Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » EN ÇOK YEŞİL YILDIZ ANTALYA’NIN

EN ÇOK YEŞİL YILDIZ ANTALYA’NIN

Sosyal Medyada Paylaş:

Çevreye duyarlı ve sorumlu turizm anlayışına sahip otel sayısı son 3 yılda rekor artışla 404’e ulaştı. En çok Yeşil Yıldız tesisin bulunduğu şehir ise 201 otelle Antalya oldu.

Çevreye duyarlı ve sorumlu turizm anlayışı kapsamında, çevreci otellerin sayısı her geçen artıyor. Turizm tesislerinin yıldızlandırma kriterlerini değiştiren ve yeni turizm anlayışına ayak uydurmak için çalışmalarını hızlandıran bakanlık, 9 yılda toplam 404 otele ‘Yeşil Yıldız’ belgesi verdi.

UYGULAMA 2008 YILINDA BAŞLAMIŞTI

Sürdürülebilir turizm kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesini amaçlayan bakanlık, 2008 yılında ‘Yeşil Yıldız’ uygulamasını başlatmıştı. 2008 yılından bugüne kadar gerekli kriterleri yerine getiren toplam 404 tesise ‘Yeşil Yıldız’ belgesi veren bakanlık, önümüzdeki dönemlerde hedeflerini daha da artırarak, daha fazla tesisin doğa dostu olacağını öngörüyor.

ANTALYA BİRİNCİ SIRADA

Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi almaya hak kazanan tesisler, kaliteden ödün vermeden çevrenin korunmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda tanıtım ve pazarlamada da ayrıcalık kazanıyor. Tasarruf yoluyla işletmelerine ve Türkiye ekonomisine fayda sağlayan tesisler, yörelerindeki diğer işletmelere de örnek oluyor. Çevreye duyarlı ve sorumlu turizm anlayışına sahip otellerin en çok bulunduğu il toplam 201 otelle Antalya olurken, onu 56 otelle İstanbul, 37 otel ile Muğla, 27 otel ile İzmir, 20 otel ile Ankara takip etti.

 AB STANDARTLARI VAR

‘Yeşil Yıldız’ almak isteyen tesislerin öncelikle, AB standartları içerisinde yer alan can ve mal güvenliği, gıda ve çevre güvenliğini sağlaması gerekiyor.

13 BAŞLIK 122 KRİTER OLMALI

Akşam’ın haberine göre, bununla birlikte, yönetim, mesleki eğitim, oda ve çevre düzenlemeleri, çevre çalışmaları, enerji, su, deterjan tüketiminin kontrol altına alınması gibi 13 başlık altında farklı puanlara sahip 122 kritere de uygun olması gerek.

EYLEM PLANI OLMASI ŞART

Yeşil Yıldızlı tesis olmanın temel kriterleri şunlar:

– Çevre politikası ve eylem planının olması

– Eylem planını uygulayacak özel bir yetkilinin olması

– İşletme tarafından, çevre bilincinin artırılması,

– Çevreye duyarlı atık su planının bulunması

-Turizm konaklama işletmesinde kullanılan tüm tesisat, teçhizat ve donanımların koruyucu bakım ve onarımının periyodik olarak yapıldığına dair kayıtların tutulması

– Kullanılan kimyasal maddeler ve tesiste ortaya çıkan atık miktarının izlenmesi ve verilerin toplanması.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir