Anasayfa » YAZARLAR » Aylin Özkan » AYLİN ÖZKAN – ÇALIŞMAK YA DA ÇALIŞAMAMAK

AYLİN ÖZKAN – ÇALIŞMAK YA DA ÇALIŞAMAMAK

Sosyal Medyada Paylaş:

screenshot_2016-11-11-16-31-39-1

 

AYLİN  ÖZKAN – ÇALIŞMAK YA DA ÇALIŞAMAMAK

“Antalya denildiğinde akla gelen ilk kelime nedir?” diye sorsam, büyük bir ihtimalle çoğunuzdan ‘Turizm’ yanıtını alacağıma eminim.

Malumunuz ülke stratejik açıdan pek bir gözde fakat gözlerin kem olduğu da su götürmez gerçeğimiz. Yakın veya uzak komşularımızla sık sık küser (!) olduk.

Siyaset ve politika konularına dil uzatacak değilim. Zira siyaseti denedik ve ne menem bir mecra olduğunu derinden yaşadık.

Altını çizmek istediğim ve çoğumuzun yarası ‘kriz’ ve ‘işsizlik’ dönemleri.

Kriz çıkınca ekonomik dalgalanmayı hepimiz ezberlemiş bulunuyoruz. Peki, ya işin sosyo-psikolojik yapısından haberdar mıyız?

Eğitimli ve alaylı milyonların geçim kaynağı “Turizm”. Öyle geniş bir ağa sahip ki; yıllarını eğitime adamış onca insan da var, bu işin içinde, küçücük çocukken çalışma hayatı ile tanışan da.

Kimi minicik elleriyle tepsi tutmuş yıllarca kimi kalem…

İşveren olmadığı sürece en alt basamakta çalışan ile en üst basamakta çalışan arasında sadece statü ve kazanılan para farkı vardır.

Sezon biter , kriz çıkar, şirket batar, top patlar , tencere devrilir  ve işsiz kalınır. Matematik kuralı kadar net sonuçludur.

Gelişmiş toplumların refaha erme yolu eğitimdir. İyi bir eğitim almış olmak ,toplumsal katmanlarda pozisyon sağlamlaştırmak çoğu kişi tarafından sıkıntısız bir hayat yolunun başlangıcı ve garantisi olarak görülmektedir.

Tüm bunlar yukarıda da belirttiğim gibi gelişmiş ülkelerin gerçeğidir.

Peki, biz de durum nedir ?

Ülkemizde her yıl iki milyon civarında genç ve ailesi sınavlara girmekte bu yarışın stresiyle karşılaşmakta. Yerleştirmeler güç bela yapılır ,yüksek öğrenim dönemi başlar ,diploma ele alınır, ama iş hazır değildir.

Bizim gençlerimizde görülen yetersizlik duygusu,özgüven kırılmaları ,yıllarca yaptıkları eğitim yatırımlarının karşılığını alamadıklarında başlmakta.

Her bir denemede kaybolmuşluk duygusu tavan yaparak  sıkıntılı bir süreç başlamaktadır.Bu süreç depresif duygulanımları ve kaygıları arttırabilir.

“Vasıfsız işsizlik mi daha zo,r eğitimli işsizlik mi ?”sorusunun yanıtı bence insani boyutlarda incelendiğinde eşittir cevabı kendiliğinden ortaya çıkmaktdır. Çünkü her evin kendi bütçesinde döndüğü bir gerçektir.

Tecrübeli veya tecrübesiz olup ta ülkesinde onca çaba sarfedip yol alamayanlar da yurtdışında şanslarını denmektedir. Bu aşamada ,seçeneklerin istekli ve bilinçli olmama halinde ise bilinmeyene yolculuk kaçınılmazdır.

Bizim toplum olarak ,bilinmeyene karşı olumsuz düşünme veya şüpheli olma halimiz had safhadadır. Sürekli bu ruh halinde olan kişinin tetiklenecek tek duygusu da ,kaygının artması olacaktır .

Şansı yaver gidip başka ülkede daha kurumsal ve refah içinde bir çalışma ortamı yakalamış kişilerde ise, ülke ve geride kalan ailelerinin hasretiyle mücadele başlamaktadır.

Ülkemizde işsiz kalma ihtimali çok bilinmeyenli bir olasılıktır.

Hedeflenmiş kotaya ulaşamaz ise bir kalemde işsiz kalınabilir. Mobbinge maruz kalıp,  falancanın entrikası ,filancanın ruhsal dengesizlikleri sonucu sağlığı bozulup işsiz kalanların sayısı bir hayli çoktur. Hiç neden bulamazsak şirketin  küçülmeye gitmesi sonucu birkaç yıllık tazminatın eline verilip kapı önüne koyulmak ta yüksek olasılıklardır.

Ailen ,çocukların ,geçimin ,borçların kimse tarafından düşünülmez.Sabrın sınanmaktadır.

Karanlıkta kalmak,önünü görememek ,cebindeki paranın hızla tükenmesi ve ne zaman iş bulunacağının belirsizliği ,bireyin kendisini yetersiz ,başarısız ve değersiz hissetmesine sebep olur.

İş bulamamak ,istenilen işi yapmakta zorlanmak ya da yaptığı işi beğenmeyip köşeye sıkışmış hissetme açıları da farklı önem taşımaktadır. Burada maddi huzurdan söz etmiyorum. Çünkü ;para ,her zaman duygusal açıdan rahat hayatın garantörü değildir.

Emek verilen işin kişiye anlamlı gelmesiya da çalışanın işinde mutlu,huzurlu   ve uyumlu olması da gerekli faktörlerdendir.

Mesele , gerçekliği kabul etmekle başlamakta ,ülke standartları ,değişmez gerçekler ve ‘ben’ ile devam etmekdir. En önemlisi ‘umut’ duygumuzun kaybolmamasıdır. Çünkü umut,çaresizliğin ortaya çıkmasını engeller.

İşsizlik sürecini  yönetmek zorlayıcıdır evet, ama çözümsüz değildir.

Bu durumda ailelere düşen görev ise ,dik durmak ve çözüm ortağı olmaya çaba sarfetmektir.

İşsizlik,zaten işsiz olan kişinin hep aklındadır.  Yani sizin hatırlatmanıza gerek yoktur.

Ruhsal yapımız tüm metabolizmamızı elinde tutar. Düşersek kalkmamız zaman alır.

Düşmemeye çalışmak ,sendeleyip doğrulmak ,düşmeden toparlanmayı öğrenmek çok büyük bir yaşam meziyetidir.

Bunun için Hayatın ‘An’ dan ibaret olduğunu hiç unutmamanızı dilerim…

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

12 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

MELEN ULUTÜRK -‘’TSUNAMI TURISTICO’’

Sosyal Medyada Paylaş: İspanya’da incomimg denildiğinde akla birçok marka olmuş destinasyon geliyor. Ülkenin sahip olduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir