Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » RUS TURİSTLER TÜRKİYE’YE AKTI , KRİZ ÖNCESİNDEKİ RAKAMLARI DA AŞTI

RUS TURİSTLER TÜRKİYE’YE AKTI , KRİZ ÖNCESİNDEKİ RAKAMLARI DA AŞTI

Sosyal Medyada Paylaş:

2016’yı uçak krizi ve tur satış yasağı yüzünden “kara yıl” olarak geçiren turizm sektörünün bu yıl yeniden yüzü gülmeye başladı. Rusya’dan gelen turist sayısında eski yıllara dönüş sinyali olarak yorumlanan büyük artış yaşanıyor.

Turkrus’ta yayınlanan habere göre; Rusya’da 1 ila 9 Mayıs tarihleri arasını kapsayan “fiili” Mayıs Tatili döneminde Türkiye sahilleri yine Rusya’dan gelen turistlerle doldu. Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan verilere göre Türkiye’yi bu yıl mayıs ayında ziyaret eden yabancı sayısı, geçen yıla göre yüzde 16,27 arttı.

Ülkeye 2 milyon 889 bin 873 turist geldi. Rus turist sayısı, uçak krizi öncesindeki rakamları da aştı  Rusya’dan gelen turist sayısı Mayıs’ta yüzde 1384 artışla 608 bin 472 oldu. Artış yaklaşık 13 kat oldu. Bu, kriz öncesi dönemin rakamlarının bile üstünde.

Kasım 2015’deki uçak krizi öncesinde, Mayıs 2015’te Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 501 bin 196 idi. Uçak krizi sonrasında ise rakam, Mayıs 2016’da 41 bin 4’e düşmüştü. Türkiye’yi mayıs ayında en çok Rusya vatandaşları ziyaret ederken payları yüzde 21,6 oldu. Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ikinci ülke 295 bin 7 kişiyle (yüzde 10,21) Almanya olurken, 235 bin 462 kişiyle (yüzde 8,15) Gürcistan üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’ye bu yıl son beş ayda (Ocak-Mayıs 2017) en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında da Rusya 928 bin 376 kişiyle (yüzde 10,59) ilk, Gürcistan 874 bin 955 ile (yüzde 9,99) ikinci, Almanya ise 863 bin 572 kişiyle (yüzde 9,86) üçüncü sıraya yerleşti. 29.6.2017

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

2 comments

  1. Turizm gerçekten ülkemiz için çok önemli faktörü var. Turizm sektöründe ekonomi bu yıl iyi olacağa benziyor.

  2. Rusya’da yaşayan turistlerin ülkemize karşı, bir sevgisi ve bağlılığı olduğunu düşünüyorum. Yaşanan krize rağmen ruslar hiç kriz yaşanmamış gibi ülkemize yeniden gelebiliyorlarsa, bu rusya ile türkiye’nin birbirine olan kopmayan ikili ilişkilerinin bir simgesidir. 2018 yılında ilişkilerin dahada düzeleceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir