Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » ALANYA TURİZMİ KURTULUR MU?

ALANYA TURİZMİ KURTULUR MU?

Sosyal Medyada Paylaş:

Adil Gürkan’ın kaleminden Alanya Turizmi ve geleceği…

Alanya, Avrupa’da eski günlerine döner!

Avrupa’da tekrar eski günleri yakalamak için en şanslı kentimiz hangisi diye sorarsanız, tereddütsüz, Alanya derim.

Birkaç minik dokunuş ve bir de cesaret isteyen esaslı bir atak ile Avrupa’yı sarsar.

Herkesin dikkatini çeker. Orta vadede de, Alanya sokakları, sahilleri, bundan birkaç yıl önceki canlılığı yakalar. Oteller, pansiyonlar, apartlar özledikleri Avrupalı konuğa kavuşur.

En başta antik zamandaki ismi ile bu durumu hak ediyor zaten…

Pamfilya…

Çok Kültürlü Ülke…

Çok Dilli Ülke…

Yüzlerce ırk asırlar boyu barış ve dayanışma içinde yaşamış.

Bu gün de aynı.

Doksan ülkeden on binlerce insan yaşıyor. Alanyalılar onları kendilerinden sayıyor.

Bu kentte tarif edilmesi zor bir enerji var. Toprağı, denizi, kumsalı, bağı bahçesi çok farklı… Bu kente gelip yerleşmek isteyen bir yabancı, birkaç günlük deneme/sınama sınavını geçtikten sonra bir kadim Alanyalıdan daha fazla Alanyalı olur.  Bakışı, konuşması, ruhu, şivesi, her şeyi değişir.

Bundan yıllar önce Alanya için bir analiz hazırlamıştım. Aynı gözlem sonuçları bu gün de devam ediyor. Aynı riskler… Aynı avantajlar… Aynı fırsatlar ve aynı tehlikeler…

Bu gün oturup hepsini gözden geçirme zamanı. Bu çalışmayı da kısa vadede yapmalı ve sonuçlara göre bir eylem planı hazırlamalı.

Şimdi sıkı durun. Baba bir önerim var. Aman kızmayın, benimkisi sadece sesli düşünme.

Ama radikal bir öneri…

Bunu yapmak cesaret ister.

Müthiş bir özgüven ister.

Her türlü önyargıdan azade olmanız gerekir.

Global düşünüp yerel hareket etme becerisini kazanmış olmanız gerekir.

Eğer, Alanya’nın Avrupa’da eski günlerine dönmesi sizin için önemliyse. Sokakların, plajların, apartların, lokantaların, barların, parkların cıvıl cıvıl dolmasını istiyorsanız.

Eğer, Alanya turizmi sizin için öncelikli ise.

Alanya’nın geleceğinin turizmde yattığına yürekten inanıyorsanız…

Önce Avrupa’da Alanya ile ilgili algıyı gözlemleyeceksiniz. Bu konuda objektif bir değerlendirme yapacaksınız. Ama bunu yaparken her türlü fanatizmden uzak duracaksınız.

Ne yazık ki manzara çok iç açıcı değil.

Avrupalı ile Türkler istemeden de olsa kültürel ve duygusal olarak koptu. Ülkemiz ve halkımız, ortalama bir Avrupalı gözünde hiç de hak etmediği bir imaja sürüklendi.

Siyaset, duyguları yendi.

Medya ve siyaset kurumu el birliği ile insanların arasına uçurum açtı.

Alanya da bu gelişmelerden payını aldı. Avrupalının tercih listesinde son sıralara düştü.

Şimdi, Alanya çok radikal, muhteşem bir adım atmalı. Avrupa’yı sarsacak bir adım. İyi planlanırsa Almanya başta olmak üzere, bütün Avrupa medyasında yer bulacak bir adım.

Ama, dediğim gibi adımın öncesi ve sonrasındaki süreçler oya gibi işlenmeli. Bu adımın olumlu sonuçları Avrupa kamuoyunun ortasına bir pr bombası gibi düşmeli.

Avrupa kökenli bir Belediye Başkanı

Alanya’ya Avrupalı bir Belediye Başkanı yakışmaz mı?

Bu kente tutkun on binlerce Avrupalı ve Rus arasından başarılı bir başkan çıkmaz mı? Bal gibi de çıkar. İçlerinde mühendisler, sosyal bilimciler, akademisyenler, hukukçular var.

Kaldı ki, Alanya’nın antik zamandaki adı da buna ilham veriyor.

Antik zamanda bu coğrafyada yüzlerce değişik kavim hak ve barış üzerine bir yaşamı paylaşmışlar. Savaşsız, kavgasız…

Yine olur.

Alanya köklerine döner.

Alanyalılar, bu radikal tercih için hazır mı?

Son birkaç yılın krizlerini yaşayan Alanyalılar bu fikre hazırdır.

Bu güzel kentin tekrar eski şaşaalı günlerine dönmesi için her türlü akılcı adımı atmanın duygusal ve mantıki alt yapısı hazırdır.

Bir engeli aşmak gerekir;

Bu ülkede Belediye başkanlığı bir kişisel ikbal vesilesi olarak görülüyor. Seçimlerden kazanarak çıkmanın manevi hazzı her şeyin önüne geçiyor.

Eğer Alanyalı siyasetçiler…

Alanya kanaat önderleri…

Alanya halkı..

Belediye başkanlığını sadece, ama sadece bu kentin bu gününü yönetmek ve yarınlarını planlamak için bir araç olarak görürse…

Bu iş olur…

Avrupa kökenli bir belediye başkanı, Batı’nın Alanya ile ilgili önyargılarını paramparça eder. Alanya’nın hoşgörüsü, kucaklayıcılığı tescillenir.

Gündeme oturur.

Yerel siyaset ve ikbal beklentisi olanlar, bu barış ve sevgi kenti için bu fedakarlığı yapmalıdır. Alanya 2019’da Avrupa kökenli bir başkana emanet edilmelidir.

Örnek var mı?

Avrupa’da çok var.

Bir Türk kökenli siyasetçi Yeşiller Partisinin eş başkanı ve iktidar adayı.

Bir çok Avrupa ülkesinde Türk kökenli milletvekilleri var..

Bakanlar var…

Alanya neden bir ilki başarmasın?

Turizmciler bu işi taçlandırabilir.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir