Anasayfa » ETKİNLİK » Dünyadan » BAKAN KURTULMUŞ’TAN ’27 EYLÜL DÜNYA TURİZM GÜNÜ’ MESAJI

BAKAN KURTULMUŞ’TAN ’27 EYLÜL DÜNYA TURİZM GÜNÜ’ MESAJI

Sosyal Medyada Paylaş:

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Turizmin  potansiyelinden daha fazla yararlanabilmek, turizmi yalnızca bir ekonomik güç  olarak görmek ve sadece politikalar bazında ele almak yerine adeta bir yaşam  tarzı haline getirebilmek; sektörden her anlamda maksimum faydayı elde etmek  isteyen ülkeler için elzemdir.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş '27 Eylül Dünya Turizm Günü' dolayısıyla mesaj yayımladı

Turizm sektörünün, dünya genelinde 1,2 milyarın üzerinde turist sayısı  ve 1,4 trilyon dolara yakın gelir oluşturan bir güce kavuşan, en hızlı gelişen  sektörlerden birisi olduğunu belirten Kurtulmuş, ekonomik kalkınma, istihdam,  tarih ve kültür mirasının korunması, çevre duyarlılığı, ülke imajı gibi pek çok  alana doğrudan bu sektörün etki edebildiğine dikkati çekti.

Kurtulmuş, ilk kez 2012’de bir milyar sınırını aşan turist sayısının,  2030’da 1,8 milyara ulaşmasının, ziyaretçilerin büyük bölümünün gelişmekte olan  ülkelere yönelmesinin, bu kapsamda turizmin, gelir oluşturan gücünün artarak  devam etmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Türkiye’nin, uluslararası düzeydeki rekabet gücünü, pazar payını ve  marka değerini arttırmaya çalıştığına değinen Kurtulmuş, 2016’daki düşüşe rağmen  2017 verilerindeki hızlı yükselişle Türkiye’nin, bu alandaki yerini, gücünü ve  etkisini adeta teyit ettiğini aktardı.

“TOPLUMDA TURİZME YÖNELİK BİLİNÇ VE FARKINDALIK OLUŞTURULMASI”

Bakan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun, 1967’yi  “Pasaporttan Barışa, Uluslararası Turist Yılı”, 2002’yi “Uluslararası Eko Turizm  Yılı” ilan ettiğini, ilgili temalarda farkındalık oluşması için dünya çapında  çeşitli etkinlikler düzenlenmesinin amaçlandığını vurguladı. Kurtulmuş, 2017’nin  de turizm konulu bir temayla ilişkilendirilerek “Uluslararası Sürdürülebilir  Turizm Yılı” olarak ilan edildiğini ve dünya çapında turizmin rolünün altı ana  başlık çerçevesinde açıkladığını bildirdi. Kurtulmuş, bu başlıkların “Kapsayıcı  ve Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme”, “Toplumsal Kapsayıcılık, İstihdam,  Yoksulluğun Azaltılması”, “Kaynakların Etkin Kullanımı, Çevrenin Korunması ve  İklim Değişikliği”, “Kültürel Değerler, Çeşitlilik ve Kültür Mirası”, “Karşılıklı  Hoşgörü, Barış ve Güvenlik” olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bu doğrultuda turizmin potansiyelinden daha fazla yararlanabilmek,  turizmi yalnızca bir ekonomik güç olarak görmek ve sadece politikalar bazında ele  almak yerine adeta bir yaşam tarzı haline getirebilmek; sektörden her anlamda  maksimum faydayı elde etmek isteyen ülkeler için elzemdir. Mimariden modaya,  sanattan yeme-içme kültürüne kadar pek çok alanın turizmle ilişkilendirilmesi  sağlanarak, toplumda turizm sektörüne yönelik bilinç ve farkındalık oluşturulması  elzemdir. Gelişmişliğin, refahın, uzlaşma kültürünün en önemli bileşenlerinden  olan turizmin bireysel, toplumsal ve küresel düzeyde daha çok zenginlik ve barışa  vesile olması dileğiyle, 27 Eylül Dünya Turizm Günü kutlu olsun.” AA

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir