Anasayfa » TURİZMDE KİŞİSEL GELİŞİM VE YÖNETİM » Ekip » İŞ HAYATININ “KARA DELİĞİ” : MOBBING

İŞ HAYATININ “KARA DELİĞİ” : MOBBING

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
13

Şimdi, arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bir yandan derin derin nefes alıp verirken bir yandan da sokak ya da ders aralarında oyun oynadığınız o yılları düşününün. Ne oyunlar oynamıştınız … ne güzel günlerdi … yaptığımız her şeyi sadece mutlu olmak için yaptığımız çocukluluğumuz. Hatırlayın; bazen, oyunlara bazı arkadaşlarımızı almadık. Ya da onlar bizi oyuna almadı ve “dışarıda” bıraktı. Yani aslında çok da erken tanıştığımız bir duygu bu “ dışarıda kalmak “ .

Mustafa Yarıcı / NLP Trainer
mustafa@yarici.net

Diğer yandan, Avusturyalı Etolojist Konrod Lorens mobbing i 1966 da hayvanlar arasında da tanımlamıştır.

Şimdi dönelim iş hayatımıza :

-“Patronum ikide bir beni herkesin içinde fırçalıyor”,
-“Hep ben fazla mesaiye kalıyorum, çünkü üzerimde çok fazla iş yükü var”,
-“Müdürüm sabahları bana günaydın bile demiyor, görmezlikten geliyor”,
-“Hep arkamdan konuşuyorlar”,

-“Sözlü ve hatta fiziksel/cinsel tehdit altındayım. Ne yapabilirim ? ”

-“Beni işten çıkardılar, gerekçe mi ? – Düşük performans gösterildi”
-“Müdürüm herkesin içinde beni küçük düşürdü”

– “Ofiste kendimi hep yalnız hissediyorum.”

– “Masamın üzerinde sık sık evrak kayboluyor. ”

 

Bunların hiçbiri tek başına Mobbing değildir.

Çünkü; Mobbing:  işinizi ya da  mevkiinizi kendi isteğinizle terk etmeniz için yapılan sürekli ve sistematik dışlamadır.

Yani ; sistematik olmalıdır, sürekli ve bir sonuç için yapılmalıdır. Bu nedenle yukarıdakilerin hiç biri tek başına “mobbing” sayılamaz. Mobbing ‘in nedenleri : Kişisel , Kurumsal ve Sosyal olarak sıralanabilir.

Mobbing için yapılan dışlamanın en az 6 ay devam ediyor olması beklenir. Tabi ki bu 6 ay mobbing e maruz kalan birey için  çok zor bir süreçtir. Çok ciddi travmalara neden olacak bir süreç. Kara Delik ile benzerliği ; ikisinin de ispatlanması zordur. Maalesef, ülkemizde en çok bayanlar mobbing e uğruyor. Yine en fazla mobbing özel sektörde  sonra da kamuda olmaktadır.

Mobbing e maruz kalan bireyde giderek artan; aşırı iştah ve hareketsizlik ya da aşırı iştahsızlık ve hareketsizlik , kendine ve insanlara güvensizlik, uyku düzeninde aksamalar ve sindirim sisteminde bozulmalar, bacak ve dizlerde ağrı, boğazda başlayan sağlık problemleri gelişmektedir. Bu rahatsızlıklar, sadece mobbing e uğrayan bireyde değil bu sürece şahit olup bir şekilde sıranın kendisine geleceğini düşünen ya da yardım edemeyen diğer bireylerde de başlayacaktır.

Kuruma, çalışanlarına ve ekonomiye büyük zararı dokunan mobbing in önlenmesi için neler yapılabilir ?

  • Her mevkideki yöneticilere ve tüm personele farkındalık eğitimleri verilmelidir.
  • Mobbing için e-posta ve/veya posta kutusu oluşturulmalı ve mutlaka takip edilmelidir.
  • Konu ile ilgili mutlaka bir şirket politikası oluşturulmalıdır.
  • Sık sık alınan raporlar takip edilmelidir.
  • Hızlı ve şeffaf bir mücadele yapılmalıdır.
  • Her kurumun mutlaka kimliği olmalıdır.
  • Kurumlarda , sistem kurum kültürüne uygun oluşturulmalı ve asla insana dayanmamalıdır.
  • İlgili Devlet Kurumlarıyla temaslarda bulunulmalıdır.
  • Sık sık seminerler düzenlenmelidir.
  • Mobbing e uğramış ve şahit olmuş çalışanlar için gerekli destek paketlerini hızlı bir şekilde uygulamaya almak.

 

Anda ve farkında kalın.  

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ

Sosyal Medyada Paylaş:Views:25FIT HOLİDAYS’E “2018 YAZI SATIŞ LİDERİ” ÖDÜLÜ Sezon sonuna yaklaşır iken 12 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir