Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » TÜRKİYE, TURİSTLER İÇİN EN UCUZ ÜLKELER ARASINDA

TÜRKİYE, TURİSTLER İÇİN EN UCUZ ÜLKELER ARASINDA

Sosyal Medyada Paylaş:
AB ülkelerinde 100 Avro karşılığı satın alınan mal ve hizmet sepeti Türkiye’de 52 Avro karşılığı TL ile satın alınabiliyor. Türkiye 37 OECD üyesi ülke içinde turistler için en ucuz ülkeler arasında 9. sırada
 

Döviz fiyatlarındaki artış Türkiye’de yurttaşlar için sıkıntılara neden olurken turistler için avantaj oluşturuyor.

Kısa adı OECD olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün açıkladığı Satınalma Gücü Paritesi verilerine göre Türkiye Avrupalı turistler için 37 ülke içinde en ucuz ülkelerden.
Satınalma Gücü Paritesi (SGP) turistlerin gittikleri ülkelerde, paket tura yaptıkları ödeme dışında o ülkede iken satın aldıkları mal ve hizmetlerden oluşan bir sepet için kaç lira ödediklerinin belirlenmesinden oluşuyor.
Buna göre turistler 100 birimlik sepet için ençok parayı Lüksemburg’ta en az parayı Arnavutluk’ta ödüyor.
Lüksemburg’da 100 birimlik sepete 258 ödeme yapılırken Arnavutluk’ta 29 birim ödeniyor
Bu ölçüye göre Türkiye’de 100 birimlik sepet için 64 birim ödeme ile en ucuz ülkeler arasında 9. Sırada yer alıyor.
Buna göre, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 52 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabiliyor.
Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP’ye göre kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) endeksi 2016 yılı sonuçlarına göre 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 64 oldu ve AB ortalamasının yüzde 36 altında kaldı.
Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesidir. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “pahalı”, 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “ucuz” olarak ifade ediliyor.
100 birimlik mal ve hizmet sepeti hangi ülkede kaça doluyor

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

1881 TURİST BODRUM'A AKIN ETTİ

KRUVAZİYER GEMİNİN GETİRDİĞİ 1881 TURİST BODRUM’A AKIN ETTİ

Sosyal Medyada Paylaş:KRUVAZİYER GEMİNİN GETİRDİĞİ 1881 TURİST BODRUM’A AKIN ETTİ – Kruvaziyer geminin getirdiği 1881 turist …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir