Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » DÜNYANIN EN ÇOK TURİST ÇEKEN 50 YERİ

DÜNYANIN EN ÇOK TURİST ÇEKEN 50 YERİ

Sosyal Medyada Paylaş:

Seyahatinizi planlarken kurduğunuz hayaller, o yerle buluştuğunuzda hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Seyahat etmeyi sevenler, özellikle bazı yerlerin çok fazla beğenilip ziyaret edilmesinin nedenini, onun popülerliğine ve bir tür turistik cazibesi oluşuna bağlarlar… Okuduğunuz yorumlardaki övgülerin, sadece birer abartı olduğunu ancak oraya gidip kendi gözlerinizle gördüğünüzde anlarsınız. Sizin gibi düşünenler çoğaldıkça, o yer de bir süre sonra popülerliğini yitirir. Her ülkenin, şehrin, kültürün farklı bir güzelliği ve anlamı var elbet ve her turistin de tatile gittiği yerden beklentisi farklı… Disney Dünyası, Universal Stüdyoları, Golden Gate Köprüsü, Pisa Kulesi, Big Ben Saat Kulesi, Eiffel Kulesi, Büyük Kanyon, Niagara şelaleleri, Pamukkale travertenleri, Mısır, Maya-Aztek piramitleri, Nemrut Dağı, Fuji Dağı, Everest Zirvesi, Tac Mahal, Kolezyum, Küba, Tibet, Singapur, İskenderiye, Efes… Enfes ve abartıldığı kadar güzel olan daha niceleri… Kültürel anlamda destansı ve/veya doğal yaşam açısından benzersiz özellikleri olan bilindik öyle yerler var ki; onlar her yıl turistik cazibe merkezi olmayı sürdürüyorlar ve aslında bunu hak ediyorlar… O yüzden “daha seçici” olan seyyahların en kalabalık zamanlarında olmasa dahi mutlaka görmeleri gerektiğini düşündüğümüz bazı popüler güzergahları 2017 yazına girerken sizler için derledik…

1. Yosemite Ulusal Parkı (California, ABD)

1-Yosemite
1-2-yosemite
Barındırdığı yaban hayatı ve granit kaya oluşumlarıyla ünlü. Safari turuna çıkmak isteyebileceğiniz türden bir yer. Kuzey Kaliforniya’da 700 bin dönümü aşkın bir alana yayılmış olan parkta, 13 kamp yeri bulunuyor.

2. Angel Şelalesi (Canaima Ulusal Parkı, Venezuela)

2-Angel
2-2-Angel
979 metre yüksekliğinde Dünya’nın en yüksek kesintisiz şelalesi. Şelale, bir Disney animasyonu olan “Up” filmine de esin kaynağı oldu.

3. Ha Long Koyu (Quang Ninh Eyaleti, Vietnam)

3-Ha Long
3-2-Ha Long
Ha Long Koyu, kalın orman bitki örtüsüne sahip yüzlerce kalker adasından oluşur. Bu bakir ortamda turistler için konaklama imkanı bulunuyor.

4. Preikestolen (Ryfylke, Norveç)

4-Preikestolen
4-2-Preikestolen-2
Lysefjordan’ın 604 metrelik dik bir uçurumu. Tırmanmak 3-4 saati alıyor.

5. Torres Del Paine Ulusal Parkı (Patagonya, Şili)

5-torres-del-paine
5-2-Torres
Şili Patagonyası’ndaki buzulların, göllerin, nehirlerin ve dağların çoğuna ev sahipliği yapıyor.

6. Elhamra (Endülüs, İspanya)

6-Elhamra
6-2-Elhamra
M. C. Escher’in ilham kaynağı olan bu yer, kraliyet sarayına dönüştürülmeden yüzlerce yıl önce küçük bir kaleydi. Sarayın çinileri matematiksel olarak mümkün olabilecek 17 farklı düzlem simetri grubunun neredeyse tamamına sahiptir.

7. Everglades Ulusal Parkı (Florida, ABD)

7-Everglades
7-2-Everglades
ABD’nin en büyük tropikal vahşi doğa hayatı burada. Park halihazırda orijinal Everglades’in sadece yüzde 20’sini koruma altına almış durumda.

8. Shwedagon Pagoda (Yangon, Burma)

8-Shwedagon
8-2-Shwedagon
Burma’nın en kutsal pagodası. Son dört Buda’nın kalıntıları burada bulunuyor ve altından yapılmış plakalarla bezeli bir mimariye sahip.

9. Jellyfish (Denizanası) Gölü (Eil Malk, Palau)

9-Jellyfish
9-2-Jellyfish
İnsana zarar verecek kadar güçlü nematosistleri olmayan binlerce zararsız denizanasının olduğu bu göle dalış turları düzenleniyor. Ayrıca bu ada ülkesinde turist ziyaretine açık olan tek deniz gölü…

10. Kuzey Işıkları (Kuzey Norveç-İskandinavya)

10-northernlights
10-2-northernlights
Dünya’nın manyetik kutuplarının üstünde görülen Aurora, Güneş’ten gelip, Dünya’nın atmosferine giren elektrik yüklü parçacıklar arasındaki çarpışmalar nedeniyle oluşur. Bu ışıklar kabaca her 11 yılda bir zirveye ulaşır.

11. Waitomo Glowworm (Ateşböceği) Mağaraları (Waitomo, Yeni Zelanda)

11-Waitomo
11-2-Waitomo
Bunları gökyüzündeki yıldızlar sanmanız olası. Waitomo’daki mağaralar, yalnızca Yeni Zelanda’daya özgü endemik bir tür ateşböceği olan “Arachnocampa luminosa”yla aydınlatılıyorlar. Tam altlarından geçecek biçimde turistler için tekne turları düzenleniyor.

Devamını okumak için tıklayın 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

1881 TURİST BODRUM'A AKIN ETTİ

KRUVAZİYER GEMİNİN GETİRDİĞİ 1881 TURİST BODRUM’A AKIN ETTİ

Sosyal Medyada Paylaş:KRUVAZİYER GEMİNİN GETİRDİĞİ 1881 TURİST BODRUM’A AKIN ETTİ – Kruvaziyer geminin getirdiği 1881 turist …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir