Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » 3. ÇEYREK TURİZM İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI: KİŞİBAŞI ORTALAMA HARCAMA 684 DOLAR

3. ÇEYREK TURİZM İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI: KİŞİBAŞI ORTALAMA HARCAMA 684 DOLAR

Sosyal Medyada Paylaş:

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılının III. çeyreğine ait turizm istatistiklerini açıkladı.


Açıklanan verilere göre, 2017 yılının  temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayan III. çeyrek döneminde turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37.6 oranında artarak 11 milyar 391 milyon dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %77’si yabancı ziyaretçilerden, %23’ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Bu çeyrekte yapılan harcamaların 8 milyar 855 milyon dolarını kişisel harcamalar, 2 milyar 536 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

KİŞİ BAŞI ORTALAMA HARCAMA 684 DOLAR

Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 634 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 900 dolar olurken, turist başına ortalama harcama ise 684 dolar olarak hesaplandı.

ZİYARETÇİ SAYISI YÜZDE 38 ARTTI

Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2017 yılının III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 38,1 artarak 16 milyon 663 bin kişi oldu. Bunların yüzde 82,6’sını (13 milyon 770 bin kişi) yabancılar, yüzde 17,4’ünü ise (2 milyon 892 bin kişi) yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

TURİZM GİDERİ YÜZDE 37,9 ARTTI

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden Türk vatandaşlarının  harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 37,9 artarak 1 milyar 560 milyon dolar oldu. Bunun  1 milyar 217 milyon dolarını kişisel, 343 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

YURTDIŞINA GİDEN TÜRKLERİN SAYISI YÜZDE 12,5 ARTTI

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %12,5 artarak 2 milyon 514 bin 317 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 621 dolar olarak gerçekleşti.

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ

İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR

Sosyal Medyada Paylaş:TÜRKİYE’NİN İLK KIRSAL YAŞAM VE TARIM MÜZESİ ÇORUM’DA KURULUYOR – Türkiye Büyük Millet Meclisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir