Anasayfa » slide » 1993’den 2018’e Türkiye’nin Turizm İstatistikleri

1993’den 2018’e Türkiye’nin Turizm İstatistikleri

Sosyal Medyada Paylaş:
Views:
13

Dünya’nın en büyük istatistik şirketlerinden biri olan Trading Economics’in araştırmalarına göre 1993 yılından itibaren, Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların sayısı gün geçtikçe artıyor. İşte sizlere 1993’den 2018’e Türkiye’nin turizm istatistikleri ve verileri.

Türkiye'nin turizm istatistikleri
Türkiye’nin turizm istatistikleri

İşte sizlere 1993’den 2018’e Türkiye’nin turizm istatistikleri ve verileri:

Dünya’nın en büyük istatistik şirketlerinden biri olan Trading Economics’in araştırmalarına göre 1993 yılından itibaren, Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların sayısı gün geçtikçe artıyor. 193 ülkeden 50.000’e yakın istatistik, veri ve göstergenin bulunduğu Trading Economics uzmanlarının, Türkiye turizmi ile ilgili yapmış olduğu analizler ve veriler dikkat çekiyor. İşte sizlere 1993’den 2018’e Türkiye’nin turizm istatistikleri ve verileri.

Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların sayısı 2018 Nisan ayında bir önceki yıla göre% 28.27 arttı!

Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların sayısı 2018 Nisan ayında bir önceki yıla göre% 28.27 artarak 2.655 milyona yükseldi. Bu süreç içerisinde ziyaretçiler çoğunlukla Rusya’dan geldi. Rusya’dan gelen yabancı ziyaretçi sayıları % 61 artışla 292.72 bin olurken, bu oran Almanya’da yüzde 3’lük bir azalma göstererek 254,8 bine geriledi. Bulgaristan ve İngiltere’de yükseliş gösteren ülkeler arasında yer alırken, Gürcistan’da yüzdelik azalmadan nasibini alan ülkeler arasına girdi. Bulgaristan’dan yüzde 37,2 artışla 202 bin yabancı ziyaretçi, İngiltere’den ise yüzde 26,2 artarak 141,7 bin yabancı ziyaretçi oranı yakalandı. Almanya’dan sonra Gürcistan’dan da gelen yabancı ziyaretçi sayılarında düşüş görüldü. % 2.6 düşüşle 175.77 bin olarak açıklanan Gürcistan yabancı ziyaretçi sayılarının ilerleyen aylarda yükselmesi bekleniyor.

Türkiye'nin turizm istatistikleri
Türkiye’nin turizm istatistikleri

Yılın ilk dört ayında bakıldığında, yabancıların sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 artarak 7.783 milyon oldu.

Yılın ilk dört ayında bakıldığında, yabancıların sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 artarak 7.783 milyon oldu. Türkiye için ilk 3 turizm pazarı yüzde 11 ile İran ya da 858 bin ziyaretçi ile İran; Almanya yüzde 8,6 veya 671,665 bin; ve Gürcistan yüzde 8,4 veya 651.228 bin ile. Türkiye’de Turist Gelenekleri, 1993’ten 2018’e kadar 1664626.22 ortalaması alınarak Temmuz 2015’te 5480502’ye, 1993 yılının Ocak ayında ise 213998’e ulaşmıştır.

Y.Yağmur MALKOÇ

DÜNYA TURİZMİNDE GELECEKTE NELER OLACAK? DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN!

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

DENİZ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Medyada Paylaş:Views:4Deniz Turizmine Büyük Katkı Sağlayacak Kemer’in Sualtı turizmine katkı sağlayacak olan “Sualtı heykel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir