Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » YABANCILARIN ALIŞVERİŞİ YÜZDE 32 BÜYÜDÜ, 1.4 MİLYAR TL’YE ÇIKTI

YABANCILARIN ALIŞVERİŞİ YÜZDE 32 BÜYÜDÜ, 1.4 MİLYAR TL’YE ÇIKTI

Sosyal Medyada Paylaş:

Ortadoğu’dan gelen ziyaretçiler hem turizmcinin hem de esnafın kurtarıcısı. Geçen yıl yabancıların alışverişi yüzde 32 büyüdü 1.4 milyar TL’ye çıktı. Bir Kuveytli turistin aldığı 574 bin liralık saat tek kalemde yapılan en büyük işlem olarak kayıtlara geçti.

 
Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, 2017 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin toplamda 1.4 milyar liralık alışveriş yaptığını belirterek, “Yabancı ziyaretçiler söz konusu  alışverişin 716 milyon liralık kısmı için KDV iade (tax free) işlemlerini tamamlayarak toplam 75 milyon lira KDV iadesi aldı. Geçen yıl yabancı ziyaretçilerin yaptıkları alışveriş 2016’ya göre yüzde 32 büyüme gösterdi” dedi.
Şeyhun, 2017 yılının en yüksek işleminin Kuveytli bir turistin lüks  bir mağazadan aldığı 574 bin TL’lik saat olduğunu söyledi.
Yüzde 57’ye yükseldi
Yüzde 32’lik genel büyümede lüks perakendenin etkisinin çok daha fazla olduğuna dikkati çeken Şeyhun, “Lüks perakende 2017 yılında ciddi bir artış gösterdi. Lüks perakende 2016 yılında toplamdan yüzde 49 pay almıştı, ancak  2017’de toplamdan payı yüzde 57’ye çıktı. Sadece lüks perakende satışlarındaki büyümeye bakarsak 2017’de yüzde 51 artış gösterdiğini ve diğer bölümün artış oranının yüzde 13’de kaldığını görebiliriz” dedi.
Bir Katarlı’nın  ortalama harcaması 4 bin 312 lira oldu
Yapılan alışverişlerin yüzde 45’lik kısmının Ortadoğu ülkelerinden geldiğini belirten Selim Şeyhun, “Bu yüzde 45’lik pay da genel ortalama ile aynı paralelde, yüzde 32 büyüme gösterdi. Şüphesiz ki uçak krizi sebebiyle ciddi düşüş gösteren Rusların tekrar ciddi şekilde (toplam tax free satış) yüzde 148 büyüyerek toparlanması ve özellikle Çinli ziyaretçilerin göstermiş olduğu yüzde 208’lik (toplam tax free satış büyümesi) artış çok önemli. Umuyoruz ki bu durum  2018’de de devam eder” şeklinde konuştu. Katarlılar’ın 4 bin 312 TL’lik alışveriş başına averaj harcamasıyla başı çektiğini vurgulayan Şeyhun, Katarlılar’ın alışveriş başına harcamasının  2016’ya göre yüzde 52 artış gösterdiğini söyledi.
İranlı giyime Çinli mücevhere ve saate harcadı
Selim Şeyhun, Suudilerin harcamalarının yüzde 72’sini hazır giyim, yüzde 23’ünü saat ve mücevheratın oluşturduğunu anlatarak, İranlıların harcamalarının  yüzde 84’ünün hazır giyimden, yüzde 8’inin saat ve mücevharattan oluştuğunu, Çinlilerin yaptığı harcamanın hazır giyim, saat ve mücevharat kategorilerinden yüzde 48’er pay aldığını dile getirdi. Tüm Türkiye’de yapılan tax free alışverişlerin yüzde 64’lük kısmını hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin oluşturduğunu, 2016’ya göre yüzde 24 artış gösterdiğini aktaran Şeyhun, 2016 yılına göre asıl büyük artışın saat ve mücevherat kategorisinde olduğunu, toplamın yüzde 29’luk kısmını oluşturan bu kategoride yüzde 73 artış görüldüğünü vurguladı./ Gazete Vatan

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir