Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » TÜRKİYE-RUSYA VİZE REJİMİ NASIL ETKİLENİR?

TÜRKİYE-RUSYA VİZE REJİMİ NASIL ETKİLENİR?

Sosyal Medyada Paylaş:
Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşanan kriz, ABD ve Türkiye’nin karşılıklı olarak vize işlemlerini askıya almalarıyla büyüyerek devam ediyor. Mevcut gelişmelerin Rusya ile Türkie arasındaki vize uygulamasına muhtemel etkileri merak konusu. Moskova-Ankara temaslarında görüşülen konulardan biri de vizeler meselesi.  Türkiye ile ABD arasında vize sorununun yaşandığı bu dönemde Rusya’nın, vize meselesinde Türkiye ile işbirliğinin nasıl gelişeceği merak konusu. 
Bu konuyu, Sputnik muhabiri Amur Gadjiev gündeme taşıdı. Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Sektörü Başkanı Doç. Dr. Nataliya Ulçenko, Sputnik’e verdiği röportajda Türkiye-ABD krizinin Rusya ile Türkiye arasındaki vize görüşmeleri üzerinde muhtemel etkilerini şöyle değerlendirdi:

“Rusya Federasyonu, vize tercihleri ve vize rejimi açısından kolay bir pozisyonda değil. Türkiye ile olan vize rejimi de, aslında ikili ilişkilerde yaşanan kriz nedeniyle değil, terörle mücadele konusunda artan genel bir gerginlik yüzündendi. Ve bu açıdan Rusya’nın çıkarları değişmemiştir. Rusya’nın çıkarları, bu konuda oldukça dikkatli ve tedbirli bir taktiği gerektirir. Bununla birlikte ülkelerimiz, hem ulusal hem de bölgesel güvenlik sorunlarının çözümünde de ortak oluyorlar. Ve bu durum, ülkelerimiz arasındaki vize rejiminin kriz öncesi döneme dönebileceğine işaret etmektedir. Yani, güvenlik alanında gelişen bir işbirliği, vize rejiminin hafifletilmesinin esas garantisi olabilir.
Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi konusuna gelince, hiç kuşkusuz, bizim küresel dünyamızda meydana gelen her şey, genel olarak uluslararası ilişkiler ve uluslararası sorunların çözüm süreçleri bağlamında gerçekleşmektedir. Ancak bunun Türkiye ile Rusya arasındaki vize görüşmeleri açısından etkisinin, sadece dolaylı ve destekçi olabileceği kanaatindeyim. Esas faktörün, iki ülkenin uluslararası güvenlik ve uluslararası terörizmle mücadele konusunda birbirine karşı duyduğu güven seviyesi olacağını düşünüyorum. Ve bu konudaki ilerlemelerin, kolaylaştırılmış vize rejimine doğru dönüşü sağlayacak temel etkenler olacağını düşünüyorum.
Tabii ki biz, akademisyenler olarak, bunu çok isteriz. Vize alanında mevcut olan engeller yüzünden bilimsel temaslarımızı uygulama noktasında birtakım zorluklar yaşıyoruz. Rusya ile Türkiye arasında hafifletilmiş vize uygulamalarının yakın dönemde tekrar geri döneceğini ümit ediyoruz.”

Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşanan kriz, ABD ve Türkiye’nin karşılıklı olarak vize işlemlerini askıya almalarıyla büyüyerek devam ediyor. Mevcut gelişmelerin Rusya ile Türkie arasındaki vize uygulamasına muhtemel etkileri merak konusu. Moskova-Ankara temaslarında görüşülen konulardan biri de vizeler meselesi.  Türkiye ile ABD arasında vize sorununun yaşandığı bu dönemde Rusya’nın, vize meselesinde Türkiye ile işbirliğinin nasıl gelişeceği merak konusu.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir