Anasayfa » ETKİNLİK » ISTOTEP TOPLANTISINDA ALİ GÜRELİ: ” SIKINTILARI FIRSATA DÖNÜŞTÜRME ZAMANI” DEDİ

ISTOTEP TOPLANTISINDA ALİ GÜRELİ: ” SIKINTILARI FIRSATA DÖNÜŞTÜRME ZAMANI” DEDİ

Sosyal Medyada Paylaş:

İstanbul Otelciler Platformu, workshop eğitim serilerinin ikincisini Expedia ile yaptı. The Sofa Hotel Nişantaşı’nda gerçekleşen panelde konuşan ISTOTEP Başkanı Barış Türer, eğitim toplantılarının ay ay devam edeceğini belirterek, Aralık ayında İstanbul otelciliğinin en iyilerini seçecekleri bir ödül gecesinin de ilk duyurusunu yaptı.

İstanbul Otelciler Platformu (ISTOTEP) tarafından düzenlenen Expedia Eğitim Paneli 9 Ağustos Perşembe günü The Sofa Hotel Nişantaşı’nda gerçekleşti. İlki POYD İstanbul iş birliği ile Radisson Blu Pera’da düzenlenen workshop serilerinin ikincisine ISTOTEP Başkanı Barış Türer, Başkan Yardımcısı İlker Karadağ’ın yanı sıra The Sofa Hotel Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Ali Güreli, The Sofa Hotel Genel Müdürü Cantekin Temizer de konuşmacı olarak katıldı.

xx

Ali Güreli: “Sıkıntıları fırsata dönüştürme zamanı”

Panelin açılışında konuşan Ali Güreli, İstanbul ve Türkiye turizmine dair değerlendirmelerde bulunarak, 2016 yılında kan kaybeden turizmin 2017 yılında da ciddi sıkıntılar içinde olduğunu kaydetti. Bu dönemi fırsata dönüştürmenin sektör adına önemli bir adım olacağını ifade eden Güreli, “Her sıkıntının yanında bir avantaj, bir fırsat vardır çünkü. Sıkıntıları konuşarak da vakit kaybetmeyin.” dedi.  Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği olarak Bakanlıklar ile yakın temas halinde olduklarını aktaran Güreli, “Yarın İstanbul’da olacağını bildiğimiz yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş ile bir araya geleceğiz. Bu defa konumuz İstanbul ve sorunları olacak. Çünkü İstanbul çok sıkıntı çekiyor. Her ne kadar doluluklarımız bir seviyeye geldiyse de fiyatlarımız malum. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu fiyatları nasıl yukarıya çekebiliriz, doluluklarımızın devamlılığını nasıl sağlarız, onu planlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

8

“İBB ile bir tanıtım projesi başlattık”

Bu doğrultuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Contemporary paralelinde bir tanıtım projesi başlattıklarını açıklayan Güreli, İBB’nin 50 milyon TL’lik bir sermayeyle katkıda bulunduğu bu projeyle İstanbul’u bir sanat şölenine dönüştürmeyi planladıklarını anlattı. Projenin Contemporary ile sınırlı kalmayacağını söyleyen Güreli, 2017 yılında başlayan projenin 2024 yılına kadar hız kesmeden devam edeceğini aktardı.

“Sektörün ihracatçı kabul edilmesi için TİM ile görüşme halindeyiz”

Konuşmasının devamında Türkiye İhracatçılar Meclisi nezdinde turizm sektörünün ihracatçı sektörü kabul edilmesi ve ihracata verilen bütün teşviklerin turizm sektörüne verilmesi anlamında da bir çalışma yapıldığı bilgisini de paylaşan Güreli, “Bu konuda iyi bir noktaya geldik, fakat henüz bir netice almadığımız için sadece ön fikir paylaşabiliyorum. Bu gerçekleştiği takdirde sektörümüz adına çok önemli bir fırsat ve destek olacaktır.” dedi. Turizm sektörünün mevcut sorunlarını aşabilmesi adına ortak aklın gerekliliğine inandığını kaydeden Güreli, “Önemli olan bir arada konuşabilmektir. Bu dönem bize bunu öğretecek. Daha önce çok fazla yapmadık. Bu anlamda Barış (Türer) arkadaşımıza çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bir araya gelmek birlikte çalışmak çok kıymetli.” dedi.

10

“Booking.com kararını yanlış buluyorum”

Sözlerini noktalarken booking.com ile ilgili kısa bir açıklamada bulunan Ali Güreli, “Eklemek isterim ki, booking.com ile ilgili kararı son derece yanlış buldum. Türkiye’nin çok daha fazla bu gibi mekanizmalara ihtiyacı var. Ama çok fazla da komisyon ödememiz lazım.” şeklinde konuştu.

3

7

Cantekin Temizer: “Büyük hedefler için glokal olmak lazım”

Panel, Ali Güreli’nin konuşmasının ardından Expedia İstanbul Bölge Müdürü Petek Gürsoy ve Cem Çetin’in sunumları ile devam etti. Eğitim toplantısının bir diğer konuşmacısı ise The Sofa Hotel Genel Müdürü Cantekin Temizer oldu. Konuşmasında İstanbul’un markalaşmasında algı yönetiminin önemine dikkat çeken Temizer, bu yolda sektörün birlikte hareket etmesinin değerine işaret ederek, günümüzde büyük hedefler için glokal olmanın gerekliliğine vurgu yaptı. “Bunu yapmanızı çok saygıdeğer ve önemli buluyorum. Tek başına ve global değilseniz, platformda kat hizmetlisi ve spa müdürü kalmaya mahkum olursunuz.” diyerek sözlerine devam eden Temizer, “Bu platformda yapılan aktiviteleri, TÜROB, TÜROFED gibi derneklerle koordinasyonlu olarak yapmak lazım. Çünkü oradaki arkadaşlarımız da çok tecrübeliler. Bu aşamada kısa orta ve uzun vadede hedefler koymalısınız. Müşteri çeşitlendirmesini çok dikkatli yapmamız lazım. Expedia’yı zorlamamız lazım.” şeklinde konuştu.

2

Barış Türer: “İstanbul otelciliğinin en iyilerine ödül vermeye hazırlanıyoruz”

Expedia Eğitim Paneli, ISTOTEP Başkanı Barış Türer’in kapanış konuşması ile son buldu. Eğitim toplantılarının ay ay devam edeceğini açıklayan Türer, “Aralık ayında çok büyük bir ödül töreni yapılacak. İstanbul Otelciler Platformu olarak, İstanbul’un en iyi genel müdürü, en iyi ön büro müdürü, en iyi iş oteli kategorilerinde sizlerin huzurunda hak eden ödülleri dağıtmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

6

 

 

 

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir