Anasayfa » ARAŞTIRMA HABERLERİ » 2017 YILININ İLK YARISINDA TURİZM GELİRLERİ YÜZDE 2,9 DÜŞTÜ !

2017 YILININ İLK YARISINDA TURİZM GELİRLERİ YÜZDE 2,9 DÜŞTÜ !

Sosyal Medyada Paylaş:

Ülkemizin turizm geliri, 2016 yılında %29,7 düşerek 22,1 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan elde edilen gelir, geçen yıla göre yakın rakamlara ulaşmıştır. Yalnız gelen yabancı sayısının %30,1 düşüşü, sadece yabancılardan elde edilen gelirin %37,1 oranında azalmasına neden olmuştur.

Biz de bu konu da  TUROFED’İN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU “TÜRKİYE’NİN TURİZM GELİRİ, ORTALAMA HARCAMA ve TURİZM GİDERİ” Başlıklı raporu sizlerle paylaştık.
Türkiye’nin turizm gelirinin yıllara göre dağılımının aktarıldığı Şekil 1’de görüldüğü gibi, 2014 yılı turizm gelirleri karşılaştırıldığında 10 yılda %100,5 gibi büyük bir oranla büyüme yaşandığı görülmektedir. 2014 yılından sonra turizm gelirimizde düşüş yaşanmaktadır.

 2017 yılının Ocak-Haziran aylarına ait turizm geliri 8,78 Milyar ABD Dolar

Şekil 2’de 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait yarıyıl turizm geliri grafiği, rakamlar ile verilmiştir. 2017 yılının Ocak-Haziran aylarına ait turizm geliri 8,78 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre %2,9 oranında azalmıştır. Düşüşün başladığı 2015 yılının aynı dönemine göre 2017 yılı Ocak-Haziran dönemine ait turizm geliri %30,3 düşüş göstermiştir.

 

Tablo 14‘te 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait ve 2017 yılının ilk 6 ayına ait turizm geliri verilmiştir.

2017 yılının ilk 6 ayına ait yabancı ziyaretçilerin ortalama harcaması 592 ABD Doları ve yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması 862 ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup genel ortalama harcama 641 ABD Doları olarak gerçekleşerek düşüş devam etmiştir. Şekil 3’te yabancı ziyaretçilerin ve yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerin ortalama harcamasının yıllara göre dağılımı aktarılmıştır.

 

 

Yazar: GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir

TURİZMCİLER KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASINI İSTEMİYOR!

Sosyal Medyada Paylaş:  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir