Anasayfa » TURİZM ARAŞTIRMA HABERLERİ » Genel » İŞTE TÜRKİYE’NİN EN PAHALI VE UCUZ ŞEHİRLERİ

İŞTE TÜRKİYE’NİN EN PAHALI VE UCUZ ŞEHİRLERİ

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
7

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 fiyat düzeyi endeksini açıkladı. Verilerine göre, yaşamın en pahalı olduğu kent İstanbul, yaşamın en ucuz olduğu kentler ise Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan oldu.

TÜİK’in Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2017 çalışmasında, İstanbul Türkiye ortalamasına göre yüzde 14,8 daha pahalı olduğu görülürken Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan’ın ise yüzde 6.5 daha ucuz olduğu görüldü.

Çalışmada ayrıntılı olarak tanımlanmış ortak bir mal ve hizmet sepeti kullanılarak bölgesel fiyat düzeyi endeksleri elde edildi. Bir bölgenin fiyat düzeyi endeksi, 100den büyük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre “pahalı” ve 100den küçük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre “ucuz” oluyor. İşte Türkiye’nin en pahalı ve ucuz kentleri:

– Gıda ve alkolsüz içecekleri ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 111,0 ile İstanbul, en düşük 94.9 ile Urfa ve Diyarbakır oldu.
– Konut ana grubunda en pahalı kent 150.1 ile İstanbul’da gerçekleşirken en ucuz 84.5 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illeri yerini aldı.
– Ulaştırma ana grubunda en pahalı kent 107.1 ile İzmir, en ucuz 93.5 ile Urfa ve Diyarbakır oldu.
– Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 118.3 ile Ankara, en düşük 91.7 ile Hatay, Maraş ve Osmaniye olarak gerçekleşti.
– Alkollü içecekler ve tütün grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 100.2 ile Urfa ve Diyarbakır, en düşük fiyat düzeyi endeksi 99.8 ile Aydın, Denizli ve Muğla oldu.
– Ev eşyası ana grubunda en pahalı kent 108.7 ile İzmir olurken en ucuz kentler 89.5 ile Hatay, Maraş ve Osmaniye olarak gerçekleşti.
– Sağlık ana grubunda en pahalı kent 145.3 ile Ankara, en ucuz 73.8 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt kentleri oldu.
– Eğlence ve kültür ana grubunda en pahalı kent 106.6 ile İstanbul, en ucuz kentler ise 94.9 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu.
– Eğitim ana grubunda en pahalı kent 141.7 ile İstanbul, en ucuz kentler 76.9 ile Urfa ve Diyarbakır olarak kayıtlara geçti.
– Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.6 ile İzmir’de gerçekleşirken en düşük olan bölgeler ise 84.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu.
– Çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110.1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 91.1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan oldu.
– Haberleşme ana grubunda değişim gözlenmemesinin nedeni, bu gruptaki telefon görüşme ve internet abonelik ücreti gibi tüm madde çeşidi fiyatlarının bütün bölgelerde aynı olmasıdır.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir