Anasayfa » TURİZMDE KİŞİSEL GELİŞİM VE YÖNETİM » Ekip » EKİBİNİZİN MOTİVASYONUNU ÜST SEVİYEDE TUTACAK 10 KELİME!

EKİBİNİZİN MOTİVASYONUNU ÜST SEVİYEDE TUTACAK 10 KELİME!

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
2

Her yöneticinin ekibindeki çalışanları bir arada tutması ve onları kurumun stratejik hedefleri doğrultusunda ortak amaca yöneltmesi, onun en önemli önceliği. Ayrıca İK açısından baktığımızda da aynı önem bütün kurum için söz konusu. Her çalışanın da kendine ait kariyer beklentisi ve çalışma tarzı mevcut. Öyleyse yöneticiler çalışanlarını ortak paydada buluşturmayı nasıl sağlayacak?

bowling ball crashing into the pins

Yöneticilerin görevi kurumu ileriye taşımak ve öngörülebilir kişisel gelişim ortamını sağlamak. İşte size ekibinizin enerjisini yükseltecek ve birlikte takım olarak daha iyi çalışmalarını sağlayacak birkaç sihirli sözcük:

BAŞARI: Başarıya inanmayan bir ekip düşünülemez; ancak öncesinde bu inancı sizin onlara gerçekten gösteriyor olmanız çok önemli. Bu inancı üstlendikleri zaman kendilerini daha iyi hissedeceklerinden çalışma performansları da yükselecektir. Başarı kültürünün ekibinizde oluşmasını sağlayın. Başarıya ve başarılı olmaya olan inançlarını sağlam tutun. Bu sayede müşteri memnuniyetini de sağlamış olacaksınız.

GÜVEN: Eğer siz ekibinize karşı söylediklerinizi yapıyorsanız, işiniz oldukça kolaylaşır. Sözler ve eylemler eşleşirse en iddaalı planlar bile insanların kafalarında bir gerçeklik haline gelir. Ayrıca kişisel düzeyde güven hayati önem taşımaktadır. Ekibinizdekileri güvende hissettirin. Böylece onlar da kendilerine verilen görevleri sizi güvensiz hissettirmemek için yerine getirmeye çalışacaklardır.

İLETİŞİM: Çalışanlarınızı dinlemek ve onlara kendilerini anlatacak ortam sağlamak iletişimin önemli adımları. İş hakkında değişiklikler olabilir, giderilmesi gereken sorunlar ya da gelecek günlerde işin nereye gideceği hakkında konuşulması gereken toplantılar olabilir. Ekibinizdeki her çalışanın diğer çalışanlarla ve sizle iletişim halinde olmasını sağlayın. Ekip birbirini anladıkça sorunlar daha kolay çözülecek ve ufukta gözüken hatalar henüz daha oluşmadan önlem alınabilecektir.

ŞEFFAFLIK:Hiç kimse karanlık bir ortamda bulunmak istemez. Özellikle finansal performansı paylaşırken bu konu çok önemli. Ekibinizle çalışırken bilgi akışının şeffaf olmasını sağlayın. Bunu yaparsanız ekibiniz de kendi içinde şeffaf olacaktır. Özellikle gelecekteki performansı ve stratejiyi tartışmak böyle bir ortamda daha sağlıklı kararların verilmesini sağlayacaktır.

SÜREÇ:Bu kelime aslında önemsiz gibi görülebilir; ancak en önemlilerinden. Amaca ulaşırken nasıl bir strateji izlediğiniz, hangi kararları aldığınız ve kararları nasıl uyguladığınız önemli oluyor. Bazen başarısız olabilirsiniz. Bu çok normaldir. Önemli olan zaferden çok sürecin nasıl yürüttüğünüz. Bazen bir başarısızlığın arkasında öğretici geçen bir süreç bulabilirsiniz ve bu durum zaferinizden daha kıymetli olabilir. Süreçte birlikte hareket ediyor olmak çok önemlidir. Bu anlayışı ekibinize aşılamanızda fayda var.

REKABET:Aslına bakarsanız rekabet DNA’mızda, doğamızda olan bir kelime. Ekibinize her an rakipleriniz olduğunu, her gün bir yenisinin doğabileceğini fark ettirin. Fark ettikleri anda bu durum eğlenceli ve ilham verici bir ortamı oluşturabilir. Rekabet psikolojisi her açıdan inovasyonun da yolunu açacaktır.

REFAH:Takımınızı önemseyin ve refah fırsatına onların da ulaşmasını sağlayın. Ücretsiz kahvaltı ve meyve sağlayabilirsiniz ya da yıllık tatil için fırsat tanıyabilirsiniz. Unutmayın ki sağlıklı çalışan mutlu çalışandır. Refahın yolu sadece bunlardan geçmiyor, hayal gücünüzü kullanın!

ESNEKLİK:Hiçbir şey yerinden oynamayan bir taş değildir. Her çalışanın işi yapma tarzı farklı olabilir. Eğer işi olması gerektiği gibi yerine getiriyorlarsa bu sorun olmamalı. Günün daha önemli konusu işin nasıl bittiği olmalıdır.

MERİTOKRASİ:Yetenek ve kişilerin bireysel üstünlüğünü ön plana alan bu yönetim anlayışını belirlemek yönetici açısında önem taşıyor. Bunu etkili performans yönetimi ve performans değerlemesi ile yapabilirsiniz. Ayrıca kişilerin belirgin yeteneklerinde uzmanlaşmasını sağlayabilirsiniz. Karşılığında promosyonlar, primler gibi ödüllerle de bunu kutlayabilirsiniz. Bu çalışanlarınızın kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır.

İLİŞKİLER:Ekibinizdeki çalışanlarla aranızda sağlıklı ilişkilerin olması işi daha kolay yürütebilmenizin anahtarı olabilir. Öncelikle unutmayın ki çalışanlarınız iş yerinde sadece çalışmak için bulunmuyorlar. Zamanlarının büyük kısımlarını orada geçiriyorlar. Bu nedenle onlara olan tutumunuz destekleyici ve yaptıkları işe karşı saygılı olmalı. Bu tarzınız onları motive edecektir ve iş yerinde bulunmaktan keyif alacaklardır. Elbette bunun sonucu olarak işler daha iyiye gidecektir. Böyle bir yönetim tarzının çalışanları kuruma bağlama açısından da oldukça önem arz ettiğini unutmayın. Kaynak :  banaisbul.com ekibi

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir