturulmalı,

Her ne olursa olsun, bu ülkenin can damarlarından biri olan Turizm Yasası düzenlenmeli,

Yeni turizm akımları yaratıp ve standartlaşmaya önem verilmeli,

Çeşitlendirilmiş ve hedef koyulmuş teşvik çarkı  oluşturulsun,

Otellerin yenilenme için daha fazla kredi desteği sağlansın,

Turizm istihdamı özendirilsin.

 

Sonuç olarak, turistin gelmesi için ülke ülke dolaşıp turistik ürünlerimizi pazarlayan, onları bu ülkeye taşıyan, konaklatan, gezdiren, eğlendiren seyahat acentaları, konaklama, ulaşım başta olmak üzere turizm operasyonu içinde olan tüm kuruluşların bu süreçte ekonomik olarak ayakta kalması çok önemlidir.

 

İyi bir sezon geçirmek dileğiyle…..

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TÜRK TURİZMİNİN GELECEĞİNİ FİYAT POLİTİKALARI BELİRLEYECEK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:5Türk turizminin geleceğini fiyat politikaları belirleyecek Akkurt,Türk Turizmin geleceğini, belirlenecek fiyat politikalarının şekillendireceğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir