Anasayfa » Güncel Haberler » ALAÇATI’DA GÜRÜLTÜ TARTIŞMASI

ALAÇATI’DA GÜRÜLTÜ TARTIŞMASI

Sosyal Medyada Paylaş:

Butik otelleriyle ünlü İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı beldesi Alaçatı, ‘gürültü’ tartışmasıyla gündemde. Belde halkı ve otelcileri eğlence mekanı sahipleriyle karşı karşıya getiren ‘gürültü’ iddialarına karşı İzmir Valiliği tarafından yapılan “24.00’ten sonra müzik çalmayacak” düzenlemesi çare olmadı. Mekan sahipleri ile belde sakinleri arasında tartışma sürüyor. 

alacati-11
Çeşme Gürültü Mücadele ve Çevre Koruma Derneği Olcay Cengiz Turan, “Açık ve yarı açık alanlarda müziğin kanun gereği 24:00 da bitmesi Alaçatı’ya tekrar eski popülaritesini getirecektir” derken, mekan sahipleri buna karşı çıkıyor. Öte yandan basında da “Bu karar Alaçatı’yı bitirir” iddiası ortaya atıldı.

Olcay Cengiz Turan’ın konuyla ilgili gazetemize gönderdiği açıklama şöyle:

“Alaçatı da Huzur ve Sükûnun merkezi olmaya devam etmelidir

Alaçatı’daki küçük otel, otel, pansiyon ve konutlarla, eğlence yerleri iç içe olup plansız bir yerleşim söz konusudur. Restoran, kahve, cafe dışında kalan, eğlence mekânlarının yüksek sesli müzik yapmaları sonucu oluşan gürültüleri yüzünden; evlerimizde dinlenmek, uyumak mümkün olmamakta, bölgemizdeki otel ve pansiyonları ücret iadesi talep ederek terk eden turistler her geçen gün artmaktadır. Diğer taraftan çocuklarımız uyuyamıyor, hastalarımız ve yaşlılarımız dinlenemiyor, sokaklarımızda gürültüden yürünemiyor.

Alaçatı’daki aşırı yüksek sesle gürültü yapan işletmelerin, yaptıkları gürültünün durdurulmaması,

1- Aile ve özel hayatlarımıza müdahale,

2- Sağlıklı çevrede yaşama hakkımıza müdahale,

3- Mülkiyet haklarımıza müdahaledir.

“Anayasanın 90. maddesine göre Türkiye’deki iç hukuk kurallarının üzerinde yer alan ve yasama, yürütme ve yargı için bağlayıcı nitelikte olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8,13. Maddeleri ile 1 No’lu protokolün 1. Maddesi ihlal edilmektedir.

Alaçatı halkının evinde huzur içinde uyuma, barınma hakkı
Alaçatı halkının, akşam saatlerinden başlayıp sabahın erken saatlerine kadar süren, kanun ve yönetmeliklere tamamen aykırı, insan ruh ve sağlını tehdit eder boyuttaki aşırı yüksek sesli müzik yayınına düzenli olarak maruz bırakılmasına artık bir son verilmesini talep ediyoruz.

Ve diyoruz ki

‘Müzik tercih değilse işkencedir’

Kanun ve yönetmeliklerin uygulanması Alaçatı’yı bitirmeyecek tam tersine bitmek üzere olan Alaçatı’ yı kurtaracaktır. Alaçatı da müzik yapan işletmelerin müzik ruhsatı alması, Açık ve yarı açık alanlarda müziğin kanun gereği 24:00 da bitmesi Alaçatı’ya tekrar eski popülaritesini getirecektir. Bizlerde eğlenmeyi ve müziği seviyoruz. Yurt içinde ve dışında Konserlere gidiyoruz, Biz Gürültüye karşıyız, insan haklarının ihlal edilmesine karşıyız. Biz eğlenceye ve müziğe karşı değiliz Belediye başkanımızda Çeşmeyi ve Alaçatıyı bizler kadar seviyorsa Belediye kanunu 15 madde “o” bendini uygular. Çeşme de bir eğlence alanı oluşturur. Herkes dilediği gibi sabaha kadar eğlenir. Alaçatı da restoranları kafeleri kahveleriyle… Cıvıl cıvıl misafirlerini ağırlamaya devam eder. 4-5 işletmenin ben merkezci yaklaşımı nedeniyle algı yönetimi yapmalarını anlıyoruz da ilçeyi yönetenlerin bunu nasıl görmediklerini, halkın sesini neden duymadıklarını bir türlü anlayamıyoruz.

Sesimizi duyun bize destek olun

Çeşmeyi korumamıza el verin.

Bu yazı Alaçatı’yı seven burada mutlu ve huzurlu yaşayan, tatil yapan, eğlenmeyi de çok seven duyarlı ve gerçek Alaçatı sevdalılarının kaleme aldığı içten duygularıdır .

Çeşme Gürültü Mücadele ve Çevre Koruma Derneği
Olcay Cengiz Turan”

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir