Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » TÜRKİYE’NİN TURİZM KARNESİ AÇIKLANDI

TÜRKİYE’NİN TURİZM KARNESİ AÇIKLANDI

Sosyal Medyada Paylaş:

Terör olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye turizmde ağır yaralı bir görüntü çiziyor. Gabon’un güvenli ülke sıralamasındaki yeri Türkiye’den yukarıda. Dünya Ekonomik Forumu’nun çalışmasına göre Türkiye’nin güvenli ülke imajı zedelenirken havayolu altyapısı ülkemizin turizmde güçlü yanı olarak gösteriliyor.

Türkiye’nin turizm karnesi açıklandı

SOZCU de yayınlanan habere göre; Dünya Ekonomik Forumu (WEF) iki yılda bir çıkardığı Seyahat ve Turizm Rekabetçiliği raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye 2015 sonu ve 2017 arasında gösterdiği performansla dünyanın en büyük 44. turizm ülkesi oldu. Malta, Kosta Rika, Yunanistan, Panama ve Rusya gibi ülkeler Türkiye’yi turizm endeksinde geride bıraktı. 2015 yılında yapılan aynı çalışmada Türkiye yine 44.’üncü olmuştu.

Dünyanın en büyük turizm ülkeleri ulaşım altyapısından tesislerin kalitesine kadar pek çok etken bir araya getirilerek endeksleniyor. Türkiye 2017 yılında turizm açısından 139 ülke arasından dünyanın en güvenli 116’ıncı ülkesi seçildi. 2015 yılında hazırlanan raporda Türkiye dünyanın en güvenli 121’inci ülkesi kabul ediliyordu.

acsussu

GABON ÜZERİMİZDE

Peru, İsrail, Madagaskar, Tanzanya, Gabon, Arnavutluk ve Fas Türkiye’den daha güvenli ülkeler olarak Türkiye’den üst sıralarda listede yer aldılar. Araştırma sonuçlarına göre Finlandiya dünyanın en güvenli ülkesi oldu.

Türkiye 139 ülke arasından turizm yatırımı yapmak için en uygun 63’üncü ülke oldu. 2015 yılında yayımlanan bir önceki çalışmada Türkiye bu alanda 59. sırada bulunuyordu. Türkiye’nin turizmde en güçlü olduğu alan ise havayolu altyapısı oldu. Pist uygunluğu ve havalimanlarının kapasitesini son yıllarda geliştiren Türkiye dünyada havacılık koşullarının en uygun olduğu 14. ülke seçildi.

TURİZM AĞIR YARALI
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2016 turizm verilerini açıkladı: Türkiye’ye gelen yabancı sayısı yüzde 30,05 azalarak 25 milyon 352 bin oldu.

TÜRKİYE ORTALAMA ÜZERİNDE

WEF tarafından oluşturulan turizm endeksinden ülkelere 1 ila 7 arasında puan veriliyor. Türkiye aldığı 4.4’lük puan ile ortalamanın üzerinde bir turizm performansı ortaya koyuyor. Endekse göre sırasıyla dünyanın turizmde en başarılı ilk üç ülkesi şöyle: İspanya, Fransa ve Almanya. Son üç ise şöyle şekilleniyor: Yemen, Çad ve Burundi.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TÜROB’TAN SEÇİME DAİR AÇIKLAMA: “EKONOMİDE YENİ BİR ATILIM DÖNEMİ BEKLİYORUZ”

Sosyal Medyada Paylaş:Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir