Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » İŞTE TURİZM CENNETİ ANTALYA’DAKİ 5 YILDIZLI OTELLERİN İSİM HİKAYELERİ

İŞTE TURİZM CENNETİ ANTALYA’DAKİ 5 YILDIZLI OTELLERİN İSİM HİKAYELERİ

Sosyal Medyada Paylaş:

Türkiye’de turizmin başkenti olarak nitelendirilen ve 400’ü aşkın 5 yıldızlı otel bulunan Antalya’daki oteller, mimarisinin yanı sıra ilginç isimleriyle de öne çıkıyor.

Turizm başkentindeki 5 yıldızlı otellerin isim hikayeleri

Kimi otel sahipleri, oteline aile isimini vermeyi tercih ederken, kimi tesisler ise mitolojik bir kahraman, mimari yapı, gemi, uçak, çiçek veya bir masalda geçen mekanın ismini almış.

Kemer’deki Champion Tatil Köyü’nün isim hikayesini anlatan otelin sahibi ve Türkiye Otelciler Federasyonu Osman Ayık, “Champion” isminin babası Ahmet Ayık’ın sporcu geçmişinden geldiğini söyledi.

Babasının tatil köyünün kurucusu olduğunu ifade eden Ayık, “Burası bir aile işletmesi. Babam güreşte eski olimpiyat ve dünya şampiyonudur. 1970’de güreşi bıraktı, 1988’de bu tesisi açtık. Babamın sporcu geçmişi dolayısıyla tesise ‘Champion’ ismini verdik.” dedi.

Antalya Kundu’daki Concorde De Luxe Resort’un sahibi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı ise 2000’li yıllardan itibaren Antalya Kundu’da konsept otel projelerinin ağırlık kazandığını söyledi.

Concorde’in yatırımına 2004’de başladıklarını aktaran Yağcı, şunları kaydetti:
“O dönem Kundu’da Kremlin, Titanic gibi tematik oteller vardı. Bölge tematik otellerle ünlenmeye başlamıştı. Biz de bölgenin yapı özelliğine uygun tematik otel yapma fikriyle başladık. Yaptığımız mimari proje de 2004-2005 yıllarında Concorde uçaklarının piyasadan kalktığı bir döneme denk geldi. O dönemin esprisiyle ‘Concorde’de uçamadınız ama konaklayabilirsiniz’ esprisiyle uçak mimarisinde bir otel yapma fikrine vardık. İsmini de Concorde koyduk. İsim alıcının ilgisini çekiyor, pazarlamada da çok faydası oluyor. Bu ambiyansı yaşamak isteyen misafirlerimiz çok oluyor.”

GÜZELLİK KRALİÇESİ “CALİSTA”

 Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ da otellere isim bulurken ağırlıklı olarak yöresel, tarihsel ve mitolojik değerlerin kullanıldığını dile getirdi.

Kendi otellerinin isminde de mitolojik bir değer kullanıldığını anlatan Kızıldağ, Calista’nın mitolojide bir güzellik kraliçesi olduğuna dikkati çekti.

Calista’nın “en güzel, en muhteşem” anlamına geldiğini belirten Kızıldağ, “Mitolojide Calista isimli güzel bir kadın çok daha güzel olmak için farklı işlerle uğraşıyor, tüm zamanını daha güzel olmak için harcıyor. Bu durum diğer tanrıların hoşuna gitmiyor, bunu çirkinleştiriyorlar. Daha sonra Calista bakıyor ki asıl güzellik yürekte, ruhta. Kendisini iyiliğe, yardımseverliğe adıyor. Bu değişkenlik tanrıların hoşuna gidiyor, Calista’yı kainattaki en güzel kadın haline getiriyorlar. Calista ismi bu mitolojik hikayeden alındı.” diye konuştu.

Çiçekten, tanrıçadan, batan gemiden etkilenen de var

Bu arada, Belek’te 2015’de G-20 Liderler Zirvesi’ne de ev sahipliği yapan Regnum Carya adını “karya çiçeği”nden aldı. Yine Belek’te bulunan Xanadu ise Çin-Moğol İmparatoru Kubilay Han’ın yazlık sarayının adını taşıyor.

Lara bölgesinde bulunan Adonis Otel ise adını mitolojideki aşk tanrıçası Afrodit’in sevgilisinden almış. Antalya Kaleiçi’ndeki Routlingenhof isminin de sahibinin, bir zamanlar yaşadığı Almanya’daki küçük şehirden aldığı ifade ediliyor.

Kundu Oteller Bölgesinde bulunan Mardan Palace ismi ise otelin sahibi Azeri asıllı Rus iş adamı Telman İsmailov’un babasının adı. Yine Kundu Oteller Bölgesinde bulunan “Topkapı Palace” de İstanbul’daki dünyaca ünlü Topkapı Sarayı’ndan esinlenerek, tipik bir Osmanlı mimarisinde inşa edildiği için “Topkapı” ismini almış.

Topkapı Palace’nin yanında bulunan “Kremlin Palace” ise mimarisi Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kremlin Sarayı’ndan esinlenerek yapıldığı için “Kremlin” adını aldı.

Kundu ve Belek’te bulunan Titanic otelleri ise 15 Nisan 1912’de bir buz dağına çarparak batan Titanic isimli yolcu gemisinden almış. Gemi şeklindeki mimarisiyle öne çıkan Queen Elizabeth Elite Suite Hotel ismi ise bir İngiliz savaş gemisinden geliyor.
Kemer Göknük’teki Sherwood Otel’in ismi ise Robin Hood’un hikayesinde geçen ormanın adından esinlenildi.

ANTALYA (AA) – LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir