Anasayfa » ETKİNLİK » Dünyadan » 52. ITB BERLİN’DE ZİYARETÇİ REKORU

52. ITB BERLİN’DE ZİYARETÇİ REKORU

Sosyal Medyada Paylaş:
7-11 Mart 2018 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen ITB Berlin Fuarı, ziyaretçi sayısını artırdı.
 Almanya’^nın başkenti Berlin’de 7-11 Mart 2018 tarihleri arasında 52. kez düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuar ve borsası ITB Berlin bu yıl rekorlara imza attı.
160 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen 52. ITB Berlin’i bu yıl 110 bini profesyonel olmak üzere yaklaşık 170 bin kişinin ziyaret ettiği açıklandı. 186 ülkeden 10 bini aşkın katılımcının 26 salonda biraraya geldiği ITB Berlin’i 2017’de 109 bini profesyonel olmak üzere 169 bin ziyaretçi ziyaret etmişti.
 Açılışını Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yaptığı 52. ITB Berlin fuarında Türkiye bu yıl 3 bin 79 metrekarelik alanda 3.2 No’lu Hol’de tanıtım yaptı.
ITB Berlin’i ziyaret edenlerin üçte ikisinin (yüzde 74) seyahat ürünleri alımında direkt karar vericiler olduğuna dikkat çeken ITB Berlin yönetimi, bu kesimin 1 milyon avronun üzerinde bütçeye sahip olduklarını kaydetti. ITB yöneticileri, üçte birlik kesimin ise 10 milyon avronun üzerinde satın alma bütçesi olanlardan oluştuğunu ifade etti.
52. ITB Berlin fuarında panel ve konferans benzeri yaklaşık 150 oturumda ise 300 civarında konuşmacının söz aldığı bildirildi.
2018’de partner ülkesi olmayan fuarda Almanya’nın eyaletlerinden Mecklenburg Vorpommern ana sponsor olurken, ITB Berlin’in 2019’daki partner ülkesi olarak da Malezya açıklandı. 53. ITB Berlin fuarı ise 6-9 Mart 2019 tarihlerinde yapılacak.
ITB Berlin fuarını düzenleyen Messe Berlin GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Christian Göke, seyahat endüstrisinde son yıllarda gözlemlenen gelişmenin fuara da yansıdığını belirterek, özellikle sektörü etkileyen dijitalleşmenin fuarda da yankı bulduğunu kaydetti. Göke, son dönemlerin sektördeki önemli tartışma konularından “güvenlik” ve “Overtourism” (turizmde aşırı talep artışı) konularının da fuarda geniş biçimde ele alındığını ifade etti.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir