Anasayfa » Güncel Haberler » TURİZMDE İNSAN KAYNAKLARININ ÖNEMİNİ UNUTTUK MU?

TURİZMDE İNSAN KAYNAKLARININ ÖNEMİNİ UNUTTUK MU?

Sosyal Medyada Paylaş:

Çağımızdaki baş döndürücü teknolojik ilerleme ve gelişmelere rağmen turizmdeki konaklama işletmeleri emek-yoğun işletmeler olmaya devam etmektedir. Bu işletmelerde hizmetlerin yürütülmesi ve misafirlerin mutluluğu büyük ölçüde personellerin kalifiye olmasına bağlıdır. Konaklama sektöründe kalifiye personel sorunu, yabancı personellerin konaklama sektöründe varoluşu ve sektöre küsen personel konuları hep gündeme. Bir de yeni nesil kuşaklar var ki onları gelenekselci diye adlandırdığımız yöneticilerden ayıran birçok farklı yön var. Biraz sorunsallardan biraz gelecekten biraz da yeni nesilden her yönüyle değindiğimiz İK dosyamızda en çok da vurgulamak  ve tekrar hatırlatmak istediğimiz İNSAN KAYNAKLARININ sektörümüz için önemi aslında…

GM DERGİ ÖZEL HABER

İlk olarak konaklama işletmelerinin genel özelliklerine değinerek bu işletmelerdeki insan unsurunun önemini bir kez daha siz sektör profesyonellerimize hatırlatmak istiyoruz.

Konaklama İşletmelerinin Özellikleri ve İnsan Kaynağının Önemi;

  • Konaklama işletmelerinde üretilen hizmet ve ürünün uzun süre stoklanma

özelliği bulunmadığından, hizmetin sunulduğu anda müşteriye satılması gerekir,

  • Konaklama işletmelerinde, üretilen hizmetin özelliği nedeniyle insan faktörü oldukça

önem taşır,

  • Konaklama hizmetleri personel arasında yakın işbirliğini gerektirir,
  • Konaklama tesisleri günün yirmi dört saati ve haftanın yedi günü sürekli hizmet verir,
  • Konaklama işletmeciliği, sürekli değişiklik gösteren ve hizmetin zevk ve modaya

bağımlılığı fazla olan bir sektör olması nedeniyle, dinamik bir karaktere sahiptir,

Ayrıca turizm işletmelerinde, rekabet etme gücü de büyük ölçüde, sektörde ki  hizmet kalitesini uluslararası standartlara uygun hale getirmelerine bağlıdır. Hizmet kalitesini uluslararası standartlara uygun hale getirmek de ancak insana yatırım yapmakla olanaklıdır. İnsana yapılan yatırım “geleceğe yapılan yatırım” olarak düşünülmelidir.

Turizm sektöründe kriz döneminde diğer sektörlere geçiş oranının yaklaşık yüzde 40 civarında gerçekleştiğini de hepimiz biliyoruz. Sektör değiştirmek zorunda kalan nitelikli personelin yerinin doldurulmasında otellerin zorlandığı da aşikar.

Özellikle sektörün kat görevlisi (Housekeeping), garson ve F&B’de yurtdışından eleman getirmek zorunda kaldığı da ortada.

Biz de bu konuların ışığında GM Turizm ve Yönetim Dergisi olarak bu sayımızda   “İnsan Kaynakları” dosyası ile turizm sektöründeki İnsan kaynakları konusunu tüm aktörlerin gözünden değerlendirerek sektör profesyonellerine ışık tutmaya çalıştık. Dosyamızda İnsan kaynakları profesyonellerinin görüşlerinin yanı sıra İnsan kaynakları, danışmanlık ve yabancı personel istihdamı üzerinde sektöre hizmet eden firmaların görüşlerini de siz değerli okuyucularımızla paylaştık.

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 14 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir