Anasayfa » HABER » Acenta / Tur Operatörü » KAZIM PEHLİVAN : “YENİLİKLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”   

KAZIM PEHLİVAN : “YENİLİKLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”   

Sosyal Medyada Paylaş:

Gezinomi Genel Müdürü Kazım Pehlivan ile 2011 yılından beri başarılı hizmet veren Gezinomi’nin son durumunu ve iç pazarda yaşanan gelişmeleri konuşma fırsatı bulduk.

GM DERGİ – ÖZEL HABER 

Gezinomi son iki yılda nasıl bir süreç yaşadı? 

Gezinomi olarak 2011 yılından beri hizmet veren yeni bir operatörüz. Biz, sektörün büyüme oranından iki kat daha fazla büyümeyi hedefledik ve bugüne kadar bunu başarıyla gerçekleştirdik. Son iki yıldır pazar payımızı arttırdık. Ülke adına incoming turizmin olumsuzluğu iç pazarın büyük bir ivme kazanmasını sağladı. Biz de bu süreci iyi değerlendirdik. Son iki yıldır iyi üretimler yapmaktayız.

Türkiye genelinde geniş bir hizmet ağınız var.  Bu ağınızdan bahseder misiniz?

Türkiye genelinde 100’e yakın tabela acentemiz var. Bu acenteleri franchising sistemiyle yönetiyoruz. Ayrıca yaklaşık olarak 500 sistem acentesi ile aktif şekilde çalışmaktayız. Bu acentelerde internet üzerinden bizim sistemimizi kullanarak satış yapmaktalar.

2018 yılındaki hedefleriniz neler?

2018 yılında dış turizmin iyi geçeceğini ön görüyorum. Herkes iç pazarın son iki yıldır olduğu gibi büyüyemeyeceğini söylüyor. Bence sektörde şöyle bir değişim oldu; son iki yıldır iç pazar yüksek oranlarda konaklamalar yaptığı için Türk misafirlere tatil alışkanlığını kazanma şansı yaşattı. Bu durumda Gezinomi olarak özellikle repeat misafirlerimizin incomingte iyi giden satışlara rağmen arzlarını kısa vadede yapıp konaklamalarını aldıklarını görmekteyiz.  Bizim 2018 yılı ocak ayı satışlarımız geçen yılın aynı tarihine göre iki kat arttı. Bunun iki sebebi var. Birincisi, oda fiyatlarının yüzde 30 oranında artması. İkincisi ise son iki yıldır yapılan satın almaların değişimidir.

Türk tatilcisi artık erken rezervasyona alıştı değil mi?

Son iki yıldaki değişim, iç pazarın oda sayısındaki artış ile Türk misafir tatil alışkanlığı kazandı. Aynı fiyatlardan tatillerini almak içinde erken rezervasyon sürecini hızlandırdı. Her geçen gün bu süreç iyileşiyor. Bu süreç şuan kasım, aralık ve ocak aylarında devam ediyor. Umarım önümüzdeki yıllarda biz de dış pazardaki operatörler gibi kontratlarımızı ağustos ayı bitmeden yapmış olur ve tüketiciye bu tarihlerde bir sonraki yılın satışlarını başlatırız. Fiyatlar daha önceden açıklanıp bu tarihler daha önlere alınırsa erken rezervasyon satışları da daha erken olabilecektir.

Bu yıl iç pazar misafiri yer bulamama sorunu yaşayacak mı?

Ben bu konuda sektörden farklı düşünüyorum. Son iki yıl özellikle 2016 yılı Türk turizminde bir daha yaşanmayacak bir yıl olarak kalır. 2016 yılının bu yıl ile kıyaslanmasını doğru bulmuyorum. Çünkü normal şartlarda Türk turizmi hiç bir döneminde böyle kötü bir süreç yaşamamıştır. Turizm eski güzel günlerine yavaş yavaş dönecektir. Bunun için önümüzde birkaç yıllık süreç var. İç pazar misafirleri, incoming taleplerinden dolayı sezonda oda bulamayabilir. Otel kanadında iç pazarın ana pazarlardan biri olduğu yadsınmamalıdır. Tesislere tavsiyem ise sadece tek bir pazara yoğunlaşmak yerine bütün pazarlardan eşit miktarlarda PAY almaya çalışırlarsa, fiyatlarını ve pazar rekabetini daha gerçekçi tutabileceklerdir.

Türk misafirler yurt dışı tatillerinde nereleri tercih ediyor? 2018 yılı taleplerinin son durumu nedir?

Müşterilerimizde ciddi bir yurt dışı talebiyle karşılaşıyoruz. Gezinomi olarak bu konuda otel kanadından daha hızlı ilerliyoruz. Bazı ana destinasyonların doğrudan sağlayıcılığını yapıyoruz. Özellikle ürünlerimizde hem kendi acentelerimiz üzerinden hem de bir kısmını operatör üzerinden sahaya sunuyoruz. Buradaki tek endişeli süreç, kur paritesinin 2017 yılında çok yükselmesiydi. Bu da outgoing turizmin ilerlemesini yavaşlattı. Ancak 2018 yılında kurun bu kadar dalgalı olacağını düşünmüyoruz. 2018 yılında Türk tatilcilerin yurt dışı taleplerinin artacağını söyleyebiliriz. Gezinomi olarak sahada en çok farklı destinasyonu sunan operatör biziz. Hemen hemen sahadaki her ürünü satışa sunmaya çalışıyoruz. Burada temel kıstas hizmetin iyi olmasıdır. Bu yüzden profesyonel bir ekiple çalışıyoruz.

Son olarak gelecekte Gezinomi’de yenilikler görecek miyiz?

Gezinomi olarak şehir otellerinin satışlarına başlayarak bu pazardan da pay almayı hedefliyoruz. Belli sayıdaki otelin kontratlama aşaması bitti. İç pazardaki çalışabileceğimiz tüm otellere yönelik bir ortam sağlamaya çalışıyoruz. Tabi ki bu fiziki kontrat yapma alışkanlığının dışında bir kısım teknolojik faaliyette gerektiriyor. Bu konuda da ekip ve alt yapı çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yenilemeye devam ediyoruz. Güçlü bir ekiple bu konuda da başarılı işlere imza atacağız. İkinci önemli yeniliğimiz ise uçak departmanımızı oluşturuyoruz. Muhtemelen mart ayı sonuna doğru uçak satışlarımızı hem acente ağımıza hem de online kanallarımıza doğrudan satışa sunacağız.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TÜROB’TAN SEÇİME DAİR AÇIKLAMA: “EKONOMİDE YENİ BİR ATILIM DÖNEMİ BEKLİYORUZ”

Sosyal Medyada Paylaş:Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir