Anasayfa » TURİZMDE KİŞİSEL GELİŞİM VE YÖNETİM » Ekip » CEO’LARDAN PLAN DEĞİŞİKLİĞİ!

CEO’LARDAN PLAN DEĞİŞİKLİĞİ!

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
5

Teknolojide yaşanan gelişmeler CEO’ların iş planlarını da değiştirmesine neden oldu. Yapılan bir araştırmada CEO’ların 5 yıllık iş planları yerine, artık 100 günlük hedefler belirledikleri ortaya çıktı.

Concept of confused way of a businessman

Yönetim danışmanlığı şirketi Heidrick&Struggles’in Oxford Üniversitesi işbirliğiyle yaptığı araştırmada CEO’lar ile ilgili ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 152 CEO’nun katıldığı “21. Yüzyıl CEO’sunun değişen Rolü, İç Dünyasında Yaşadığı Fırtınalar ve Yeni İş Dünyasının Çelişkileri” konulu araştırmaya göre yöneticiler artık 5 yıllık iş planı yapmıyor. Hız boyutunun altını çizen CEO’lar artık 100 günlük planlarla hareket etmek zorunda kaldıklarını, çünkü dünyanın ihtiyaçları ve gerçeklerinin nerdeyse her ay değiştiğini belirtiyor. CEO’ların yüzde 64’ü, en zor kararların insana dair alındığına işaret ediyor.

BAŞARI NASIL SAĞLANIR?

Dünyada 1.6 trilyon dolarlık gelir ve yaklaşık 5.8 milyon çalışanı temsil eden 152 CEO ile yüz yüze görüşülerek hazırlanan raporda, bir CEO’nun başarıya ulaşması için sahip olması gereken yetenekler de sıralandı. Buna göre başarılı bir CEO olmanın sırrı şöyle özetlendi: “Benzeşmeyen olayları fark edip aralarında bağlantı kurabilen, keşfeden, muhtemel tehlikeleri veya fırsatları sezebilen, bunlara göre uygun aksiyonları planlayan ve tüm bunları yaparken karmaşanın üstüne çıkarak büyük resme bakabilmeli.”

CEO’LAR KUŞKULU

Araştırmaya katılan CEO’ların yüzde 71’i “İş kararlarını alırken kendinizden kuşku ettiğiniz olur mu?” sorusuna “evet” yanıtını verdi. CEO’lar kuşkuyu insani bir duygu olarak görüp, korkulacak değil, benimsenecek ve fayda sağlanacak olumlu bir duygu olarak tanımladı.

Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 75’i CEO’nun rolünün değiştiğini düşünüyor. Sadece yüzde 9’u ise bir değişim yaşanmadığı görüşünde. Dijitalleşmenin etkisiyle özellikle son 10 yılda artan şeffaflık talebi CEO’nun, kamuoyuna, kurullara, hissedarlara, çalışanlara ve müşterilere karşı farklı bir farkındalık ve bir dizi beceriye sahip olmasını gerektiriyor.

CEO’NUN SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLERİ

Dünya ekonomisine yön veren liderlere göre, bir CEO’nun sahip olması gereken özellikler ise şu şekilde sıralandı:

* Cesaret

* Merak

* Hız

* Esneklik

* Özgün

* Değişimi anlayan

SOSYAL OLMALARI GEREKİYOR

ARAŞTIRMADA, “Gelecek kuşak CEO’lar nasıl olmalı?” sorusuna ise günümüz liderleri şöyle yanıt veriyor:

“Yarının CEO’ları genel yönetim, finans, insan kaynakları yönetimi gibi temel deneyimlerde güçlü olmalı ancak bunun paralelinde, eskisine göre daha sosyal becerilere sahip olmaları da mecburi.”

GÜNDEMDE SİBER TEHDİT VAR

Finans ve teknoloji sektörlerindeki CEO’ların gündeminde ise “Siber tehditler” var. Tüm kritik sektörleri kapsayan araştırmada, finans ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren CEO’ların öncelikli gündeminde “Siber Tehditler” yer alıyor. Tüketim ve perakende sektörlerinde ise gündem işsizlik. Sanayide ise ekonomi politikalarına güvenin yitirilmesi dikkat çekiyor.

CEO’LAR DENGEYİ KURMAYA ÇALIŞIYOR

CEO’lara bu yönde bir soru sorulmadığı halde, araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 67’si ‘denge sağlama zorluğunu’ ön plana çıkarıyor. Liderler 3 aylık mücadeleler, uzun vadeli amaçlar, kâr ve sosyal sorumluluk ile özel ve iş hayat arasında denge kurmaya çalıştıklarını söylüyorlar.  / Kaynak: Capital

                                                 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

ÖZGÜR OLMAK MI, AİDİYET Mİ ?

Sosyal Medyada Paylaş:Views:13Daha önceki yazılarımdan da hatırlarsınız; dualite (karşıtlık) den bahsetmiştim. Mustafa YARICI NLP Trainer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir