Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » RUS TURİSTLER 2015 RAKAMLARINI AŞTI

RUS TURİSTLER 2015 RAKAMLARINI AŞTI

Sosyal Medyada Paylaş:

Turizmde geçen yıl kötü bir sezon geçiren  Antalya’da, bu yıl haziranda gelen turist sayısının geçen seneye göre yüzde 100,  altı aylık dönemde ise yüzde 52 arttığı bildirildi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı  Erkan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haziranda Rusya‘dan gelen turist  sayısının 2015 rakamlarını aştığını, Türkiye’de en iyi turizm sezonunun geçtiği  2014 rakamlarına da yaklaştığını söyledi.

"Antalya turizminin geri dönüşü hızlı oldu"

Rusya pazarının hızla iyileşmesinde fiyatların uygun olmasının ve  geçen yıl gelemeyen Rusların bu sezonki ilgisinin etkili olduğuna işaret eden  Yağcı, “Genel olarak sadece haziran ayında Ukrayna, Beyaz Rusya, Romanya,  Moldova, İranİsrailLitvanyaKosovaÜrdün ve Irak‘tan gelen turist sayıları  2014’ü geçmiş durumda. Bunun yanı sıra, İngiltereKazakistanPolonya, Çek  Cumhuriyeti, SlovakyaAzerbaycan ve Sırbistan‘dan 2016’ya kıyasla büyüme  gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

– “Avrupa pazarında toparlanma oldu”

Avrupa pazarında da hareketlilik başladığını aktaran Yağcı, “Avrupa’da  Almanya birinci pazarımız. Geçen seneki rakamlara ulaşmayı planlıyoruz. Avrupa  pazarında haziranda toparlanma söz konusu. Son dakika satışlarıyla hedeflerimize  ulaşmış olacağız.” dedi.

Bu yılı turizmde “büyüme yılı” olarak öngördüklerini ifade eden Yağcı,  ileriki yıllarda turizmden elde edilen gelirlerin artırılacağını söyledi.

“Antalya, dünya turizminde varış noktasıdır. Hızlı geri dönüşü olan  bir pazar ve dayanıklı bir sektördür.” diyen Yağcı, krizin iyi yönetildiğini,  dayanıklılığı fazla olan bir sektör olduğunu belirtti.

Haziranda Antalya‘ya gelen turist sayısının geçen yıla göre yüzde 100  arttığına vurgu yapan Yağcı, “Ocak-haziran döneminde Antalya’ya gelen turist  sayısında yüzde 52’lik artış var. 2016 gibi zor ve sıkıntılı olan bir yıldan  sonra Antalya’nın iyileşmesi ve geri dönüşü hızlı oldu. Antalya tüm paydaşlarıyla  krizlere karşı dayanıklı ve krizlerle mücadele kapasitesine sahip olduğunu  kanıtladı.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Çıkış yaptığımız bir yıl olacak”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da  ocak-haziran rakamlarının yüzleri güldürdüğünü dile getirdi.

“Altı aylık rakamlar bizim geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor.  Antalya 10 milyon turist rakamına doğru gidiyor.” diyen Ayık şunları kaydetti:

“Rus pazarı çok iyi gidiyor.  Rusya pazarı 2015 rakamlarının üzerine  çıkacak. 2014 rakamlarını yakalamak en büyük çabamız. Kıyı bölgeleri genel  anlamda geçen seneden çok iyi 2015 rakamlarını da önümüzdeki günlerde yakalayıp  geçmiş olacağız. Bu sezona başlarken, 2017’de çıkışların başladığı bir yıl olması  için çaba gösterdik. Bu rakamlar bunu doğrular nitelikte. Etkin bir şekilde çıkış  yaptığımız bir yıl olacak.”

ANTALYA (AA) – AYŞE YILDIZ

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir