Anasayfa » Güncel Haberler » TÜRKİYE ENGELSİZ TURİZME HAZIRLANIYOR

TÜRKİYE ENGELSİZ TURİZME HAZIRLANIYOR

Sosyal Medyada Paylaş:

Turist Rehberleri Birliği’nin bakanlıklara gönderdiği ‘Herkes için turizm’ raporu Türk turizmine yeni bir açılım getiriyor. Türkiye’nin deniz, kum güneş üçlemesinden kurtulması ve yılın 12 ayında turist çekebilmesi için hedef pazar olarak engelliler belirlendi.

Herkes için turizm

Hürriyet Gazetesi’nden  Aysel ALP’in haberine göre ; TÜRKİYE, engelsiz turizme hazırlanıyor. Herkes için turizm hedefi için ilk olarak İzmir Selçuk ile Nevşehir Kapadokya seçildi. Uzmanlar, Türkiye’ye gelen bir turistin ortalama 687 dolar harcarken; engelli bir turistin yanındaki iki kişiyle birlikte ortalama 4 bin 500 dolar harcadığına dikkat çekti. 10 bini aşkın üyesiyle Türkiye’nin önemli meslek örgütlerinden biri olan Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Kültür ve Turizm, Ekonomi, Kalkınma ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına “Herkes için Turizm” başlıklı rapor sundu. Raporda, “Görsel, işitsel, zihinsel ve hareket sınırlılığı olan engellilerin yanı sıra erişim güçlüğü olan hamileler, küçük çocuklu aileler, obezler ve üçüncü yaş grubu kişilere sunulan turizm hizmet ve ürünleri” olarak tanımlandı.

Raporda, Türkiye’nin çabalarına rağmen turizmi  “Deniz, kum, güneş” üçlemesinden çıkaramadığına dikkat çekilerek, yılın 4 ayının çok yoğun; diğer sekiz ayının ise oldukça sakin geçtiği anımsatıldı. Avrupa Birliği (AB) verilerine göre engellilerin seyahatlerinde düşük sezonu tercih ettikleri belirtilerek, Türk turizminin 12 aya yayılmasında herkes için turizm hedefinin büyük fırsat yaratacağı vurgulandı.

GENÇ İŞSİZLİĞİN ÇARESİ

TUREB Başkanı Zeki Adalı, engelli bir turistin beraberinde iki kişiyle seyahat edip, ortalama 4 bin 500 dolar harcadığına dikkat çekti. Adalı, bu durumun genç işsizliğe nasıl çare olabileceğini şöyle anlattı: “Ülkemizde üniversite mezunu, eğitimli, genç işsizlik oranımız çok yüksek. İki engelli ailesi birlikte hareket ettiğinde 6 kişilik bir grup oluştururlar ki; 6 kişiye bir rehber, araç, şoför, araç içi yardımcı elemanı ile konaklama, yeme-içme, alışveriş düşünüldüğünde istihdama büyük katkı yapacak bir turizm türü bu. Bu alanda öncelikli hedefimiz Avrupa olacak. Avrupa nüfusunun yüzde 10’u engelli veya kısıtlı hareket kabiliyeti olan yaklaşık 75 milyon kişiden söz ediyoruz.”

EFES VE KAPADOKYA

Herkes için turizm hedefinde İzmir-Selçuk Efes ve Nevşehir Kapadokya ile Türkiye’nin öne çıkabileceğini belirten Adalı, “Her iki kent de dünyada bilinen ve merak edilen, markalaşmış yerler. Altyapı konusunda da yeterince iyiler, küçük takviyelerle standartları yakalayabiliriz” dedi.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir