Anasayfa » TURİZM ARAŞTIRMA HABERLERİ » Sektörden » DÜNYA’DAKİ SEYAHAT ENDÜSTRİSİNİN OYUNCULARI NEREYE GİDİYOR, NELER YAPIYOR?

DÜNYA’DAKİ SEYAHAT ENDÜSTRİSİNİN OYUNCULARI NEREYE GİDİYOR, NELER YAPIYOR?

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
9

Seçimle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapatılması , ayrılması ve farklı bakanlıklar altına bağlanması tartışıla dursun, Gm olarak  2017 Dünya Turizm Endüstrisi verilerinden bir özeti sizinle paylaşmak istedik. Örnek almamız gereken rakamları ve verileri inceleyerek Türk Turizm endüstrisinin yönünü tayin etmek daha doğru olacaktır.

Bana göre; Türk Turizm Endüstrisi ‘nin en önemli ihtiyacı hükümetler üstü bir devlet politikası ve ricacı değil de icracı, tam yetki ve sorumluluk alacak olan bir otorite kuruluş ve yine ast üst dengesi içerisinde birbirine bağlı yetkili alt kuruluş ve birimlerdir.

 Bu ana fikirde birleşecek bir devlet politikasında Türk Turizm Endüstrisi kendisine herkesi hayran hayran baktıracağı kesin.      

 ÜLKELERE GÖRE 2017 DÜNYA TURİZM ENDÜSTRİSİ VERİLERİ

 Küreselleşme seyahat eden insan sayısını artırdı. Bu eğilim GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) büyümesini beraberinde getirdi. Ancak tüm ülkeler kendi turizm endüstrilerine aynı ölçüde güvenmiyorlar.

 

Aşağıdaki turizm endüstrisine en çok güvenen ülkeleri görebilirsiniz.

 

Turizm endüstrisinin aldığı GSYİH yüzdesini belirlemek için her ülkeye dört renkten biri verilmektedir. Kırmızı renge sahip ülkeler, GSYİH’nın % 7’sinden fazlasını oluşturan bir turizm endüstrisine sahiptir. Pembe renk ile gösterilen ülkeler ise, toplam GSYİH’nın % 5 ila % 7’sini oluşturan bir turizm endüstrisine sahiptir. Açık mavi ile gösterilen ülkelerdeki turizm endüstrisi, ekonominin % 2 ila % 5’ini kaplar. Sonunda, koyu mavi olan ülkelerde de GSYİH’nın % 2’sinden daha az bir turizm endüstrisi var. Grafik, her turizm endüstrisinin ülke geneline göre genel boyutunu da göstermektedir. (Veriler, Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 2017 Seyahat ve Turizm Rekabet Edebilirlik Raporu’ndan alınmıştır. )

 

En Büyük Turizm Endüstrisine Sahip En Büyük On Ülke (GSYİH)

 

 1. Birleşik Devletler (488 milyar dolar)
 2. Çin (224 milyar dolar)
 3. Almanya (130.8 milyar dolar)
 4. Japonya (106,7 milyar dolar)
 5. Birleşik Krallık (103,7 milyar dolar)
 6. Fransa (89.2 milyar dolar)
 7. Meksika (79,7 milyar dolar)
 8. İtalya (76.3 milyar dolar)
 9. İspanya (68.8 milyar dolar)
 10. Brezilya (56.3 milyar dolar)

 

Turizmde En Güven Veren İlk Beş Ülkeye (GSYİH)

 1. Malta -% 15
 2. Hırvatistan -% 15
 3. Tayland -% 9.3
 4. Jamaika -% 8.9
 5. İzlanda -% 8.2

 

Turizm Endüstrisine En Az Güvenen En Büyük Beş Ülke (GSYİH)

 1. Ukrayna -% 1.4
 2. Rusya Federasyonu -% 1,5
 3. Polonya -% 1.7
 4. Kanada -% 1.8
 5. Kore Cumhuriyeti -% 1.8

 

 

Turizm endüstrisine en çok GSYİH’ya bağımlı olan ülkelerin çoğu yoksul veya nispeten küçük bir nüfusa ve dolayısıyla ekonomiye sahiptir. Hong Kong ve İzlanda’nın GSYİH büyük bir yüzdesini turizm geliyor, ancak her iki ülke hem nüfus hem de GSYİH çok küçük. Bir şehir devleti olan Hong Kong, geçmişi ve şehir devletinin Çin’e olan yakınlığı nedeniyle Asya’daki en iyi yer. İzlanda, nüfus başına 332.529’da en küçük ülkelerden biridir. Turizme çok güveniyor, çünkü bir yıl içinde ülkenin tüm nüfusundan daha fazla ziyaretçi alır. Yabancı ziyaretçilere aşırı bağımlı olan diğer ülkeler ise, her bir seferde en az ılımlı sayıda yabancı ziyaretçi alırken, aynı zamanda küçük GSYİH’lara da sahipler.

 

Turistler Hangi Ülkede Ne Kadar Para Harciyorlar?

 

İşte ilk beş ülke:

 

 1. Amerika Birleşik Devletleri,her yıl sadece turistlerden 220.1 milyar dolar gelir elde ediyor. Ülke oldukça geniş ve çok çeşitli cazibe merkezlerine sahiptir. New York ve San Francisco gibi büyük şehirlerin koşuşturmasını sunar, ancak aynı zamanda New Orleans veya Washington DC gibi tarihleri ​​veya kültürleri ile tanınan şehirlere de ev sahipliği yapar. Turistler SoCal’in plajlarını, Vegas’ın çılgınlığını, Oregon’un huzurunu, Alaska’nın vahşi doğasını veya Nashville’in müziğini yaşayabilir.
 2. Fransayılda 66,8 milyar dolarla turizmden en fazla gelir elde eden ikinci ülke. En çok gezilen yerler arasında Paris, Champagne’nin ünlü şarap bölgesi veya Bordeaux, Lyon’un Rönesans şehri, Marsilya’nın sahili veya Nice’in Fransız Riviera başkenti sayılabilir.
 3. İspanyaher yıl 65.1 milyar dolar turizm geliriyle, Fransa’nın çok da gerisinde değil. İbiza Yarımadası’nın en büyük ülkesi, İbiza’ya ve Sevilla’daki tapas lokanta ve barlarına yapılacak gezilerden fazlasını sunuyor. Barselona mimarisi çok görkemli, Madrid kalabalık ve günümüzde Mağribi anıtları ve kaleleri gibi gizli gizli kültür taşları var.
 4. Birleşik Krallık’ın çeşitli hazineleri var ve bu yüzden yılda turizmden 62,8 milyar dolar pay alıyor. Turistler, İskoçya ve İskoçya Yaylaları’nı keşfedebilir ya da Londra’nın cazibesine kapılabilirler. Galler’in kırsal alanı, Antik Roma’nın hamamlarının havuzlar veya Edinburgh’un günbatımında nefis yiyeceklerin tadına bakabilirler. Beatles ve Shakespeare’in evleri olduğunu da unutmamak lazım.
 5. Çin,56.9 milyar dolar harcama ile beşinci sırada yer alıyor. Bu liste belki de en büyük sürpriz! Birçok kişi, Çin’in dünyanın en büyük nüfus merkezi ve ekonomisi olduğunu biliyor ancak aynı zamanda önemli bir turizm merkezi olduğunu bilmiyor. Çin her yıl milyonlarca ziyaretçiyi Güney Kore, Japonya, Vietnam, Malezya ve Moğolistan gibi Asya ülkelerinden alıyor. Ülke ayrıca Amerikalılar ve Ruslardan da önemli miktarda ziyaretçi alıyor. Çin Seddi, Yasak Şehir, Three Gorges Barajı ve daha pek görülmesi gereken yer sayılabilir.

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 14 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir