Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » YUNANİSTAN’A “ALTIN VİZE” İLE YERLEŞME YARIŞI

YUNANİSTAN’A “ALTIN VİZE” İLE YERLEŞME YARIŞI

Sosyal Medyada Paylaş:
Geçen yıl Türkiye’den 191 kişi Altın Vize için Yunanistan’dan ev aldı. Türkiye ülkede bu konuda Çin ve Rusya’dan sonra üçüncü sırada.
İşte Dünya Gazetesi yazarlarından Kerim Ülker’in gündeme taşıdığı o yazı;
Türkiye nüfusa göre yurtdışına en fazla dolar milyoneri ithal eden ülke. Bununla ilgili geçtiğimiz hafta Dünya Gazetesi’nden duyurduğumuz haberde, son 2 yılda 12 bin dolar milyoneri Türkün yurtdışına göç ettiğini aktarmıştık. En fazla tercih edilen bölge ise Birleşik Arap Emirlikleri ile Avrupa Birliği ülkeleri.
İşte o Avrupa Birliği’nde ise Yunanistan, dikkat çeken ülkelerden biri. Yunanistan Göç Politikası Bakanlığı dün önemli bir veri açıkladı. Altın Vize adı verilen programla Yunanistan’dan ev alanların sayısı geçen yıla göre yüzde 40 arttı. Türkiye ise ilk 3 ülke arasında.
İlk sırada Çin var
Önce bakanlığın verilerini detaylıca açıklamak gerekiyor. 2013’te başlayan Altın Vize programıyla Yunanistan’dan ev alan yabancıların sayısı 16 iken bu sayı 2014’te 435’e, 2015’te 940’a, 2016’da 1.522’ye yükseldi. 2017’de 2 bin 170 oldu.
Ailelerle birlikte rakamın 5 bini aştığı ifade ediliyor. Bu verilerde ise ülkeler bazında ilk sırada 945 Çinli bulunuyor. Yunanistan’dan 387 Rus, Altın Vize ile ev sahibi oldu.
Türkiye’den gidenlerin sayısı ise 191 olarak açıklandı. Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarına 250 bin euro üzerinde mülk edinmeleri halinde 5 yıllık oturma izni sağlayan “altın vize” verebiliyor.

“Geçen yıl Türkiye’den 191 kişi Altın Vize için Yunanistan’dan ev aldı. Türkiye ülkede bu konuda Çin ve Rusya’dan sonra üçüncü sırada.” Konuyu Dünya Gazetesi yazarlarından Kerim Ülker gündeme taşıdı.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 14 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir