Anasayfa » ETKİNLİK » POYD İSTANBUL BYK İLE İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ KARİYER KOÇLUĞU PROGRAMI BAŞLADI

POYD İSTANBUL BYK İLE İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ KARİYER KOÇLUĞU PROGRAMI BAŞLADI

Sosyal Medyada Paylaş:

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği İstanbul BYK ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Kariyer Koçluğu Programı Başladı. Proje kapsamında 3 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Turizm İşletmeciliği Bölümü ikinci sınıf öğrencileri ile POYD İstanbul BYK üyesi olan ve kariyer koçu olarak atanan konaklama işletmeleri yöneticileri bir araya geldi.

POYD İstanbul BYK Başkanı Muhammet Cüntay konu hakkında açıklama yaptı. Cüntay;  “Kariyer koçluğu, bir iş veya meslek bağlamında bir bireyin kişisel ve mesleki gelişimine yardımcı ve destek olmayı ifade etmektedir. Bir başka ifade ile kariyer koçluğu, kişisel ve mesleki potansiyelin tespit edilmesi ve bu potansiyelin geliştirilerek en yüksek düzeye çıkarılması için bir meslek rehberinin yerine getirdiği faaliyetleri ifade eder. Kariyer koçluğu, nihai mesleki amaçlarına etkili ve verimli bir şekilde ulaşması için kariyer yolculuğunda bireylere yön göstermek ve destek olmaktır. Kariyer koçluğu, bu hizmeti alanlar açısında aşağıda belirtilen faydaları sağlamaktadır:

Bireyin kişilik, yetenek ve değerler olarak potansiyelinin belirlenmesi ;Bireyin profesyonel veya mesleki amaçları ile potansiyelinin uyumlu hale getirilmesi ve gerçekçi kariyer hedefleri belirlemesi; Bireyin potansiyelinin bilgi, beceri ve yetkinlik kazandırarak geliştirilmesi; Bireyin mesleki amaçlarına etkili ve verimli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için stratejilerin ve eylem planlarının belirlenmesi; Bireyin mesleki gelişim yolunda sorumlu ve hesap verebilir olmasının sağlanması” Dedi.

Cüntay sözlerine şu ifadelerle devam etti ve amaçlarını dile getirdi: “Sağlanan bu faydalar neticesinde daha sağlıklı, daha mutlu, daha verimli, mesleki performansı yüksek ve değerli bireyler, çalışanlar ve yöneticiler ortaya çıkarabilmektedir. Kariyer koçları, hizmet verdikleri bireylerin mesleki anlamda gerçekçi hedefler belirlemesine, karşılaştıkları sorunları ve zorlukları aşmalarına, kariyer hedeflerine ulaştıracak stratejiler ve eylem planları belirlemelerine, motivasyonlarını arttırmalarına, mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmelerine, stres, şüphe ve korkularını azaltmalarına, özgüven kazanmalarına, iş ve aile hayatını dengelemelerine yardımcı ve destek olurlar. İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) imzaladığı işbirliği sözleşmesi ile belki de Türkiye’de ilk defa bir eğitim kurumu ile konaklama sektörü arasında kariyer koçluğu programının uygulaması başladı. Bu programa göre turizm eğitimi alan öğrencilere ikinci sınıftan itibaren deneyimli ve nitelikli otel yöneticileri kariyer koçu olarak atanacak ve mesleki gelişimlerini yönlendirecek” dedi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Salih Kuşluvan  ise projenin amacı  hakkında; “Turizm sektörünün deneyimli ve nitelikli yöneticilerinden oluşan kariyer koçları sayesinde öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmeleri ve kariyer hedeflerine daha etkili ve verimli bir biçimde ulaşmaları amaçlanmaktadır’ dedi.

Prof. Kuşluvan projeyi başlatan İstanbul POYD başkanı Muhammet Murat Cüntay’a ve programda rol alan otel yöneticilerine iş yoğunluğu arasında öğrencilere zaman ayırdıkları ve hiç bir karşılık beklemeden sosyal sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirdikleri için şükranlarını sunarak programın bundan sonraki aşamasında öğrenciler atanan kariyer koçları ile birebir iletişim ve etkileşim içinde olacaklar ve otel operasyonlarını yakından tecrübe edebileceklerini ifade etti.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir