Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » 6 MADDEDE 2017’NİN TURİZM RAKAMLARI

6 MADDEDE 2017’NİN TURİZM RAKAMLARI

Sosyal Medyada Paylaş:

Geçtiğimiz yıllarda turizm sektörü epey geriledi. Peki, 2017 yılında nasıl gelişmeler yaşandı? Bu yılın turizm verilerine gelin kısaca bir göz atalım…

  -1) Dünyanın en çok turist çeken rotalarından biri olan Türkiye’de 2014 yılından itibaren gelen turist sayısında ciddi bir azalma gerçekleşti.

2007’den 2014’e kadar yabancı turist sayısının düzenli bir şekilde, yılda ortalama 1,9 milyon kişi arttığı ülkemizde özellikle 2015 ve 2016 yılında turizm sektöründe ciddi sıkıntılar kaydedildi. Artan terör olayları, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve özellikle Rusya ile dış politikada yaşanan gelişmeler Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin ilgisini oldukça azaltmıştı.

2) 2017 yılında ise turizm istatistiklerinde önemli iyileşmeler kaydedildi.

Ocak – Haziran döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %14,05 oranında artış gösterdi. Öyle ki, en büyük artış da, %43’lük oranla Haziran ayında gelen yabancı sayısında yaşandı. 2017 yılı 2. çeyrekte gelen turist sayısı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %18,3 artarak yaklaşık 9 milyon kişi oldu.

3) 2017 yılının 2. çeyreğinde gelen turistlerin %86,6’sını yabancılar, geri kalanını ise yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları oluşturdu.

4) Ülkeye giriş yapan ziyaretçilerin artmasıyla turizm gelirlerinde bir önceki seneye göre bir artış gözlendi.

Turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,7 artarak 5 milyar 413 milyon 48 bin dolar oldu.

5) Öte yandan daha fazla yabancı ziyaretçi gelmesine karşın ekonomiye katkıları azalma eğiliminde oldu.

Gelen turist sayısında bir önceki yıla göre artma olsa da döviz kurundaki artışa bağlı olarak gelen ziyaretçilerin yaptığı harcamalarda aslında azalma oldu. Artan ziyaretçi sayısına rağmen yıllar içinde yapılan harcama miktarı da giderek azalıyor. Örneğin, 2016 ikinci çeyrekte gelen bir turist kişi başı ortalama 665 dolar harcama yaparken 2017 ikinci çeyrekte ise kişi başı ortalama harcama 611 dolar olarak kaydedilmiş. Ancak gelen yabancı turistlerin ortalama harcamaları, gelen yurt dışı ikametli Türk vatandaşlarının ortalama harcamalarından yaklaşık 275 dolar daha az oldu.

Ayrıca 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptığı illerimiz İstanbul ve Antalya oldu.

6) Türkiye’ye gelen Rus ziyaretçiler %820,48 artarken OECD ülkelerinden gelen yabancı ziyaretçiler % 17,26 oranında azaldı.

Gelen ziyaretçi profilinde de değişiklikler yaşandı. 2017’nin ilk beş ayında Türkiye’ye turist gönderen ilk 15 ülke arasında artış hızı bakımından en büyük artış %820,48’lik artışla Rus ziyaretçilerde yaşandı. OECD ülkelerinden gelen yabancı ziyaretçi sayısında da genel olarak %-17,26 oranında bir düşüş var. Gelen turist sayısındaki en büyük düşüş ise sene içerisindeki diplomatik gelişmelere bağlı olarak beklendiği gibi ABD, Hollanda ve Almanya ülkelerinden gelen yabancı ziyaretçilerde oldu./ ONEDİO

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

1881 TURİST BODRUM'A AKIN ETTİ

KRUVAZİYER GEMİNİN GETİRDİĞİ 1881 TURİST BODRUM’A AKIN ETTİ

Sosyal Medyada Paylaş:KRUVAZİYER GEMİNİN GETİRDİĞİ 1881 TURİST BODRUM’A AKIN ETTİ – Kruvaziyer geminin getirdiği 1881 turist …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir