Anasayfa » Güncel Haberler » KASITLI LİDERLİK

KASITLI LİDERLİK

Sosyal Medyada Paylaş:

Kasıtlı liderlik; kasıtlı bir şekilde bilge, diplomatik ve sorumluluk, güvenilirlik ve yükümlülük değerlerini (ve davranışlarını) kucaklayacak yetkinlikle amaçlı olacağınız öz-farkındalığa sahip olmak demektir.

Kuşkusuz liderliğin başka yüzlerce tanımı vardır; hepsi bir şekilde yönelimde çeşitlenmekte ancak çoğu liderlik sürecinin – hepsi başarıya ulaşma niyetinde – durumsal, sürekli bir akış halinde olan ve bireylere, ekiplere ya da kurumlara yöneltilebilecek etki etmenini içerdiğini ima etmektedir. Kasıtlı liderler arzuladıkları davranışları ya da düşünce biçimlerini kişisel olarak örneklendirerek liderlik ederler. Bir yandan da başkalarını akıl yürütmelerinde bağımsız olma inisiyatifini cesaretle üstlenmeye teşvik ederler ve böylelikle başkalarına mülkiyet ve yükümlülük aktarırlar. Kasıtlı liderler öğretmen, akıl hocası ve rol modelleridir ve sonuçlarının büyük çoğunluğunu yetki değil etki gücüyle elde ederler.

Etkiye ilişkin tüm bu yönler takipçilerinin kendilerine ve aldıkları kararlara saygı göstermelerini güvence altına almak konusunda liderler için elzemdir. Etki önemli olmakla birlikte, liderlerin takipçilerini “güvenilir” olduklarına (liderin eylemleri aracılığıyla) kasıtlı bir şekilde ikna etmeleri de önemlidir. Güvenilirlik etkinin kalbinde yer alır. Kasıtlı bir lider olarak güven ve etki yaratabilmenizden önce, kim olduğunuzu, neyi değiştirmeniz gerektiğini ve bunu nasıl yapacağınızı anlamanız gerekir. Kendi tercihlerimiz, yetilerimiz, yeteneklerimiz ve eğilimlerimizin farkında değilsek, güven telkin eden eylemlerde bulunmamız ve başkalarını etkilememiz olanaksızdır. Eğer öz-farkındalığa sahip değilsek, günden güne ve yıldan yıla kendi doğal düşünce şablonlarımız ve inançlarımızdan habersiz yaşıyoruz demektir. Hepimiz davranışlarıyla tutumlarının uygunsuz olduğundan habersiz insanlarla karşılaşmışızdır. Yaşamdan ve liderlikten habersiz yaşadıklarına ilişkin hiçbir fikirleri yoktur.

 

Tam Lideri Yani Sizi Geliştirmek

Kasıtlı bir lider olmak, kendinizi tümüyle geliştirmekle başlar. Pek çok faktör, bir lider olarak oyun alanına neler getirdiğinizi oluşturur. Başarılı bir lider olmak, kasıtlı bir biçimde kişiyi tümden geliştirmek demektir. Fakat bunu nasıl yapacaksınız? Kendinizi daha derinlemesine anlama sanat ve bilgisini öğrenmekle ve aynı zamanda liderlik ettiğiniz kişileri de tanımanızla başlar. Doğanın mı (böyle mi doğduk) yetiştirmenin mi (çevremizden aldıklarımız) ürünleriyiz? Yanıt her ikisi de. Hem doğanın hem de yetiştirmenin bir birleşimiyiz. Geçmişte sizi belirli bir türe hapseden bir kişilik değerlendirme testi yapmış mıydınız? Sonuçlarla kapana kısılmış hissettiniz mi? Çoğu kişilik değerlendirme testinin hazırlayıcıları tam insana değer vermez ve yöntemlerinde hem doğanın hem de yetiştirmenin ürünleri olduğumuzu fark etmeyi başaramaz. Her insan, bütünü biçimlendiren pek çok parçayla doğar (doğa); yaşadıkça bilgi ve inançlar edinir (yetişme). Tarih boyunca hiçbir insan tam anlamıyla sizin gibi olmamıştır ve olamaz da.

 

Liderlik Tarzınız Nedir?

Bir yere girdiğinizde daha önce hiç karşılaşmadığınız biriyle anında bir bağ kurduğunuzu hissettiğiniz bir an oldu mu? Ya da tam tersi bir durum? Biriyle tanıştınız ve onda bir şey tüylerinizi diken diken etti mi? İki yabancı insana bu tepkileri verdiren nedir? Kişiliklerimiz pek çok faktörden oluşmaktadır. Ancak Kişisel Tarzımız, algılarımızı ve başkalarıyla bağlantılarımızı güçlü bir şekilde yönlendirir. Tercihleriniz ve dünyayla etkileşime geçme biçiminiz noktasında size benzer biriyle kimyanız daha fazla uyuşacaktır. Bunun nedeni nedir? Kendinizi ve başkalarını gerçekten anlamak için Kişisel Tarzın ne anlama geldiğinin ve her tarz boyutunun öngörülebilir niteliklere sahip olduğunun farkında olmalısınız. Hiçbir tarz bir diğerinden daha iyi değildir; basit bir şekilde farklıdırlar. Ancak bu farklar, çatışma, iletişimsizlik ve ihtilafa yol açabilir ve tüm bunlar da kişisel tarzın özünü anladığınızda elimine edilebilir ya da en azından azaltılabilir.

 

Nasıl Kasıtlı Olarak Yüksek Performans Sergileyen Bireyler ve Ekipler Yaratılabilir?

İnsanların yüzde 70 ila yüzde 80’inin hafif rahatsızlıktan düpedüz nefrete doğru bir skalada işlerini sevmediklerini biliyor muydunuz? Eğer kişisel tarzınıza uymayan bir işteyseniz ya da bir konum alırsanız, performansınızı doruk noktasına çıkaramazsınız. İnsanların yüzde 80’inin işlerini sevmemelerinin kişisel tarzları ile o konumun iş tarzını uyuşturamamalarından kaynaklandığına inanıyoruz. Pek çok birey ve profesyonel, mesleki önerilerini piyasanın gerektirdiği şekliyle her bir tarz boyutu, türü ya da kişiliklerine ilintilendirmeyi denemişlerdir. Biz bu sürece katılmıyoruz. Kişisel tarzınız bir meslekteki başarınızı öngörmez. Tarz uyumluluğu doldurulması gereken yalnızca belirli bir rol ya da konuma uygundur, genel meslek adlarına değil. Gelecekte çocuklarımızın keyif alacağı işler henüz icat edilmedi bile! Bireyler, ekipler ve kurumlar doğru kişiyi doğru işle eşleştirdiklerinde bir amaca sahip olurlar ve böylelikle sadece bir büyü gerçekleşmez ayrıca performans da akıp gider. Liderlik başkaları kadar kendini de anlamakla ilgilidir. Başkalarıyla bağlantı kuruş ve kendimizi sunuş biçimimiz takipçilerimizi ya da ekibimizi ya motive edecek ya da düş kırıklığına uğratacaktır. Liderler olarak gidilecek yolda rehberlik etmekle yükümlüyüz. Liderler kendi liderlik tarzlarını ve ekip üyelerinin tarzlarını anlarsalar, liderliklerini ve ekip etkinliklerini optimize edebilirler. Düşük iş tatmininin bir numaralı nedeni kişinin doğrudan rapor verdiği birey ya da gözetmendir. Bir kurumdaki politikalardan bağımsız olarak grubun lideri ekip için gidişatı belirler. Bir çalışma grubunda düşük bir iş tatmini varsa, bu yüzde 90 oranında gözetmenden kaynaklanıyor demektir. Tarzınız, işyerinde güvenilirlik, üretkenlik, kalite ve mesleki tatmin yaratma yeteneğinizi etkiler.

 

Eyleme Geçin – Gelecek Başarınız için Önemli Anahtar Stratejiler

 

  • Kendinizden farklı olan insanları neden sevmediğiniz ya da onlardan neden rahatsız olduğunuzu fark edin.

 

  • Tarzınızı kontrol edin, tarzınızın sizi kontrol etmesine izin vermeyin.

 

  • Başkalarındaki farklılıkları kabul edin; onların kendi tarz gereksinimleri ve yönelimlerine göre onlara hizmet ve liderlik edin.

 

  • İsteseniz de istemeseniz de etkileşim kurduğunuz herkesle bir güvenilirlik düzeyi yarattığınızı fark edin; hayatta oluşun bedelidir bu!

 

  • İşin meslek tarzını, size en uygun rolleri bilin ve bu kavramı tüm ekip ve kurumunuza uygulayın.

 

  • Başkasının değil, kendi değer ve gereksinimlerinizi yansıtan bir iş ortamı seçin.

 

  • Başkalarını – meslektaşlarınız, çalışanlarınız, üstleriniz, iş arkadaşlarınız, aileniz, arkadaşlarınız gibi – kendi benzersiz tarzlarını, değer ve güçlerini benimsemeye teşvik edin.

 

  • İnsanı bütünüyle geliştirme ve anlama gereksiniminizi fark edin. Hepsi de kendi eşsiz kişiliğimizi oluşturan biyofiziksel faktörler, öz-saygı düzeyleri, çevresel sistemler, toplumsal öğretmenler, duygusal dayanak noktaları, tinsellik ve kişisel tarzınızın farkına varın.

 

Daha fazla da listeleyebiliriz ancak anladığınızı sanıyorum. Araştırma açıktır. Kişisel tarz bilgisi ve farkındalığına sahip olmadan, bireylerin yüzde %98’i düşük performans sergileyecek ve potansiyellerini gerçekleştirmekte başarısız olacaklardır. Doğru bilgilere sahipseniz kendinizi silahlı ve olumlu bir şekilde tehlikeli hissedebilirsiniz! Kendi yaşamınızda ve etkileşim kurduğunuz insanların yaşamlarında bir fark yaratacaksınız. Harekete geçin! Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok; her şey kazanmak için sizi bekliyor! Yaşasın bir amaca sahip kasıtlı liderlik! Kasıtlı Liderliği keşfetmek ve tartışmayı sürdürmek ister misiniz? Yalnızca bu konuya has yepyeni bir LinkedIn grubu kurduk. Derinlemesine araştırma, kaynak ve ağ paylaşma ve bir fark yaratmaya çalışma sürecimizde sizde buradan bize katılın!

 

Ken Keis, Dr. CRG Danışmanlık Kaynak Grubu’nun Başkanı ve CEO’sudur. 26 yılda, 3000’i aşkın sunum yürütmüş ve danışmanlık ve koçluğa 10.000’den fazla saat yatırımda bulunmuştur. Why Aren’t You More Like Me? – Discover the Secrets to Understanding Yourself and Others adlı kitabın yazarı ve yeni Deliberate Leadership – Creating Success Through Personal Style kitabının ortak yazarıdır. Ayrıca CRG’nin 40 iş geliştirme programı için 3.5 milyondan fazla içerik sözcüğü yazan patentli gelişim modellerinin ortak yaratıcısıdır ve 400’ü aşkın makale yazmıştır.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

OKYANUSA DAHİL OLACAK İYİ PERSONELİ BULMAK MI , YARATMAK MI…

Sosyal Medyada Paylaş:Belconti Resort Hotel İnsan Kaynakları Müdürü Nevzat Demir; turizm sektörünü bir okyanusa benzeterek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir