Anasayfa » YAZARLAR » Erkut Özen » BİR İMPARATORLUK,YASAK BİR AŞK VE MAYERLİNG FACİA

BİR İMPARATORLUK,YASAK BİR AŞK VE MAYERLİNG FACİA

Sosyal Medyada Paylaş:

Viyana’ya yolunuz düştüğünde, bu romantik kenti daha anlamlı hale getirmek için, Mayerling faciası veya Mayerling trajedisi olarak isimlendirilen ve hala tarihin karanlık sayfalarını süsleyen gizemli bir hikayenin izinde gitmek isteyebilirsiniz. Mayerling’i anlamak için öncelikle bu hikayeye özetle bir göz atalım.

ERKUT ÖZEN 

Hikaye Avusturya – Macaristan İmparatorluğunun son dönemlerinde geçiyor. Tabii ki aynı zamanda Habsburg hanedanının da son dönemlerinde. Hikayenin kahramanları İmparator Franz Joseph’in oğlu Veliaht Prens Rudolf ile Viyanalı soylu bir ailenin kızı olan Barones Marie Vetsera. Prens Rudolf, babası İmparator Franz Joseph ile neredeyse hayat görüşleri tamamen ayrı iki insan. Özellikle siyasi konularda koyu bir muhafazakar olan İmparator, sol görüşlü Rudolf’a stratejik konular başta olmak üzere neredeyse hiçbir konuda söz geçiremiyor. Rudolf öylesine imparatorluk görüşlerine aykırı ki, çeşitli sol görüşlü gazetelerde takma isimlerle yazılar bile yazıyor. Verdiği görüntü ile neredeyse İmparatorluk tahtında hiç gözü yok gibi davranıyor.


Prens, istemeye istemeye İmparatorluk tarafından belirlenen gelin adayı Belçika Prensesi Stephanie ile evlendiriliyor ve Elisabeth isimli çocukları dünyaya geliyor.  Ancak prensin gönlü başka bir kadında. Viyanalı soylu bir ailenin kızı olan18 yaşındaki Barones Marie Vetsera’da. Prens Rudolf ile Barones Vetsera, prensin sahip olduğu Avusturya’nın “Viyana Ormanları” olarak bilinen bölgesinde yer alan Mayerling beldesinde bir av köşkünde zaman zaman bir araya geliyorlar.
İmparatorluk ailesi bu ilişkiden haberdar ve dolayısıyla rahatsız oluyorlar. İmparator ve Prens Rudolf şiddetli bir şekilde tartışıyor. Bu tartışmadan kısa bir süre sonra da, Rudolf ile Marie Vetsera’nın yine Mayerling’de bulunan av köşkünde buluştukları bir gün 30 Ocak 1889’da, Prens ve Barones başlarına birer kurşun sıkılmış bir şekilde prensin de karısına bıraktığı bir mektupla cansız bir şekilde bulunuyor. Talihsiz Barones gece yarısı apar topar yapılan bir törenle köy mezarlığına defnediliyor.
Olay prens ile sevgilisinin intihar ettikleri şekilde duyuruluyor. Ancak ortada öyle şüpheli durumlar var ki, günümüze kadar hala intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda oluşan şüpheler sona ermiyor. Olay tarihe “Mayerling Faciası” olarak geçiyor.
Mayerling faciasının sonuçlarından biri de, hayatını kaybeden Rudolf’tan sonra, kardeşi veliaht Prens Franz Ferdinand oluyor. Franz Ferdinand, 1914 yılında Saraybosna’da uğradığı suikast ile yaşamını yitiriyor ve Habsburg hanedanına son veren en önemli gelimelerden biri meydana geliyor. Bu suikast sonucunda meydana gelen karışıklıklar dünyayı 1. Dünya Savaşına taşıyor.
Mayerling faciası olayının yaşandığı av köşkü hayatını kaybeden Rudolf’un babası İmparator tarafından küçük bir kısmı kalarak yıktırılıp yerine şu anda aynı yerde yer alan manastır yapılıyor. Carmelite rahibelerine verilen manastırın küçük bir bölümü de, Mayerling Faciası anısına müze olarak düzenleniyor.
Manastır, Viyana merkezinden yaklaşık olarak kırk kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Bir gün Mayerling gezisi yapmadan önce Mayerling Faciası’nın anlatıldığı Omar Sheriff, Catherine Deneuve, James Mason, Ava Gardner gibi isimlerin rol aldığı 1968 yapımı Mayerling filmine de göz atabilirsiniz.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir