Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » ALMANLAR SEYAHATE DAHA ÇOK PARA HARCAYACAK

ALMANLAR SEYAHATE DAHA ÇOK PARA HARCAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:
Almanya seyahat pazarının nabzını tutan Seyahat Analizleri (Reiseanalyse)’nin ilk bulguları 52. ITB Berlin fuarında açıklandı. 
Araştırma kuruluşu FUR’un 1970’den beri düzenli olarak gerçekleştirdiği ve bu yıl 48’incisi yayınlanan Reiseanalyse (RA) araştırması Almanya genelinde 12 bini aşkın kişi ile yapılan anketler sonucu gerçekleştiriliyor.
Reiseanalyse 2018 verilerine göre, Ocak 2018 itibariyle Almanların yüzde 70’i mutlaka ya da belki bir tatil seyahatine çıkacağını belirtti. Yalnızca yüzde 11’lik kesim 2018’de tatil seyahati yapmayacağını söyledi.
Yüzde 30’luk kesim 2018’de tatil için daha çok harcayacağını beyan ederken, yüzde 13 tatilden tasarruf etmeyi planladığını kaydetti.
RA verilerine göre, Almanlar 2017’de 5 gün ve üzeri tatil seyahatleri için toplam 73,4 milyar avro harcadılar. 2016’da ise bu rakam 67,5 milyar avro idi. Beş günden daha az olan kısa süreli seyahatlere ise 2017’de 23 milyar avro harcandı. Bu rakam 2016’da 20,4 milyar avro idi. Böylece Almanların 2017’de tatil seyahatleri için yaptığı toplam harcama 96 milyar avro oldu.
2017’de Almanların kişi başına düşen ortalama yurtdışı tatil harcaması 1.222 avro olurken, ortalama seyahat süresi ise 13,5 gün oldu. 2016’da ortalama harcama rakamı 983 avro, kalış süresi de 12,6 gündü.
2017’de Almanların seyahat etme sıklığı da beş gün ve üzeri tatil seyahatlerinde yüzde 77’lik oranla güçlü seviyesini korudu. Almanlar geçen yıl toplam 69.6 milyon beş gün ve üzeri tatil seyahati gerçekleştirdi. Kısa süreli tatil seyahatlerinde yaklaşık 34.3 milyon kişi 82,1 milyon kısa tatil seyahati yaptı.
Almanya seyahat pazarında son yıllarda göze çarpan uzak mesafelere olan talepteki canlılığın sürdüğü gözlendi. Alman tatilcilerin yüzde 72’si tatilini yurtdışında geçirirken ilk kez yurtdışı tatil seyahatleri sayısı 50 milyonu aştı.
Almanların yurtdışı tatil seyahatlerinde İspanya yüzde 13,1’lik payla birinciliğini korurken, İtalya yüzde 8,3’lük payla ikinci sırada yer aldı. 2016’nın yaralarını saran Türkiye, 2017’de yüzde 5,7’lük payla üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’nin 2015’te yüzde 7,3 olan payı, 2016’da yüzde 5,6’ya gerilemişti. Bu iki yılda da Türkiye, tüm düşüşlere rağmen üçüncülükteki yerini korumuştu.
Almanların yurtdışı tatil seyahatlerinde ilk 10 ülke (2017)
Ülke Pazar payı (%)
İspanya 13,1
İtalya 8,3
Türkiye 5,7
Avusturya 5,0
Yunanistan 3,9
Hırvatistan 3,3
Polonya 2,8
Fransa 2,7
Hollanda 2,2
Portekiz 1,8

Kaynak: FUR

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TÜROB’TAN SEÇİME DAİR AÇIKLAMA: “EKONOMİDE YENİ BİR ATILIM DÖNEMİ BEKLİYORUZ”

Sosyal Medyada Paylaş:Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir